1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Akcesoria samochodowe >
  4. Jak odtwarzać MP3 w samochodzie?

Jak odtwarzać MP3 w samochodzie?

Format MP3 w ciągu paru lat praktycznie zdominował kwestię przenośnej muzyki. Nawet jeśli nasze radio samochodowe nie jest kompatybilne z nowoczesnym formatem, a zakup nowego urządzenia z góry odpada choćby dlatego, że mógłby podwoić wartość samochodu, to jest kilka sposobów jak w tani sposób sobie z tym poradzić.

Jak odtwarzać MP3 w samochodzie?
Na rynku jest już dostępnych bardzo wiele odtwarzaczy radiowych, czasami nawet w bardzo zaskakujących cenach, które pozwalają na odtwarzanie skompresowanych formatów MP3 i jego pochodnych. Czasami jednak właściciel samochodu nie ma możliwości (niestandardowe radio seryjne), bądź też nie chce ingerować w wygląd swojej deski rozdzielczej. Często taki użytkownik chciałby w czasie jazdy samochodem mieć przy sobie zestaw swoich ulubionych utworów, które trzyma w podręcznym odtwarzaczu mp3, discmanie, minidiscu bądź też robiącym ostatnio furorę iPodzie.
 
Jednym z pierwszych rozwiązań, które wprowadziły pojęcie mobilności w kwestii motoryzacyjnego car-audio, była tzw. kaseta-adaptor. Jest ona kompatybilna jedynie z odtwarzaczami, które obsługiwały kasety MC. W skład takiego zestawu umożliwiającego odtwarzanie plików MP3 wchodziła specjalnie przygotowana kaseta, w której zamiast zwiniętej szpuli taśmy zamontowano elektroniczny przetwornik, który będzie konwertować dostarczany sygnał na taki, który będzie mogła odczytać głowica w radiu samochodowym. Z obudowy urządzenia wyprowadzony został kabel zakończony wtyczką typu mini-jack, do której można podłączyć zewnętrzne źródło dźwięku. Cała filozofia działania tego urządzenia wymaga włożenia kasety do doku w radioodtwarzaczu, a następnie włączenie przenośnego odtwarzacza połączonego z kasetą. Minusem tej konstrukcji jest konieczność umieszczenia przenośnego odtwarzacza blisko radia samochodowego, najlepiej w przegródce/schowku pod nim. Jeżeli chodzi o jakość odtwarzania poprzez takie rozwiązanie, to jest ona całkiem znośna. Z reguły warto jednak zainwestować w droższe urządzenie.
 
Dla osób, które nie lubią wprowadzać na desce rozdzielczej bałaganu w postaci wystających lub plątających kabli idealnym rozwiązaniem wydaje się być urządzenie o tajemniczej nazwie "Transmiter FM". Na rynku dostępnych jest kilka wersji tego urządzenia, ale zasada działania wszystkich skupia się w jednym temacie, przesyłania dźwięku w postaci fal radiowych. Transmiter jest niczym innym jak po prostu nadajnikiem fal radiowych. Urządzenie posiada zaprogramowane częstotliwości działania lub umożliwia ich manualne dostosowanie. Aby odsłuchiwać muzykę wystarczy tylko włączyć tryb tunera FM w samochodowym odbiorniku i ustawić na wcześniej ustaloną częstotliwość. Jeżeli będzie ona wolna to nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się naszym ulubionym zestawem najlepszych kawałków. Oczywiście należy pamiętać o włożeniu urządzenia do gniazdka zapalniczki, które jest źródłem jego zasilania. Pierwsze generacje transmiterów umożliwiały podłączenie zewnętrznego playera za pomocą złącza mini-jack, lecz obecnie na rynku dostępne są już moduły, które posiadają własną pamięć wewnętrzną do której można przegrać pliki lub pozwalają na stosowanie odczytywanie danych z zewnętrznych kart pamięci.
 
Czasem może się okazać, że nasze radio zostało wyposażone w dodatkowe wejście podpisane „line in” lub „aux”. W niektórych radioodtwarzaczach jest ono umieszczone nawet na przednim panelu. Wtedy sprawa jest prosta. Wystarczy, że w sklepie elektronicznym kupimy zwykły kabel audio z dwoma męskimi końcówkami mini-jack. Po podłączeniu zewnętrznego odtwarzacza wybieramy z menu radia samochodowego opcję pobierającą fonię z zewnętrznego wyjścia i wszystko powinno należycie grać. W przypadku, gdy wejście zostało umieszczone w tylnej części odbiornika, sprawa trochę się komplikuje. Trzeba będzie wyprowadzić kabel z wejściem na zewnątrz pod deską rozdzielczą.

Podobne wiadomości:

Car-audio – podstawowe pojęcia

Car-audio – podstawowe pojęcia

Akcesoria samochodowe 2007-03-19

Audio w samochodzie – markowe czy tanie?

Audio w samochodzie – markowe czy tanie?

Akcesoria samochodowe 2007-03-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prezes Suzuki Motor Poland w Radzie Nadzorczej Korony Kielce
Prezes Suzuki Motor Poland w Radzie Nadzorczej Korony Kielce
Piotr Dulnik, Prezes Suzuki Motor Poland został nowym członkiem Rady Nadzorczej w spółce Korona S.A.