mojeauto.pl > porady > Opony samochodowe > [Auto Zimą] Opony zimowe

[Auto Zimą] Opony zimowe

Opony zimowe to podstawowa broń samochodu do walki z zimową aurą. Jeżeli ktoś w czas nie wymieni opon letnich na zimowe od razu pozostaje na przegranej pozycji w konfrontacji ze śniegiem i lodem.

[Auto Zimą] Opony zimowe

O skuteczności opon zimowych w zimnych miesiącach roku chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Zimą taki pneumatyk gwarantuje lepszą przyczepność samochodu, dwukrotnie krótszą drogę hamowania w porównaniu z oponą letnią, a co za tym idzie, znacznie podwyższa bezpieczeństwo samego kierującego jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Z racji tego, że opona zimowa z założenia została przystosowana do odpowiedniego działania w niskich temperaturach, jej skład opiera się na zupełnie innej mieszance niż opony letniej. Guma "zimówki" jest miękka i zapewnia dzięki temu dobre właściwości jezdne w dużym zakresie temperatur od +20 °C do -25°C. Warto jednak zaznaczyć, że opona zimowa używana w okresie, kiedy dobowe temperatury przekraczają około +7°C, ulega szybszemu ścieraniu, co prowadzi do krótszej żywotności takiego ogumienia.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na poprawę przyczepności opony jest układ bieżnika. W porównaniu z oponą letnią jest bardziej "ordynarny", wyposażony w szerokie rowki i prostopadle umieszczone do kierunku jazdy ponacinane lamelkami kostki. Dzięki tym właśnie elementom bieżnika oraz lamelkom, które podczas kontaktu z nawierzchnią rozszerzają się, możliwe jest skuteczniejsze absorbowanie większej ilości wody/śniegu przez oponę, a następnie lepsze jej odprowadzanie spod koła. Opona zimowa znacznie lepiej radzi sobie więc z częstym w zimie i niebezpiecznym zjawiskiem aquaplaningu. Agresywny bieżnik "zimówki" zapewnia lepsze wbijanie się koła w pokrytą śniegiem lub błotem poślizgowym nawierzchnię przyczyniając się do poprawy stabilności i przyczepności samochodu. Kilku renomowanych producentów opon ma w swojej ofercie opony wyposażone w trójwymiarowe lamelki. Taka innowacja pozwala na gęstsze nacinanie bieżnika i skuteczniejsze blokowanie wzajemnych pozycji klocków poprawiając osiągi w zakresie kierowalności, trakcji i komfortu prowadzenia zimą.

Istotną cechą opony zimowej jest jej duża elastyczność. Dzięki temu możliwe jest zachowanie lepszego kontaktu opony ze śliską nawierzchnią. Miększa część styku opony z podłożem sprawia, że w porównaniu do opony letniej, "zimówka" efektywniej "przykleja się" do nawierzchni. Samochód dzięki temu łatwiej przyspiesza, lepiej hamuje i bezpieczniej pokonuje zakręty.

Wielu kierowców przed rozpoczynającym się okresem wymiany opon ma spory dylemat. Jakie opony założyć? Czy nowa, tańsza opona jest lepsza od używanej z wyższej półki? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy Tomasza Czopika, rajdowego Mistrza Polski z 2003 roku.

"Zdecydowanie polecam opony nowe. Trzeba pamiętać o tym, że opona zimowa ma ograniczoną żywotność. Kiedy głębokość bieżnika spada poniżej 4 mm należy takie opony bezwzględnie wymienić. W stosunku do opony nowej droga hamowania wydłuża się, bowiem o blisko 50%. Trzeba o tym pamiętać. Jeżeli jednak mamy ograniczony budżet a wybór jest pomiędzy pozostawieniem letnich a kupnem używanych "zimówek" polecam drugie rozwiązanie. Zimowa opona będzie po prostu zawsze w tych warunkach górować nad letnią."

W przypadku nowych zimowych ważne jest aby zaraz po ich założeniu kierowca nie przyspieszał i hamował gwałtowanie oraz stronił od uślizgów kół. Nowa "guma" podobnie jak klocki hamulcowe potrzebuje przebyć odpowiedni dystans aby się odpowiednio dotrzeć i ułożyć. W przypadku "zimówki" dystans ten wynosi około 250-300 kilometrów. Okres wymiany opon z letnich na zimowe, bądź też odwrotnie jest stosunkowo trudny do sprecyzowania. Przyjęło się więc, że termin uzależniony jest od temperatur dobowych wynoszących +7°C. Jeżeli temperatury są wyższe od tej granicy wówczas możemy założyć opony letnie, jeśli niższa wówczas wskazana jest jazda na oponach zimowych. I jeszcze jedna ważna rzecz. Auto prowadzi się najpewniej po śliskiej nawierzchni wtedy kiedy opony zimowe założone są na obu osiach pojazdu.

Czytaj więcej o oponach w serwisie Opony na zimę

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.