1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Akcesoria samochodowe >
  4. Przyciemniane szyby w samochodzie

Przyciemniane szyby w samochodzie

Jedną z najpopularniejszych modyfikacji samochodu jest przyciemnianie szyb. Można to zrobić fabrycznie, samemu lub zlecić taką usługę jednemu z zakładów zajmujących się przyciemnianiem. Taki zabieg podniesie komfort użytkowania samochodu pod warunkiem, że jest przeprowadzony z uwzględnieniem obowiązujących przepisów i norm.

Przyciemniane szyby w samochodzie
W kwestii przyciemnianych szyb kluczowym zapisem jest 66, ust. 1 pkt 5 w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Według przepisów pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby zapewniał dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Warunkiem kluczowym jest dostateczne pole widzenia. Kierowca auta osobowego musi ze swojego miejsca mieć niczym nieograniczone pole widzenia w obrębie kąta 180 stopni, od 90 stopni z lewej strony przez przód do 90 stopni z prawej strony.

Europejska Komisja Gospodarcza przygotowała zapis, który precyzyjnie określa, że na szybach innych niż przednie (przednia czołowa i przednie boczne) i takich, które nie mają wpływu na pole widzenia kierowcy można stosować przyciemnienia przepuszczalności światła mniejszej niż 70%. Przednia szyba czołowa i przednie boczne powinny zapewnić przepuszczalność światła na poziomie 75%.

Szyby można okleić specjalną folią samochodową. Jest to tańsze rozwiązanie. Można też skorzystać z przyciemnienia metodą piecową, która polega na metalizacji szkła tlenkami tytanu. Ta metoda daje najlepsze rezultaty, ale kosztuje ok. 1000–1500 zł. Oklejenie folią poza tym, że jest tańsze, daje również spore możliwości doboru koloru przyciemnienia. Minusem jest eksploatacja, a także bezpieczeństwo. Bardzo trudno rozbić szybę oklejoną folią, co będzie istotne w sytuacjach awaryjnych. Istnieje również ryzyko ich mechanicznego uszkodzenia i niewielkiej trwałości. Metoda piecowa gwarantuje wysoką jakość, trwałość i odporność na zarysowania ale dostępny jest mniejszy wybór barw.

Przyciemnienie szyb wykonane w nieprawidłowy sposób może być przyczyną kłopotów. Policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i ukarać kierowcę mandatem jeśli uzna, że szyby ograniczają widoczność kierowcy albo wpływają na bezpieczeństwo pasażerów. Ponadto podczas przeglądu technicznego diagnosta nie podbije dowodu rejestracyjnego jeżeli szyby nie będą spełniać norm.
Tematy w artykule: szyby

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!