1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Bezpieczna jazda jesienią

Bezpieczna jazda jesienią

Jesień jest porą roku, która wymaga od kierowców zmiany przyzwyczajeń. Dzień jest krótszy, rano pojawiają się przymrozki, a na drogach zalegają liście. Jak jeździć bezpiecznie?

Bezpieczna jazda jesienią

W 2018 roku to właśnie w październiku miało miejsce najwięcej wypadków drogowych i zginęło w nich najwięcej osób – tak wynika z policyjnych statystyk. Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się warunki atmosferyczne, a więc i drogowe.

Szybciej zapada zmrok, a w pogodne dni słońce oślepia kierowców mocniej niż latem. Liście spadające z drzew, często padający deszcz, silny wiatr czy poranne przymrozki to tylko niektóre czynniki sprawiające, że podróż staje się wyzwaniem.

W jaki sposób kierowcy powinni dostosować się do tych zmian? Eksperci Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault wskazują, na co zwrócić uwagę.

1. Zdradliwe liście

Spadające z drzew liście to nie tylko urokliwy element jesiennego krajobrazu, lecz także zagrożenie dla kierowców. Mokre, gnijące liście tworzą na jezdni śliską powłokę, która podobnie jak warstwa lodu czy wody powoduje wcześniejszą utratę przyczepności.

W takich warunkach łatwo wpaść w poślizg, dlatego należy zredukować prędkość, szczególnie przed zakrętami, ale też należy unikać gwałtownego przyspieszania oraz hamowania.

2. Sprawne wycieraczki

Mgła, deszcz czy błoto to jesienią częste zjawiska, dlatego tak ważne jest skontrolowanie stanu wycieraczek. Jeśli wycieraczki rozmazują zanieczyszczenia, źle zbierają wodę czy piszczą, prawdopodobnie zużyte są ich pióra i trzeba je po prostu wymienić. Koszt nowych piór nie jest duży, warto ponieść ten wydatek.

Kierowca powinien także regularnie kontrolować poziom płynu do spryskiwaczy. Utrzymanie szyby w czystości zapewnia lepszą widoczność, a więc bezpieczniejszą jazdę – radzi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jeśli na co dzień auto parkuje poza ogrzewanym garażem, warto przed nadejściem przymrozków zużyć letni płyn i uzupełnić zbiornik zimowym. W przeciwnym razie pojawi się problem z lodem blokującym wężyki spryskiwaczy.

3. Czyste reflektory

Jesienią kluczową kwestią jest to, żeby widzieć innych uczestników ruchu oraz żeby inni mogli dostrzec nas z daleka. Dlatego należy zadbać o czystość reflektorów. To nie tylko sposób na lepszą widoczność, ale i ustawowy obowiązek, o którym wielu kierowców zdaje się zapominać, ryzykując mandat.

Upewnijmy się również, że światła są właściwie wyregulowane, aby dobrze oświetlały drogę przed nami, nie oślepiając jednocześnie kierowców jadących z naprzeciwka. Regularnie kontrolować trzeba również stan oświetlenia i sprawność żarówek.

4. Niewidoczni piesi

Zmiana czasu na zimowy jeszcze przed nami, ale już teraz dni stają się coraz krótsze. Podczas jazdy po zmierzchu kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na pieszych. Należy zachować ostrożność zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych, a także w miejscach, gdzie mogą oni poruszać się poboczem.

Piesi i rowerzyści natomiast powinni pomyśleć również o bezpieczeństwie – odblaskowe elementy na odzieży mogą uratować życie. Ciemno ubrany pieszy czy rowerzysta jest niewidoczny i ryzykuje potrącenie. Z kolei jasne ubranie i odblaski, a w przypadku rowerzystów obowiązkowe dobrej jakości światła przednie i tylne pozwolą kierowcom zauważyć ich już z daleka.

5. Dystans w deszczu

Podczas deszczu znacząco wydłuża się droga hamowania, grozi nam także zjawisko akwaplanacji, czyli poślizgu wodnego. Istotne jest zadbanie o właściwy stan opon. Nie tylko głębokość bieżnika, która powinna być większa niż dozwolone przepisami 1,6 mm, ale również wiek ogumienia jest istotny. Szczególnie kiedy w chłodne dni guma twardnieje, obniżając graniczny poziom przyczepności.

W czasie deszczu powinniśmy przede wszystkim dostosować prędkość do trudniejszych warunków na drodze oraz zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu. Dzięki temu w sytuacji nieprzewidzianego zdarzenia będziemy w stanie odpowiednio wcześnie zahamować i uniknąć kolizji – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.


Podobne wiadomości:

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na zagrożenie

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na...

Bezpieczna jazda 2022-08-05

Długa przerwa za kierownicą - jak bezpiecznie wrócić do jazdy?

Długa przerwa za kierownicą - jak bezpiecznie...

Bezpieczna jazda 2022-05-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!