mojeauto.pl > porady > Serwis auta > Przewody zapłonowe

Przewody zapłonowe

Przewody zapłonowe stanowią ważny element układu zapłonowego. Ich zły stan techniczny lub niewłaściwy dobór powodują szereg problemów, zarówno podczas rozruchu, jak i pracy silnika. Bosch zaleca sprawdzenie zdolności przewodzenia prądu przez przewody zapłonowe oraz ich wymianę najpóźniej co 80 tys. kilometrów przebiegu, a w samochodach z zamontowaną instalacją gazową co 40 tys. kilometrów.

Przewody zapłonowe

Układy zapłonowe w nowoczesnych samochodach nie wymagają częstej konserwacji, należy jednak pamiętać, aby zwrócić na nie uwagę w trakcie okresowych przeglądów. Wilgoć czy zanieczyszczenia mogą uszkodzić części przewodzące napięcie i tym samym znacznie skrócić ich żywotność. Efektem tego bywa obniżona wydajność układu, a nawet brak iskry („wypadanie zapłonu”). Może to prowadzić również do zwiększonego zużycia paliwa, nadmiernej emisji substancji toksycznych w spalinach, uszkodzenia sondy lambda i katalizatora, a w niektórych przypadkach nawet samego silnika. Dlatego przy okazji każdego przeglądu auta należy sprawdzić moduł zapłonowy oraz przewody zapłonowe.

Bosch oferuje całą paletę wysokiej jakości przewodów zapłonowych, zarówno z rdzeniem miedzianym i rezystorami przeciwzakłóceniowymi (Silicone-Copper), jak i oporowych (Silicone-Power). Program Silicone-Power został obecnie rozszerzony o przewody reaktancyjne (z rdzeniem ferrytowym). W tym typie przewodów rdzeń wykonany jest z wiązki włókna szklanego otoczonego silikonem ferromagnetycznym, charakteryzującym się dużą zdolnością tłumienia zakłóceń elektromagnetycznych. Rolę przewodnika spełnia spiralnie nawiniętym na rdzeń drut z wysokiej jakości stali. Przewody tego typu są szczególnie dobrym rozwiązaniem w przypadku samochodów zasilanych gazem, ponieważ w silniku takiego pojazdu trudniejsza do zapalenia mieszanka gazowa potrzebuje silniejszej i dłużej trwającej iskry. Program przewodów zapłonowych Silicone-Power jest również sukcesywnie uzupełniany o przewody z aktywną rezystancją. Ich zalety to trwały i odporny na uszkodzenia rdzeń wykonany z włókna szklanego, impregnowany węglem, zapewniający tłumienie zakłóceń w samym przewodzie oraz wewnętrzna izolacja z kauczuku etylenowo-propylenowego (EPDM) wykazująca dużą trwałość i dobre właściwości oporowe.

Kompletna oferta przewodów Bosch Silicone-Power i Bosch Silicone-Copper obejmuje ponad 500 zestawów oraz blisko 400 pojedynczych przewodów. Wszystkie mają zewnętrzną izolację silikonową, odznaczają się doskonałymi właściwościami przeciwzakłóceniowymi, a także odpornością na wysokie i niskie temperatury, wilgoć oraz wpływ substancji chemicznych (benzyna, olej, kwasy). Objęte trzyletnią gwarancją na usterki produkcyjne i materiałowe przewody są dostępne w sklepach i hurtowniach motoryzacyjnych, wybranych sieciach sklepów wielkopowierzchniowych oraz warsztatach samochodowych, w tym sieci Bosch-Service.
Więcej informacji: www.motobosch.pl

Bosch radzi: uwaga na przewody

Starzejące się przewody zapłonowe tracą właściwości izolacyjne, wskutek czego dochodzi w pewnym momencie (np. podczas rozruchu silnika) do ich przebicia. Zużyte, stare przewody zapłonowe zwłaszcza te z osnową z PCV ulegają spękaniu. W wyniku korozji dochodzi do przerwania rdzenia przewodu zapłonowego, co prowadzi do braku ciągłości obwodu elektrycznego, a w konsekwencji do utraty energii iskry.

- Raz przebity przewód zapłonowy już zawsze będzie uszkodzony i nadaje się tylko do wymiany. Oklejanie przewodów wszelkimi taśmami izolacyjnymi nie daje żadnego efektu.

- Za przewód nie należy ciagnąć, ponieważ najczęściej kończy się to zerwaniem jego rdzenia, bądź wyrwaniem go z metalowej skuwki. Zwykle tego nie zauważamy, mimo że przewód został ewidentnie uszkodzony.

- Przewody sprawdzamy i wymieniamy zwykle co 80 tys. km.


Podobne wiadomości:

SIlnik nie chce odpalić - co robić?

SIlnik nie chce odpalić - co robić?

Serwis auta 2015-05-06

Pamiętaj o filtrach w swoim aucie

Pamiętaj o filtrach w swoim aucie

Serwis auta 2007-12-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.