Wysoka temperatura prowadzi do drastycznego nagrzania się wnętrza samochodu, nawet do powyżej 60 stopni Celsjusza. Każdy z nas chyba doświadczył tego, wsiadając do samochodu pozostawionego na słońcu, gdy dotknął koła kierownicy czy drążka zmiany biegów. Przegrzanie organizmu może dotknąć nas wszystkich, ale to zwłaszcza dzieci są narażone na zagrażające wręcz życiu urazy narządów wewnętrznych oraz udar słoneczny.
Szczególnie narażone na wysokie temperatury są dzieci do lat 3, u których mechanizmy termoregulacji są jeszcze niedostatecznie wykształcone. U takich dzieci temperatura ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione, potliwość ich organizmu znacznie wzrasta, a skóra blednie. W takich sytuacjach dzieci nie płaczą, są zdezorientowane i nie mają siły, aby krzyczeć. Dla postronnej osoby może się wręcz wydawać, że takie dziecko sobie spokojnie siedzi i nic mu się nie dzieje.
Skutki nieodpowiedzialnego postępowania rodziców bądź opiekunów mogą być dramatyczne, o czym świadczy sytuacja, która miała miejsce w Rybniku w 2014 roku. Pozostawiona bez opieki, w zamkniętym samochodzie, trzyletnia dziewczynka stała się ofiarą śmiertelnej pułapki. Przyczyną śmierci był udar spowodowany właśnie przegrzaniem organizmu. Nie jest to jedyny tak tragiczny przypadek, o takich sytuacjach w okresie letnim dość często informują media. W Stanach Zjednoczonych, na przykład, tylko w tym wieku z powodu przegrzania w aucie zmarło ponad 500 dzieci, z czego ok. 3/4 nie miało ukończonych dwóch lat.
Kara za pozostawienie dziecka w aucie
Upały stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Pozostawienie pupila w szczelnie zamkniętym samochodzie stanowi dla niego równie poważne niebezpieczeństwo. Podobnie, jak w przypadku ludzi może dojść do przegrzania organizmu, co prowadzi do zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia. W tym przypadku właściciele również nie pozostaną bezkarni. Ustawa o ochronie zwierząt w art. 35 ust.1a określa kary grożące za znęcanie się nad zwierzętami, tj. kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. W rozumieniu tych przepisów wspomniane znęcanie się nad zwierzętami rozumiane jest również jako "wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu", co wpisuje się omawiany problem.
W razie potrzeby wybijmy szybę
Będąc świadkiem pozostawienia np. dziecka w nagrzanym samochodzie, należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, jakimi powinniśmy się kierować. Należy przede wszystkim sprawdzić jego stan, czy jest przytomne, czy reaguje na nasza obecność i głos. Następnie rozglądamy się w poszukiwaniu właściciela samochodu oraz sprawdzamy, czy drzwi są otwarte. Jeśli nie mamy możliwości dostania się do środka w celu ratowania życia, zgodnie z art. 26 Kodeksu Karnego o stanie wyższej konieczności mamy prawo wybić szybę i uwolnić uwięzionego malucha. Wybrać należy szybę, która znajduje się najdalej od dziecka, aby odłamki szkła go nie zraniły. Do wybicia można użyć twardego przedmiotu lub własnej siły fizycznej. Po wydostaniu dziecka z samochodu należy udzielić mu pierwszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe. Podobne zasady obowiązują w wypadku ratowania zwierząt.
W przypadku przebywania dziecka w bardzo wysokiej temperaturze może liczyć się każda minuta. Dlatego nie można spokojnie czekać przy zamkniętych drzwiach na przyjście opiekuna, który otworzy drzwi. Powinniśmy działać stanowczo i szybko.
Komentuj:
Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!