Karty paliwowe

Posiadanie samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej to wiele obowiązków związanych z jego ewidencją oraz, co oczywiste, także masa wydatków. Jednym z rozwiązań, które mogą nam w tym pomóc są karty paliwowe.

Karty paliwowe

Jeszcze jakiś czas temu przywilej posiadania i korzystania z kart paliwowych, nie mylić z kartami do zbierania punktów za dokonanie zakupu na stacji benzynowej, należał wyłącznie do dużych firm, które dysponowały określoną liczbą aut w swoich flotach. Sytuacja ta odchodzi powoli w niepamięć. Obecnie prawie każda firma, także z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, po spełnieniu określonych warunków, może korzystać z karty paliwowej i związanych z nią przywilejów.

"Karty umożliwiają bezpieczne zakupy towarów i usług dostępnych na stacjach bez konieczności posiadania gotówki. - wyjaśnia Mieczysław Jabłoński Card Sales Manager w Statoil Poland - Firma posiadająca nasze karty korzysta z nieoprocentowanego kredytu kupieckiego, a dodatkowo oferujemy pomoc w odzyskaniu zwrotu podatku VAT zapłaconego razem z nabywanymi towarami i usługami za granicą. Otrzymanie zbiorczego zestawienia zawierającego szczegóły wszystkich tankowań kierowców znacznie ułatwia i skraca pracę księgowości, eliminując konieczność czasochłonnego rozliczania zaliczek dla kierowców. Jest to również ułatwienie dla szefów flot, którzy na bieżąco mogą prowadzić kontrolę wydatków i zarządzać flotą. Wraz z fakturą klient może otrzymać szczegółowy raport elektroniczny w formie umożliwiającej jego otworzenie w dowolnej aplikacji."

Podstawowym warunkiem, jaki musi spełniać firma, by otrzymać kartę, to deklarowany miesięczny pobór paliwa na wszystkie auta. I tak, w przypadku koncernu Statoil wynosi on minimum 400 litrów dla całej firmy. Dostępne są różne typy karty - od takiej, która umożliwia zakup jedynie oleju napędowego, aż po takie, którą zapłacimy za wszystkie produkty na stacji. Z kolei decydując się na kartę flotową PKN Orlen, możemy zaprogramować różne limity, w zależności od potrzeb - liczbę dziennych wizyt na stacjach, ilość tankowań w danym okresie, wartość zakupionych produktów i usług, a także różne pakiety produktowe. Na kartę koncernu Shell możemy zdecydować się, jeśli miesięczne wydatki na paliwa w naszej firmie przekraczają 1.000 zł.

Dostępne są różne rodzaje kart: imienne (na konkretnego użytkownika), na okaziciela, na konkretne auto (na numer rejestracyjny pojazdu). Każda karta, zgodnie z życzeniem klienta może zawierać także dodatkowe opcje:
- podawania numeru rejestracyjnego pojazdu (w przypadku kart imiennych);
- podawania stanu licznika;
- podawania zarówno numeru rejestracyjnego pojazdu, jak i stanu jego licznika. Informacje te, podawane w momencie zawierania transakcji, zostają wydrukowane na fakturze VAT i zawarte są w pliku elektronicznym.

Aby starać się o uzyskanie karty wymagany jest najczęściej następujący komplet dokumentów:
- kopia aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (nie starsze niż trzy miesiące),
- kopia dokumentu nadania numeru REGON,
- kopia dokumentu nadania numeru NIP,
- oryginał aktualnej opinii bankowej banku, prowadzącego rachunek firmy (nie starszy niż jeden miesiąc),
- aktualne zaświadczenia z ZUS i Urzędu Skarbowego o nie zaleganiu z opłatami (nie starsze niż jeden miesiąc).
Różnie wygląda natomiast stosowanie zabezpieczeń - najczęściej decyzje o ewentualnym zabezpieczeniu są podejmowane indywidualnie, w zależności od klienta.

Dodatkowym udogodnieniem korzystania z kart paliwowych jest możliwość sprawdzania w internecie, po uprzednim zalogowaniu się, transakcji dokonanych daną kartą, ilości zakupionego paliwa, sprawdzeniu stanu należności i wystawionych faktur, zamówienia oraz zablokowania karty.

Wszystkie liczące się i działające w naszym kraju koncerny paliwowe mają w swojej ofercie także karty, którymi można dokonywać płatności poza granicami kraju. "Dla swoich klientów Statoil oferuje kartę Statoil Firma a dla tych, którzy podróżują zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju przygotowano kartę Statoil EuroFIRMA, która umożliwia bezgotówkowe tankowanie, zakup wybranych towarów i usług dostępnych na ponad 500 stacjach na terenie Polski i 17.000 stacji w 36 krajach Europy. Można nią także płacić za przejazdy autostradami, tunelami i mostami. Firma posiadająca kartę Statoil EuroFIRMA korzysta z nieoprocentowanego kredytu kupieckiego a Statoil oferuje pomoc w odzyskaniu podatku VAT zapłaconego razem z nabywanymi towarami i usługami za granicą." - wyjaśnia Mieczysław Jabłoński.

Jak widać, różnorodność oferty kart paliwowych, jakie są dostępne na naszym rynku, jest duża i dlatego decydując się na którąkolwiek z nich warto dość dokładnie prześledzić szczegóły oferty. Ważne mogą okazać się takie czynniki pozacenowe jak bliskość stacji benzynowej, liczba stacji w kraju, ich dostępność w rejonie działalności firmy. Wybór danej karty bowiem, a więc przywiązanie się de facto do jednej wybranej marki, ma nam pomóc w naszej działalności zminimalizować koszty związane z tankowaniem paliwa.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.