Wybieramy nawigację

Zdecydowaliśmy się na zakup nawigacji satelitarnej - nasz model samochodu nie ma jednak dostępnej nawigacji producenta lub też takowego nie chcemy. Dość już obszerna na rynku oferta różnych zestawów do nawigacji satelitarnej sprawia, że powinniśmy się dokładnie zastanowić, co będzie dla nas najodpowiedniejszą opcją.

Wybieramy nawigację

Wybór nawigacji nie sprowadza się obecnie tylko i wyłącznie do wyboru marki. Równie ważny, jeśli nie ważniejszy, jest rodzaj zestawu, jaki będzie nam potrzebny. Obecnie bowiem zestawy do nawigacji przybierają coraz to różne postaci: od najbardziej popularnych chyba palmtopów, po zintegrowane z systemami audio, a nawet video, aż po nawigację z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Szybki rozwój technologiczny sprawia, iż co chwila na rynku pojawiają się zupełnie nowe rozwiązania.

Podczas wyboru zestawu do nawigacji satelitarnej w pierwszej kolejności jednak powinniśmy się kierować jakością oraz pokryciem map. I tu powinniśmy sobie zadać pytanie, jak często wyruszamy w podróż, w jakie rejony kraju jeździmy najczęściej, czy zdarza się nam zapuszczać w bezdroża, czy często wyjeżdżamy poza granicę kraju. Od tego powinien zależeć w dużej mierze nasz wybór. Istotną kwestią jest również liczba miejscowości, których plany z dokładnymi adresami posiadają dane mapy. Jednak sama liczba planów nie musi oznaczać wprost o wyższości jednej mapy nad drugą. Ważne, by przyjrzeć się np. liście tych miejscowości i zobaczyć, czy aby nie brakuje na nich takich, które będziemy dość często w przyszłości odwiedzać. Kolejna ważna sprawa, to kwestia aktualizacji map - wybierajmy takie, które zapewniają regularną aktualizację, a także posiadają w swoich zasobach lub też umożliwiają wgranie map zagranicznych, o ile poruszamy się autem po drogach Europy i nie tylko. O jakości map świadczy nie tylko liczba miejscowości i pokrycie procentowe powierzchni kraju. Dla niektórych istotniejsze mogą być inne kwestie - np. zawarte w mapach punkty użyteczności publicznej (POI), które umożliwiają dotarcie do konkretnych sklepów, hoteli, stacji benzynowych, a nawet bankomatów.

Ponieważ jednak dostępne na rynku mapy są coraz lepszej jakości, zwiększa się ich pokrycie, dokładność i niezawodność, decydującym czynnikiem, który przesądzi o wyborze danego zestawu mogą być różne cechy samego urządzenia, które będą najlepiej odpowiadać naszym wymaganiom.

Na pierwsze miejsce wybija się tu prostota użytkowania. Na nic zda się niezliczona liczba mniej lub bardziej użytecznych funkcji, jeśli nie będziemy w stanie ich wykorzystać w praktyce. Dlatego warto sprawdzić, czy obsługa urządzenia jest intuicyjna, czy będziemy w stanie sami, bez niczyjej pomocy od razu skorzystać z najważniejszych funkcji nawigacji. Bo nie zawsze znajdziemy czas i ochotę, by zagłębić się w obszerne instrukcje obsługi, które niestety nie zawsze są napisane w łatwo przystępnym dla laika języku.

Równie ważna jest sprawna obsługa samego wyświetlacza. Pamiętajmy, że, choć nie jest to wskazane, to jednak często jedną ręką wprowadzamy ustawienia już w trakcie jazdy. Jaki ma to wpływ na ogólne bezpieczeństwo, chyba nie trzeba pisać. Dlatego ważne, by ekran naszego urządzenia, który często jest dość miniaturowy, nie przekraczający 3,5 cala, był przejrzysty, miał proste w użyciu i dostatecznie duże ikony (szczególnie ważne przy ekranie dotykowym) lub/oraz posiadał pilot do sterowania. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia czytelności ekranu przy różnym świetle (w dzień, nocą, przy mocnym słońcu) - większość urządzeń posiada automatyczną lub ręczną zmianę ustawień na tryb dzienny/nocny.

Poza czytelnością ekranu, ogromny wpływ na bezpieczeństwo mają także komunikaty głosowe. Dzięki nim nie musimy co chwila zerkać na ekran i już zawczasu zostajemy poinformowani o najbliższym manewrze, co zwłaszcza w ruchu miejskim pozwoli zająć odpowiednio wcześnie właściwy pas ruchu. Choć zdarzają się jeszcze nawigacje, które nie mają polskiego języka, to jednak wybór polskojęzycznych zestawów jest coraz większy. Ważne także, by komunikaty były podawane wyraźnie, prosto i zrozumiale - nic tak nie wprowadza zdenerwowania jak błędne lub sprzeczne komunikaty. Wybór rodzaju głosu (najczęściej pomiędzy kobiecym i męskim) to już raczej gadżet, ale mogący znacznie umilić nam podróż.

Coraz większego znaczenia będą nabierać także i inne funkcje, jakie posiadają lub posiadać będą zestawy nawigacyjne. Do takich już teraz należy z pewnością możliwość wytyczania różnych tras (najkrótszej, najszybszej itp.). "W niedalekiej przyszłości należy się również liczyć z pojawieniem się na rynku systemów, które będą w stanie ocenić natężenie ruchu na konkretnych odcinkach, albo sprawdzić prognozę pogody na zaplanowanej trasie. Urządzenia do nawigacji będą też zapewne dysponowały większymi możliwościami interaktywnymi, pozwalającymi na bieżąco sprawdzać w sieci dowolne informacje drogowe" - mówi Witold Fedorowicz, prezes zarządu GeoSystems Polska Sp.z o.o., współproducenta AutoMapy.

Może mniej istotna wydaje się kwestia montażu, jednak zwróćmy też i na to uwagę. Niektóre urządzenia montowane są na stałe, inne można łatwo przenosić z auta do auta (motocykla, roweru). Jeśli często będziemy korzystać z nawigacji na bezdrożach, niezbędne mogą się okazać takie zestawy, które posiadają dodatkowe anteny.

Oczywiście ważną kwestią wciąż jest u nas cena takiego zestawu. Jednak nie zawsze cena początkowa zestawu w sklepie będzie świadczyć o jego konkurencyjności. Teoretycznie tańsza nawigacja może posiadać droższe aktualizacje oraz np. mapy dodatkowych krajów. Pamiętajmy przy tym o jednym. Chcąc zmienić mapę, nie wystarczy tylko zakup mapy innego producenta. Konieczne jest także zakupienie raz jeszcze całego urządzenia, a to już nie taki mały wydatek. Przynajmniej na razie.

Tematy w artykule: nawigacja GPS

Podobne wiadomości:

Nawigacja satelitarna w firmie

Nawigacja satelitarna w firmie

Akcesoria samochodowe 2007-04-26

Modele z nawigacją w standardzie

Modele z nawigacją w standardzie

Akcesoria samochodowe 2007-04-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!