Mapa cyfrowa a papierowa

W dobie wszechogarniającej nas elektroniki coraz więcej osób decyduje się na nawigację satelitarną. Choć odsetek osób korzystających z tego typu urządzeń nie jest jeszcze u nas zbyt duży, to jednak z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, iż w niedalekiej przyszłości całkowicie wyprą z użytku mapy papierowe.

Mapa cyfrowa a papierowa

Porównując standardowe mapy papierowe (atlasy samochodowe, mapy miast etc.) i mapy cyfrowe zdecydowanie większa liczba argumentów przemawia za tym drugim rozwiązaniem. Trzy podstawowe zalety map cyfrowych, jakie najczęściej można usłyszeć, to wygoda, bezpieczeństwo oraz dokładność.

 "Mapy cyfrowe są przede wszystkim znacznie dokładniejsze niż zwykłe, nieporęczne mapy w wersji papierowej" - tłumaczy Witold Fedorowicz, Prezes Zarządu GeoSystems Polska Sp. z o.o., współproducenta AutoMapy. I rzeczywiście, kupując mapę papierową decydujemy się albo na mapę danego regionu, albo całego kraju. Aby była ona dokładna musi być duża, a to sprawia, że staje się bardzo nieporęczna. Bez pomocy pilota jednoczesne kierowanie i szukanie właściwej drogi na mapie jest uciążliwe, ale i bardzo niebezpieczne. Chcąc uniknąć jakichkolwiek niebezpiecznych sytuacji co chwila trzeba by się zatrzymywać, co znacznie wydłuża samą podróż. Podobnie sprawa ma się z miastami. Jeśli często jeździmy do różnych miast, których nie znamy jak rodzinnego, bez odpowiednich map się nie obejdzie. A widok kierowcy, który jadąc studiuje rozłożoną przed sobą mapę niestety jeszcze jest dość częsty.

Mapy cyfrowe, nawigacja satelitarna pozwalają wyrzucić do kosza wszystkie mapy papierowe i atlasy. Przed wyruszeniem w drogę ustawiamy sobie cel naszej podróży, ewentualnie z celami pośrednimi, i później tylko podążamy za strzałkami na wyświetlaczu lub za komunikatami głosowymi. Oczywiście zdarzają się jeszcze mapy, które nie mają pokrycia wszystkich dróg i wówczas albo pozostaje nam jednak mapa papierowa danego regionu czy też miejscowości, albo też "koniec języka za przewodnika". Ale kwestią czasu wydaje się, że wszystkie mapy cyfrowe, których wybór powinien być również coraz większy, będą mieć 100-procentowe lub niewiele mniejsze pokrycie całego kraju.

Dokładność oraz komfort użytkowania to jednak nie jedyne zalety map cyfrowych. W przeciwieństwie do zwykłych map, możemy wybrać dokładny adres i trafić bezpośrednio do celu naszej podróży. Ponadto zaletą map cyfrowych jest również zestaw tzw. punktów użyteczności publicznej (POI), niedostępnych, poza nielicznymi wyjątkami, w zwykłych mapach papierowych. Dzięki temu możemy bez większych problemów trafić np. do restauracji, kina czy stacji benzynowej.

Mapy różnych producentów oferują ponadto szereg innych użytecznych funkcji. Możemy dodać np. własne punkty użyteczności publicznej. W najbliższym czasie mapy cyfrowe będą również w stanie ocenić natężenie ruchu na konkretnych odcinkach, albo np. sprawdzić prognozę pogody na zaplanowanej trasie. Mapy cyfrowe mają jeszcze tę zaletę, iż mogą być używane w różnego typu urządzeniach. Np. razem z odbiornikiem radiowym lub DVD, palmtopem a nawet telefonem komórkowym.

Czy jest coś, co przemawia za tradycyjnymi mapami papierowymi? Jedynym argumentem, poza tym, że mamy już mapę i nie widzimy potrzeby kupowania nowej, choćby była to cyfrowa, to chyba jeszcze cena. Chyba, ponieważ niezwykły rozwój tego typu technologii sprawia, że nawigacji satelitarnej przewiduje się podobną przyszłość jak przed telefonami komórkowymi. Jeszcze przed kilkoma laty, mało kto się spodziewał, iż zakup i użytkowanie popularnej komórki będzie porównywalne cenowo do stacjonarnych telefonów, a tak przecież mamy już dzisiaj.

Patrząc w nie tak daleką znowu przyszłość możemy wyobrazić sobie analogiczną sytuację i z nawigacją satelitarną. Nie dość, że jej cena będzie coraz bardziej konkurencyjna, będzie ona też bardziej niezawodna, a dostępny sprzęt będzie oferował coraz to nowsze, niewyobrażalne jeszcze teraz funkcje.

Tematy w artykule: nawigacja

Podobne wiadomości:

Nawigacja satelitarna w firmie

Nawigacja satelitarna w firmie

Akcesoria samochodowe 2007-04-26

Modele z nawigacją w standardzie

Modele z nawigacją w standardzie

Akcesoria samochodowe 2007-04-23

Komentuj:

~mapa 2015-07-26

mapa papierowa nie potrzebuje zasilania bateryjnego