1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Akcesoria samochodowe >
  4. Telewizja i kino domowe w samochodzie

Telewizja i kino domowe w samochodzie

Jeszcze parę lat temu nikt nie wyobrażał sobie, że postęp w dziedzinie techniki i drastyczne obniżenie kosztów produkcji monitorów ciekłokrystalicznych sprawi, że nastąpi istny boom na różne multimedialne urządzenia. Atutem takich rozwiązań jest to, że zajmują one mało miejsca oraz wymagają niewielkiej ilości energii, a więc są idealne do samochodu.

Telewizja i kino domowe w samochodzie
Wielu z nas chciałoby wyposażyć swój samochód w urządzenia, które chociaż w małej części oddawałyby klimat naszego domu. Często podczas długich podróży lub stojąc w kilku kilometrowych korkach na bardziej zatłoczonych odcinkach naszych miast chcielibyśmy choć przez chwilę obejrzeć np. nasze ulubione DVD z koncertem lub spojrzeć co też ciekawego dzieje się w telewizji. Myśląc mniej egocentrycznie możemy też zadbać o komfort podróżujących z nami pasażerów i zapewnić im ekstremalną dozę rozrywki, jak się okazuje za całkiem nieduże pieniądze. Parę lat temu zbudowanie systemu TV lub DVD mogło kosztować majątek. Dzisiaj ceny są już na tyle przystępne, że na takie luksusy może sobie pozwolić większa liczba osób.
 
Przechodząc do rzeczy chciałbym zaprezentować Państwu podstawowe zagadnienia, a także możliwości związane z budową takiego systemu. Na naszym rynku dostępna jest szeroka gama urządzeń, które można podzielić w mniej lub bardziej skomplikowane grupy, które różnią się walorami użytkowymi, i co chyba najważniejsze, ceną.
 
Najprostszym możliwym rozwiązaniem, które będzie wymagać najmniejszej inicjatywy z naszej strony w kwestii montażu jest zakup urządzenia zwanego potocznie kombajnem. Jest to zintegrowany amplituner i odtwarzacz DVD, w którym dodatkowo zamontowano jeszcze ciekłokrystaliczny wyświetlacz. Jednym z jego największych walorów jest przede wszystkim kompatybilność z rozmiarem 1-DIN. Co to oznacza w praktyce? Mówiąc prościej, takie urządzenie będziemy mogli bez żadnych problemów wpasować w standardową kieszeń na radioodtwarzacz, nie wymagającą dodatkowych przeróbek (o ile nasz samochód został w takową wyposażony). W skład takiego urządzenia poza wspomnianym odtwarzaczem DVD, sprzęt oferować będzie możliwość odsłuchiwania płyt audio oraz kompaktów z plikami w formacie MP3. Nierzadko w zestawie otrzymamy również zintegrowany wzmacniacz oraz tuner radiowy i telewizyjny. Całą filozofią podczas montażu takiego urządzenia jest wpięcie kostki ISO, złącz antenowych oraz umiejscowienie odtwarzacza w kieszeni na desce rozdzielczej.
 
Jednym z ograniczeń takich systemów, które wywołane są przede wszystkim wymogami natury prawnej i bezpieczeństwa, to blokada wyświetlania obrazu na telewizorze LCD w czasie jazdy. Dzięki temu wyświetlacz nie będzie odwracał uwagi kierowcy od obserwowania sytuacji na drodze. Ucierpią na tym jednak pasażerowie, którzy nie będą mogli korzystać z dobrodziejstw techniki w czasie jazdy. Jednak jak się okazuje w niektórych odtwarzaczach blokadę można ominąć, a nasze prawo nie posiada żadnych zapisów zabraniających kierowcy oglądania telewizora podczas jazdy. Jak informuje kom. Adrian Klejner WRD KWP we Wrocławiu jedynym wymogiem precyzującym tą kwestię jest przepis ogólny zawarty w art. 3. ustawy prawo o ruchu drogowym, mówiący o tym, że „Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.”
 
Wyjściem z wcześniejszej sytuacji może być także zakup dodatkowego monitora LCD. I tutaj do wyboru mamy kilka opcji. Jedna z nich to telewizorek z uchwytami do montażu przy zagłówkach. Jednak żeby dwie osoby mogły cieszyć się obrazem dobrej jakości (wynika to ze specyfikacji monitorów LCD, które ograniczają jakość obrazu, gdy patrzy się na nie z boku) trzeba będzie zakupić dwa egzemplarze. Druga możliwość to wyświetlacz zintegrowany w osłonie przeciwsłonecznej nad przednią szybą. Jednak jej minusem jest to, że pasażerowie z tylnego rzędu foteli nie będą widzieć zbyt wiele. Optymalnym rozwiązaniem dla nich może być większy wyświetlacz mocowany do sufitu. Z reguły jest on montowany w dyskretnej obudowie pozwalającej na szybki montaż w podsufitce i dowolne obracanie. O ile droższe rozwiązania markowych firm pozwalają na bezprzewodową transmisję wideo i dźwięku, to już tańsze wyświetlacze będą z pewnością wymagały pociągnięcia dodatkowych kabli przekazujących wizję i fonię.
 
Multimedialne zestawy do samochodu oferują bardzo często możliwość zewnętrznych źródeł sygnału takich jak: konsole gier czy kamery cofania. Przed wyborem odpowiedniego dla nas urządzenia warto się upewnić, jakie możliwości oferuje dany model i co w podobnej cenie oferuje konkurencja. Multimedia w samochodzie nie są tanią inwestycją, dlatego warto dobrze się zastanowić, co chcemy uzyskać i na jak długo.
 

Podobne wiadomości:

Car-audio – podstawowe pojęcia

Car-audio – podstawowe pojęcia

Akcesoria samochodowe 2007-03-19

Audio w samochodzie – markowe czy tanie?

Audio w samochodzie – markowe czy tanie?

Akcesoria samochodowe 2007-03-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prezes Suzuki Motor Poland w Radzie Nadzorczej Korony Kielce
Prezes Suzuki Motor Poland w Radzie Nadzorczej Korony Kielce
Piotr Dulnik, Prezes Suzuki Motor Poland został nowym członkiem Rady Nadzorczej w spółce Korona S.A.