mojeauto.pl > porady > Serwis auta > Jazda na światłach przez cały rok

Jazda na światłach przez cały rok

Statystyki pokazują, że każdego roku na polskich drogach ginie ponad 5 tysięcy osób. W 2006 r. prawie 58% wypadków drogowych miało miejsce w okresie od marca do września, czyli w czasie dobrej widoczności.

Jazda na światłach przez cały rok

•  Stosowanie świateł w dzień przez cały rok:
-  może zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem co najmniej dwóch pojazdów 5-15%*; 
-  może zredukować liczbę wypadków z udziałem motocykli o 32%*; 
-  pozwala pieszym szybciej dostrzec zbliżający się pojazd, lepiej ocenić odległość oraz prędkość; 
-  używanie świateł w dzień przez cały rok na terenie UE może doprowadzić do spadku liczby zabitych w wypadkach z udziałem dwóch pojazdów o 20%, a ogół zabitych o 7% (dla UE oznacza to 3 500 osób uratowanych rocznie)**.

•  Stosowanie świateł w dzień zawsze polepsza widoczność pojazdu (wielokrotne powiększenie kontrastu w stosunku do pojazdów z wyłączonymi światłami), nigdy natomiast nie pogarsza. Typowe sytuacje poprawy widoczności to:
-  jazda w cieniu np. po drodze obsadzonej drzewami w słoneczny dzień, szczególnie na łukach i zakrętach. 
-  wjeżdżanie i wyjeżdżanie z lasu. 
-  jazda pod słońce rano i przed zachodem słońca, szczególnie na wzniesieniach. Jadący pod słońce jest oślepiany, a nadjeżdżające pojazdy są w cieniu. Jadący tyłem do słońca widzą bardzo dobrze i nie zdają sobie sprawy że są bardzo źle widoczni.

•  Szacuje się, że rzeczywiste zużycie paliwa przy włączonych światłach mijania wzrasta dla samochodów osobowych jedynie o ok. 1% - 1,5%. Zakładając przebieg roczny 10000 km bez jazdy w nocy dodatkowe koszty związane z używaniem świateł mijania wyniosą ok. 100 – 200 zł rocznie. Są więc pomijalne w porównaniu do kosztów eksploatacji pojazdu: paliwo, ubezpieczenie, wymiana opon, przeglądy, naprawy.
Inne przykłady wzrostu zużycia paliwa:
-  bardzo głośny radioodtwarzacz pobiera ponad 100 W mocy i zużywa dodatkowo podobną ilość paliwa jak światła mijania. 
-  klimatyzacja pobiera moc nawet kilku kW co oznacza nawet ponad 10% większe zużycie paliwa. 
-  nieekonomiczny sposób jazdy zwiększa zużycie paliwa nawet ponad 15%.

•  Szybsze przepalanie żarówek świateł mijania to, w zależności od rodzaju zastosowanych żarówek i stanu instalacji elektrycznej, około jeden dodatkowy komplet żarówek rocznie. Najbardziej ekonomiczne są żarówki o wydłużonej trwałości, specjalnie skonstruowane do jazdy w dzień. Należy zwracać uwagę przy nabywaniu żarówek na potwierdzoną homologację i znane źródło pochodzenia.

 

Informacja została przygotowana na podstawie materiałów Instytutu Transportu samochodowego. Więcej informacji: www.swiatlacalyrok.com.pl

*Źródło: Raport Komisji Europejskiej ds. Energii i Transportu (DG TREN) - "Daytime Running Lights, Final Report" TNO Human Factor 2003
**Żródłó: SWOV Institute for Road Safety Research, Impact Assessment Road Safety Action Program, 2005

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.