mojeauto.pl > porady > Bezpieczna jazda > Wypadek drogowy – co robić po

Wypadek drogowy – co robić po

Biorąc udział w wypadku lub będąc jego świadkiem powinniśmy działać szybko i fachowo. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić na czas pomoc ofiarom wypadku.

Wypadek drogowy – co robić po

Przede wszystkim jeśli doszło do potrącenia lub wypadku, w którym są ofiary śmiertelne lub ranne, należy bezwzględnie zabezpieczyć miejsce wypadku, wezwać odpowiednie służby oraz udzielić pomocy poszkodowanym. Nie wolno zmieniać ustawienia pojazdów, usuwać kawałków samochodów z drogi, gdyż może to utrudnić rozstrzygnięcie, kto ponosi odpowiedzialność za całe zdarzenie.

Kolizja

W przypadku kolizji, a więc wówczas gdy nie ma poszkodowanych osób, należy niezwłocznie usunąć pojazdy, by nie tamować ruchu i nie stwarzać dodatkowego zagrożenia. Wezwanie policji będzie wymagane tylko wówczas, jeśli kierowcy nie dojdą do porozumienia o winie zdarzenia. W przeciwnym wypadku wystarczy tylko spisanie stosownego oświadczenia, podpisanego przez obie strony zdarzenia. Warto jednak pamiętać, iż przyznający się do winy może zmienić swoje zdanie i wówczas, przy braku świadków, mogą wystąpić trudności z otrzymaniem odszkodowania.

Wypadek

Wracając jednak do wypadku, najważniejsze jest wezwanie pomocy, zabezpieczenie miejsca wypadku oraz, w miarę możliwości udzielenie pierwszej pomocy. O ile oczywiście, na miejscu nie ma już odpowiednich służb lub osób, które udzielają pomocy. W takich sytuacjach nie zatrzymuj się (chyba, że zostaniesz zatrzymany), gdyż może to utrudnić udzielanie pomocy. W miarę możliwości omiń ostrożnie miejsce zdarzenia i jedź dalej.

Zabezpieczenie miejsca wypadku

Do zabezpieczenia miejsca wypadku należy użyć świateł awaryjnych, trójkąta ostrzegawczego, przy ograniczonej widoczności także świateł pozycyjnych i, jeśli posiadamy, flar sygnalizacyjnych. Trójkąt ostrzegawczy umieszczamy odpowiednio w odległościach: na autostradach i drogach ekspresowych - 100 m, poza obszarem zabudowania 30-50 m, na obszarze zabudowanym nie większej niż 1 m. W niektórych krajach obowiązkowe jest także stosowanie kamizelki odblaskowej przy każdym wyjściu z samochodu, jeśli zatrzymaliśmy się w innym miejscu niż na parkingu.

Wezwanie pomocy

Nawet jeśli czujemy się na siłach, by udzielić samodzielnie pomocy, należy bezwzględnie wezwać odpowiednie służby ratownicze. Najlepiej, jak w momencie udzielania pomocy druga osoba wykona telefon. Podczas zgłaszania wypadku należy spokojnie podać własne dane (imię i nazwisko), w miarę dokładne miejsce zdarzenia (nr drogi, w jakiej odległości od najbliższej miejscowości, w jakim kierunku), liczbę i stan ofiar, czy wśród poszkodowanych są dzieci, liczbę aut, jaka brała udział w wypadku, czy np. pali się, lub nastąpił wyciek oleju. Aby wezwać pomoc, wystarczy z telefonu komórkowego wybrać jeden numer 112, pod którym możemy wezwać wszystkie potrzebne w danej sytuacji służby.

Pierwsza pomoc

Zanim udzielimy pierwszej pomocy, należy ocenić, czy zbliżenie się do pojazdu, w którym są poszkodowani nie stanowi zagrożenia (np. auto na skarpie lub możliwość wybuchu). Tam, gdzie jest to konieczne, należy za pomocą gaśnicy lub kilku gaśnic zgasić źródło pożaru. W uszkodzonych samochodach należy wyłączyć zapłon, zostawiając jednak kluczyki w stacyjce, oraz zaciągnąć hamulec ręczny. Tam gdzie jest to konieczne oraz możliwe odłączmy także akumulator. Nie należy też w jakikolwiek sposób ruszać samochodu (np. stawiać z dachu na koła), jeśli w środku znajdują się osoby, tylko wyciągnąć poprzez okna.

"Jednym z założeń podczas udzielania pierwszej pomocy w wypadkach drogowych jest traktowanie wszystkich rannych, jakby doznali urazu kręgosłupa (zwłaszcza w odcinku szyjnym). Szczególnie jak osoba jest nieprzytomna i nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa, a auto np. dachowało." - wyjaśnia Adam Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej. Obrażenia takie są niewidoczne i często także nieodczuwalne dla rannych. Dlatego samo wyjęcie poszkodowanego musi zostać przeprowadzone bardzo delikatnie i jeśli nie mamy odpowiednich do tego przyrządów oraz umiejętności, to lepiej zaczekać na pomoc medyczną, starając się poprzez rozmowę utrzymać ją przytomną. Chyba, iż nastąpiła przerwa w oddechu lub pracy serca.

Niestety, zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych nie należą do mocnych stron polskich kierowców. Jednak to właśnie od natychmiastowej decyzji o podjęciu działania często zależy życie poszkodowanych.


Podobne wiadomości:

Kiedy wypadek, a kiedy kolizja?

Kiedy wypadek, a kiedy kolizja?

Przepisy i prawo jazdy 2015-11-10

Jak się zachować tuż przed wypadkiem? cz.3 (video)

Jak się zachować tuż przed wypadkiem? cz.3...

Bezpieczna jazda 2015-10-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.