1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Akcesoria samochodowe >
  4. Kosmetyki do pielęgnacji auta

Kosmetyki do pielęgnacji auta

Aby właściwie dbać o nasze auto niezbędne będzie nam odpowiednie wyposażenie. Nawet jeśli samo czyszczenie powierzamy myjniom, to od czasu do czasu naszemu autu przyda się zabieg kosmetyczny.

Kosmetyki do pielęgnacji auta

Środków do pielęgnacji auta jest takie zatrzęsienie, że nie sposób wymienić wszystkich. Do tego dochodzi wybór co najmniej kilku marek do każdego rodzaju środka i wskazanie tej najlepszej jest, jeśli nie niemożliwe, to przynajmniej podlegające dyskusjom. Aby nasze zabiegi nie przyniosły odwrotnych rezultatów do zamierzonych, to przy zakupie nie należy kierować się wyłącznie ceną. Tak jak i przy innych artykułach, często droższe z pozoru, są zarówno bardziej wydajne, jak i lepsze jakościowo.

Załóżmy, że mycie przeprowadzamy we własnym zakresie. Cóż zatem będzie nam niezbędne do tej czynności? Zacznijmy od odpowiedniego środka czyszczącego, czyli szamponu. Dostępne są różne rodzaje szamponów (dobre powinny się obficie pienić i nie zmywać poprzedniej warstwy wosku), od zwykłych, poprzez przeznaczonych do silnych zanieczyszczeń (to dla osób, które rzadko odwiedzają myjnię lub często jeżdżących np. w terenie), szamponów woskujących kończąc na szamponach antyelektrostatycznych (kurz i brud nie będzie tak szybko się osadzał na nadwoziu).

Mycie auta to nie tylko karoseria. Oczywiście inne elementy możemy także przemyć tą samą wodą z tym samym szamponem, ale by efekt był jak najlepszy można zastosować i tu odpowiednie środki. Do mycia opon i felg znajdziemy w sprzedaży np. płyny do opon oraz piankę do czyszczenia felg, osobnym środkiem możemy wyczyścić chromowe elementy. Szyby często po umyciu są matowe, mają charakterystyczną "mgiełkę". Usunie ją np. płyn do polerowania szyb, a dodatkowo skutecznie rozprawi się z zabitymi owadami (które często oblepiają szyby po nocnej jeździe), żywicą czy innymi "sokami" z drzew, a nawet drobnymi mikropęknięciami.

Po myciu przychodzi czas na woskowanie, nabłyszczanie i polerowanie karoserii, wszystko po to, aby nasze auto lśniło i było jeszcze piękniejsze niż jest w rzeczywistości. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na szampon woskujący, to teraz właśnie przyszedł odpowiedni moment na tego typu środek. I znów musimy dokonać wyboru spośród wosku uniwersalnego w postaci pasty lub emulsji, wosku na mokry lakier, wosku o podwyższonej twardości. W przypadku starszych aut, kiedy lakier jest już nieco zmatowiały, można zastosować np. pastę, płyn polerski lub regenerator lakieru, na drobne rysy może okazać się skuteczne pasta lub mleczko do rys. Osobnym środkiem możemy potraktować też elementy z tworzywa (listwy, zderzaki).

Kiedy nadwozie lśni już, można przystąpić do czyszczenia wnętrza. Pierwszy środek (np. w postaci pianki) wykorzystamy do prania tapicerki, jeśli jednak posiadamy skórzane fotele to już powinniśmy zastosować inny środek. Przydatny będzie również środek do czyszczenia kokpitu i innych plastikowych oraz gumowych elementów wnętrza. Przy okazji warto zabezpieczyć gumowe uszczelki odpowiednim sztyftem.

Jak widać, jeśli chcemy odpowiednio zadbać o nasze auto, to powinniśmy zaopatrzyć się w potężną baterię środków kosmetycznych. A to przecież nie wszystko. Nie można zapomnieć o zapachach samochodowych, w postaci "choinki" zawieszanej na lusterku wewnętrznym lub odpowiedniego dozownika mocowanego np. do nawiewu powietrza lub gniazdka zapalniczki. Takie odświeżacze neutralizują najróżniejsze, nieprzyjemne zapachy, dym lub kurz.

Skoro już jesteśmy przy kompletowaniu kosmetyczki dla naszego samochodu, to nie można zapomnieć o preparatach na zimową porę. Podstawa to płyn do odmarzania zamków (tylko nie trzymajmy go w aucie!), dla wygodnickich przyda się także płyn do odmarzania szyb lub zapobiegający ich parowaniu.


Podobne wiadomości:

Mycie samochodu zimą

Mycie samochodu zimą

Serwis auta 2015-12-08

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki

Serwis auta 2007-03-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Suzuki sponsorem tytularnym Korona Handball Kielce
Suzuki sponsorem tytularnym Korona Handball Kielce
Suzuki Motor Poland zostaje sponsorem tytularnym Korona Handball Kielce. Świętokrzyskie szczypiornistki otrzymają mocne wsparcie finansowe oraz flotę pojazdów do dyspozycji.