1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Akcesoria samochodowe >
  4. Łańcuchy i boxy - Akcesoria zimowe

Łańcuchy i boxy - Akcesoria zimowe

Pomimo tego że nasz kraj nie znajduje się w skrajnie chłodnej strefie klimatycznej, to jednak warunki atmosferyczne potrafią czasem nieźle zaskakiwać. Wielu z nas próbując wykorzystać moment zimowej aury, wybiera się w bardziej zaśnieżone tereny. Wtedy też mogą się przydać różne akcesoria dostępne na naszym rynku.

Łańcuchy i boxy - Akcesoria zimowe

Pierwszą rzeczą, która kojarzy się z zimą, śniegiem i zaspami, to bez wątpienia łańcuchy zakładane na opony. Każdy kierowca wybierający się w tereny górzyste, a także trasy, gdzie znajdować się będzie duża ilość śniegu z lodem, powinien zaopatrzyć się właśnie w tego typu sprzęt. Pomimo tego, że jest to jedno z lepszych zabezpieczeń przed poślizgiem kół, to należy pamiętać, że podstawą są przede wszystkim opony zimowe. Łańcuchy śniegowe zakładane są przeważnie na osi, która napędza samochód, przez co na drugiej osi potrzebne jest ogumienie, które będzie w stanie utrzymywać przyczepność chociażby na zakrętach.

Sprawa łańcuchów nie jest na tyle banalna, jak mogłaby się wydawać. Na rynku dostępna jest cała gama, różniąca się nie tylko ceną i nazwą producenta. Łańcuchy śnieżne można podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich są łańcuchy liniowe, których konstrukcja nie jest wykonana ze stali. Dla niedoświadczonych użytkowników mogą one jednak stanowić na tyle poważny problem z montażem, że wielu sprzedawców proponuje na początek zainwestować większą kwotę i kupić łańcuchy stalowe. Tutaj zabawa zaczyna się od kwoty 200 zł wzwyż. Cechą charakterystyczną tego typu urządzenia jest prostota obsługi. Łańcuch montuje się na oponę za pomocą specjalnych napinaczy.

Dla osób, dla których liczy się czas, a nie kwota, najwygodniejszym rozwiązaniem mogą być tzw. łańcuchy z systemem szybkiego montażu. Ta nazwa jest trochę zwodnicza. Zanim będzie można to w pełni wykorzystywać, należy odpowiednio przygotować oponę poprzez przykręcenie specjalnej śruby, a także dostosowanie długości łańcucha do opony. Po wypełnieniu podstawowych wymagań, następnym razem założenie łańcuchów będzie rzeczywiście kwestią kilkunastu sekund.. Wystarczy wtedy wpiąć element do przykręconej wcześniej śruby, naciągnąć na koła i wszystko gotowe. Producenci pomyśleli także nad właścicielami samochodów wyposażonych w felgi aluminiowe. Dla nich oferowane są łańcuchy wyposażone w plastikowe obręcze.

Bez względu na to czy kupimy zestaw za 200, czy też za 1000 złotych, powinniśmy dokładnie przećwiczyć 'na sucho' zakładanie łańcuchów. W rzeczywistości bardzo często zdarza się, że montażu trzeba dokonać w stresujących warunkach przy srogich warunkach pogodowych. Wśród kierowców istnieje niepisana zasada, że każdy powinien umieć zakładać łańcuchy śniegowe z zamkniętymi oczami. Jak jest naprawdę? Sami dobrze o tym wiemy.

Zobacz cennik łańcuchów zimowych w naszym sklepie!

Przy zakładaniu łańcuchów powinno się zwrócić szczególną uwagę, aby przypadkiem nie uszkodzić opony poprzez zbyt mocne dokręcenie łańcucha. Specjaliści w branży doradzają, aby pozostawić trochę luzu, tak by łańcuchy mogły się swobodnie obracać, bowiem pozostając w jednym miejscu mogłyby trwale uszkodzić oponę.


Bagażnik na dach, nie tylko zimą
Kolejnym elementem, który coraz częściej zaczyna nam towarzyszyć podczas zimowych wypraw to specjalny bagażnik montowany na dachu. W pierwszej chwili może się on wydawać zbędny, ale jak pomyślimy o tym, że do całkiem obszernego kombi zapakujemy całą rodzinę wraz z kilkoma walizkami, to na pewno zabraknie nam miejsca na takie zimowe akcesoria kaskaderskie jak np. narty lub snowboard.

W zależności od konkretnego zapotrzebowania na dodatkowe miejsce w samochodzie, dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń. Jeżeli potrzebujemy bagażnika tylko na zimę, to wystarczy nam wersja mocowana na dachu za pomocą plastrów magnetycznych. W ramach zabezpieczenia przed kradzieżą taki uchwyt może być zamykany na kluczyk. Na rynku dostępne są różne wielkości pozwalające na przewożenie dwóch par nart, dwóch snowboardów lub więcej przy pomocy specjalnych przystawek. Najtańszą wersję takiego uchwytu na narty można już nabyć za nieco ponad 100 złotych. Wersje ekskluzywne z dodatkami mogą nawet kosztować do 600 złotych.

W przypadku kiedy bagażnik będzie wykorzystywany w okresie letnim, warto zainwestować w specjalne 'boxy', które są niczym innym jak zamykanym pudłem o aerodynamicznym kształcie. Ich największą wadą jest dużo wyższa cena (ok. 300 - 1000 zł) i pokaźniejsze gabaryty, wymuszające przestrzeganie pewnych reguł. W zamian za to odwdzięczają się przyzwoitą powierzchnią ładunkową, uniwersalną niezależnie od pory roku. Ich aerodynamika jest dużo bardziej wydajna niż w przypadku prostszych konstrukcji, co przedkłada się na zmniejszone zużycie paliwa.

Zobacz ceny bagażników na dach w naszym sklepie!

Przy montażu 'boxa' należy zwrócić uwagę na nośność dachu, jaka określana jest przez producenta. Z reguły mieści się ona w granicach 50 kg, a w niektórych samochodach nawet 75 kg, lecz są to wyjątki. Wartości te należy traktować bardzo poważnie i nie powinno się ich przekraczać. W czasie jazdy warto również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej techniki. Środek ciężkości w samochodzie wyposażonym w bagażnik dachowy jest położony wyżej, przez co delikatniej reaguje na boczne podmuchy wiatru. Przy okazji powinno się unikać gwałtownego przyspieszania oraz hamowania.


Podobne wiadomości:

Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na ferie

Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na...

Bezpieczna jazda 2020-01-27

Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Bezpieczna jazda 2020-01-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mazda MX-30 nadal w niższej cenie
Mazda MX-30 nadal w niższej cenie
Sukces Ekodopłaty Mazdy zachęcił importera do przedłużenia oferty na listopad. Duże zainteresowanie sprawiło jednak, że liczba samochodów jest mocno ograniczona.