mojeauto.pl > porady > Przepisy i prawo jazdy > Ruch lewostronny - jakie kraje i jak jeździć?

Ruch lewostronny - jakie kraje i jak jeździć?

Przyzwyczajeni do ruchu prawostronnego doznajemy sporego szoku, gdy przyjdzie nam zasiąść za kierownicą auta np. w Wielkiej Brytanii. Ruch lewostronny wiąże się bowiem z nieco innymi zasadami jazdy. Zobacz także, w jakich innych państwach jeździ się "pod prąd".

Ruch lewostronny - jakie kraje i jak jeździć?
Problem ruchu lewostronnego nas Polaków jeszcze jakąś dekadę temu niewiele obchodził. Wiedzieliśmy, że gdzieś tam w dalekiej Anglii i w paru innych krajach jeździ się drugą stroną ulicy, ale tak naprawdę niewielu z nas miało okazję przekonać się o tym na własnej skórze. Sytuacja diametralnie zmieniła się po otwarciu granic, po masowej emigracji Polaków na Wyspy Brytyjskie i w wyniku częstszych podróży naszych rodaków poza europejski kontynent.

Okazuje się bowiem, że obecnie prawie 1/4 wszystkich pojazdów porusza się lewą stroną drogi. Ruch taki obowiązuje naturalnie w Wielkiej Brytanii, a w Europie również w Irlandii oraz na Cyprze i Malcie. Poza naszym kontynentem wciąż ruch lewostronny obowiązuje w wielu państwach, które kiedyś były koloniami brytyjskimi.

Azja: Indie, Japonia, Tajlandia, Indonezja, Malezja, Pakistan, Sri Lanka, Hongkong, Makau

Oceania: Australia, Nowa Zelandia, Fidżi, Samoa, Papua Nowa Gwinea, Tonga

Afryka: RPA, Kenia, Namibia, Mauritius, Mozambik, Tanzania, Uganda, Zambia, Zimbabwe

Ameryka Środkowa: Jamajka, Bahama, Barbados, Dominika, Wyspy Dziewicze, Trynidad i Tobago

Ameryka Południowa: Gujana, Surinam

W Europie najpóźniej na ruch prawostronny przerzuciły się Szwecja (1967) i Islandia (1968).

Poruszając się po drogach o ruchu lewostronnym trzeba liczyć się z nieco innymi zasadami. Generalnie należy pozbyć się przyzwyczajeń i najlepiej poćwiczyć trochę na drogach z mniejszym natężeniem ruchu. Jedziemy pasem najbliżej lewej krawędzi jezdni. Wyprzedzamy inny pojazd z jego prawej strony. Na rondach poruszamy się zgodnie ze wskazówkami zegara. Zapomnijmy też o regule prawej ręki na skrzyżowaniach równorzędnych. Na drogach brytyjskich, jeśli znaki tego nie określają, nie ma ustalonego pierwszeństwa przejazdu.

Podobne wiadomości:

Wyjazd na narty - przepisy w Europie

Wyjazd na narty - przepisy w Europie

Przepisy i prawo jazdy 2016-01-18

Znamy nowe pytania na prawo jazdy

Znamy nowe pytania na prawo jazdy

Przepisy i prawo jazdy 2015-05-18

Komentuj:

~angol 2015-04-17

kwestia przyzwyczajenia, po paru dniach już śmigałem tu w Anglii jakbym jeździł w Polsce, początkujący muszą wyzbyć się jednak nawyków, więc mlodzi kierowcy, ci co mniej jeździli w kraju, mogą mieć łatwiej z przestawieniem

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.