1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Akcesoria samochodowe >
  4. Nawigacja satelitarna w firmie

Nawigacja satelitarna w firmie

Nawigacja satelitarna, która ułatwia dotarcie do celu podróży, to nie jedyny sposób wykorzystania systemu GPS w codziennym użytku. Z pomocą tej technologii powstają coraz to bardziej zaawansowane produkty pozwalające np. firmom bardziej optymalnie zarządzać flotą samochodów czy też odnaleźć ukradziony samochód.

Nawigacja satelitarna w firmie

Wykorzystanie technologii GPS w firmach coraz częściej sprowadza się do monitorowania aktualnej pozycji samochodów firmowych. Można wskazać tu dwa podłoża takiego działania. Pierwszy to kontrola pracowników, którzy często wykorzystując samochody firmowe całymi dniami są poza siedzibą firmy, wystarczy wskazać tu choćby różnego rodzaju przedstawicieli handlowych. Kontrolowanie w ten sposób pracowników odbywa się też często w dwojaki sposób - oficjalnie, gdy każdy wie, że w samochodach zostały zamontowane odbiorniki GPS oraz nieoficjalnie, gdy pracodawca chce sprawdzić nieświadomych niczego pracowników.

Najprostsze systemy polegają na umieszczeniu w aucie odbiornika GPS, który przekazuje do centrali dane o aktualnej pozycji auta. Właściciel firmy czy inna skierowana do tego osoba może później porównywać te dane z dziennymi np. raportami sporządzanymi przez pracowników.

Takie działania pozwalają wyeliminować większość nadużyć (np. wykorzystywanie samochodów służbowych do celów prywatnych) i wpływają na ogólną poprawę wydajności i efektywności pracy oraz na dość znaczne obniżenie kosztów utrzymania floty samochodowej.

Drugą, bardziej skomplikowaną możliwością wykorzystania systemu GPS w firmach jest zarządzanie całym transportem. Od pomocy w koordynacji ruchu - wysłanie do danego miejsca tego pojazdu, który znajduje się najbliżej, przygotowanie towaru do odbioru na czas, pomoc w ominięciu korków, pomoc w odnalezieniu kierowcy właściwej drogi, albo znalezieniu konkretnych punktów użyteczności publicznej np. stacji benzynowej, aż po bardziej całościowe zarządzanie całą logistyką firmy. Wiele firm tworzy różne programy, systemy, które poza zwykłym monitorowaniem pojazdów pozwalają także nadzorować jego prędkość lub aktualny stan przewożonego towaru. Bardziej zintegrowane systemy pozwalają także np. nadzorować stan techniczny konkretnych elementów auta.

Jednak nie tylko firmy korzystają na nowych rozwiązaniach wykorzystujących system GPS. Coraz bardziej popularne staje się także zabezpieczenie w ten sposób swoich samochodów przed kradzieżą czy też próbą włamania. Odpowiednie czujniki wykrywając intruza wysyłają sygnał do odbiorcy - policji, agencji ochrony. Skradzione auto można dzięki temu szybciej namierzyć i odnaleźć. Bardziej rozbudowane systemy pozwalają także zablokować np. dopływ paliwa do auta lub włączyć w nim alarm.

Tematy w artykule: nawigacja samochód w firmie GPS

Podobne wiadomości:

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Samochód firmowy na kredyt

Samochód firmowy na kredyt

Finansowanie zakupu samochodu 2008-04-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!