mojeauto.pl > porady > Finanse i prawo > Żółte znaki na drogach - o co chodzi?

Żółte znaki na drogach - o co chodzi?

Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte tabliczki pojawiły się przy drogach w związku z międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi. Znaki pojawiły się przy mostach - informują na temat limitów wagowych pojazdu na konkretnym moście.

Znak powyżej oznacza, że limit wagowy dla samochodów ciężarowych i innych pojazdów kołowych wynosi 60 ton, a dla czołgów i pojazdów gąsienicowych 80 ton. W tym przypadku różnica wynika z innego rozmieszczenia mas - w czołgu większa masa rozkłada się na większą powierzchnię.

Żółte znaki będą stać na polskich drogach do połowy czerwca. Wtedy skończą się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe. Pojazdy wojskowe nie są pojazdami uprzywilejowanymi, nawet jeśli poruszają się w kolumnie jeden za drugim. Można je wyprzedzać jak każdy inny samochód.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na początku i końcu rzędu pojazdów przemieszczają się samochody Żandarmerii Wojskowej wysyłające niebieskie i czerwone sygnały świetlne i dźwiękowe. Wtedy mamy do czynienia z uprzywilejowaną kolumną wojskową, której nie można wyprzedzać w terenie zabudowanym ani rozdzielać. Wyprzedzając kolumnę wojskową musimy wziąć pod uwagę, że za jednym razem musimy minąć wszystkie samochody jadące w jej składzie. Ten manewr może się okazać niebezpieczny, dlatego sugerujemy cierpliwie podróżować za kolumną.
Tematy w artykule: znaki drogowe samochody wojskowe

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
13 tys. km Nissanem Leaf – Marek Kamiński na mecie
13 tys. km Nissanem Leaf – Marek Kamiński na mecie
Blisko 13 tysięcy kilometrów podróży przez 8 krajów, w tym przejazd przez Syberię i pustynię Gobi. A to wszystko bez wyemitowania do atmosfery ani grama CO2. Marek Kamiński za kierownicą Nissana LEAF zrealizował swój cel i dojechał do Japonii.