mojeauto.pl > porady > Bezpieczna jazda > Agresja na drodze - czym jest?

Agresja na drodze - czym jest?

Niczym odkrywczym jest fakt, że na drodze przybywa samochodów. Do 2040 roku po naszej planecie ma jeździć aż dwa miliardy aut osobowych i 700 milionów ciężarowych. Większy ruch oznacza większe korki i oczywiście większą agresję.

Agresja na drodze - czym jest?

Pierwsze wzmianki o agresywnych kierowcach pojawiły się już 1949 roku, gdy dwóch kanadyjskich psychiatrów przenalizowało zachowania taksówkarzy i wskazało zależność między stylem życia a wypadkowością. Grupa o nieustabilizowanej sytuacji rodzinnej i lekceważąca prawo częściej miała wypadki niż kierowcy funkcjonujący w rodzinach i przestrzegający norm prawnych.

Agresja w ruchu drogowym ma 3 wymiary, które wyrażają natężenie agresywnego zachowania. Pierwszy to agresywna jazda, która cechuje się m.in. brakiem poszanowania dla przepisów ruchu drogowego oraz nadmierną prędkością. Kolejny wymiar to gniew za kierownicą – przejawia się on nadużywaniem klaksonu, błyskaniem światłami, krzyczeniem, wrogimi gestami oraz jazdą zderzak w zderzak. Najsilniejszym przejawem zachowania agresywnego jest tzw. drogowa furia. W tym przypadku dochodzi do fizycznego ataku na innego kierowcę z użyciem pojazdu lub innego niebezpiecznego narzędzia.


Zjawisko agresji drogowej przybiera na sile. Według badania Ipsos z 2016 roku 80% Europejczyków boi się agresywnego zachowania innych kierowców, a jednocześnie 54% z nich obraża innych kierowców i nadmiernie używa klaksonu w kierunku kierowców, którzy ich zdenerwowali. Również w tym badaniu kierowcy mający wybrać pozytywny przymiotnik, opisujący ich zachowanie za kierownicą, w 75% określili siebie jako ostrożnych. Wybierając określenie dla innych kierowców również wybierano ostrożnych – 14%, a także opanowanych – 11%. Gdy respondenci opisywali negatywnym przymiotnikiem siebie, najczęściej padało określenie zestresowany – 10%, a innych – nieodpowiedzialni – 47%, zestresowani – 37% i agresywni – 32%.

Pamiętajmy, że sytuacja na drodze zależy od naszego zachowania. Nie usprawiedliwiajmy agresywnych zachowań na drodze. Pomóc w opanowaniu agresji mogą techniki antystresowe, dobra organizacja i zarządzanie czasem. Warto zrobić samemu rachunek sumienia i zastanowić się, czy nie dopuszczamy się zachowań agresywnych. Bezpieczne drogi to te pozbawione agresji.

Tematy w artykule: agresja za kierownicą skoda2016

Podobne wiadomości:

Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?

Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?

Bezpieczna jazda 2016-08-22

Niesłyszący za kółkiem

Niesłyszący za kółkiem

Bezpieczna jazda 2016-06-15

Komentuj:

~Kornel 2016-07-15

Agresja to nic innego jak po prostu głupota i tyle, jakieś niewyżycie. Nie wiem czemu kierowcom odbija na pewne widoki. Ostatnio o mało co nie wjechałby mi taki w tyłek, a to by było dla niego kosztowne, bo samochód wynajęty miałem w Panek, a z tego co wiem wypożyczalnie o swoje walczą w przypadku dużych strat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowoczesna technika ? zawieszenie, hybryda, fotele z masażem
Nowoczesna technika ? zawieszenie, hybryda, fotele z masażem
Citroën od zawsze słynie z wyrafinowanych rozwiązań technicznych, nic więc dziwnego, że również ich najnowsze modele naszpikowano techniką.

Rajd DAKAR 2020 Rajd DAKAR 2020