mojeauto.pl > porady > Bezpieczna jazda > Bezpieczna jazda jesienią

Bezpieczna jazda samochodem wielu kierowcom kojarzy się z powolnym przemieszczaniem i nierzadko wręcz tamowaniem ruchu. Tymczasem zasady bezpiecznej jazdy nie mówią o utrzymywaniu niskiej prędkości, ale o dostosowaniu jej do przepisów i warunków drogowych.

Wielu kierowców uważa się za bardzo dobrych i wysoko ocenia swoje umiejętności. Tymczasem fakt niespowodowania żadnego wypadku jeszcze o niczym nie świadczy. Dopiero zmierzenie się z sytuacją awaryjną pozwala zweryfikować jak dobrze radzimy sobie za kółkiem.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym zapewnić może stosowanie się do zasad jazdy defensywnej. Polega ona nie tyle na nauce radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, ale na przewidywaniu zachowań innych kierowców i unikaniu niebezpiecznych sytuacji. Jazda defensywna to ogólny styl i podejście do kierowania autem, jak choćby nawet planowanie podróży na właściwą porę doby.
Ryzyko, jakie na drodze stwarzają niektórzy kierowcy, często wynika z braku obycia z trudnymi warunkami dynamicznie zmieniającego się, często zaskakującego ruchu drogowego. Poprawna jazda nie zawsze wystarczy, żeby uniknąć zagrożeń. Potrzeba jeszcze wdrożenia właściwej techniki prowadzenia czy właśnie filozofii jazdy defensywnej.

Nierzadko kierowcy lekceważą prędkość i zagrożenia wynikające ze zmiennych warunków, za to przeceniają swoje umiejętności i możliwości samochodu. Gubi ich nadmierny optymizm i zbytnia pewność siebie. W dziale poświęconym bezpiecznej jeździe proponujemy szereg ciekawych i praktycznych poradników, związanych zarówno z wakacyjnymi wyjazdami i przygotowaniem samochodu do dalszej podróży, jak i codziennym przemieszczaniem się.

Radzimy, jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami przewozić dzieci, zwracamy uwagę na zagrożenia jakie niesie jesienna i zimowa aura. W dziale bezpieczna jazda znajdziecie także wiele artykułów poświęconych zmianie opon na letnie czy zimowe. Dowiecie się, czy opony całoroczne mają sens oraz jak ważne jest regularne sprawdzanie ciśnienia i stanu ogumienia. Jak bezpiecznie przewozić dziecko? Co jeść w trasie, jakie obuwie założyć do samochodu? Bezpieczna jazda to też porady jak właściwie korzystać z klimatyzacji czy jak wyjechać z grząskiego podłoża. W dziale porady znajdziecie również odpowiedzi na pytania związane z eksploatacją samochodu, jak choćby czym jest sprzęgło i jak o nie dbać.

Nie wiesz co to podsterowność, a co nadsterowność, a przede wszystkim zastanawiasz się, jak prawidłowo wyjść z poślizgu? Mamy również odpowiedzi na te pytania, związane bezpośrednio z bezpieczną jazdą. Podobnie jak porady dotyczące właściwego hamowania z użyciem ABS-u oraz jazdy na mokrej nawierzchni z unikaniem aquaplaningu.

Dział porady to także przepisy dla kierowców. Zarówno te obowiązujące w Polsce, związane z dowodem rejestracyjnym, prawem jazdy czy zapinaniem pasów, ale również piszemy o przepisach obowiązujących za granicami kraju. Zimowe mandaty, limity prędkości i inne ograniczenia na drogach w Europie, to tylko niektóre tematy pomocne przy wakacyjnych czy zimowych wyjazdach.

Wreszcie w dziale poświęconym bezpiecznej jeździe radzimy także jak zarejestrować samochóda także przypominamy, jakie obowiązki spoczywają zarówno na sprzedającym, jak i na kupującym auto. Które dokumenty trzeba ze sobą wozić zawsze, a które są już dostępne poprzez odpowiednie aplikacje.

Bezpieczna jazda jesienią

Jesień jest porą roku, która wymaga od kierowców zmiany przyzwyczajeń. Dzień jest krótszy, rano pojawiają się przymrozki, a na drogach zalegają liście. Jak jeździć bezpiecznie?

Bezpieczna jazda jesienią

W 2018 roku to właśnie w październiku miało miejsce najwięcej wypadków drogowych i zginęło w nich najwięcej osób – tak wynika z policyjnych statystyk. Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się warunki atmosferyczne, a więc i drogowe.

Szybciej zapada zmrok, a w pogodne dni słońce oślepia kierowców mocniej niż latem. Liście spadające z drzew, często padający deszcz, silny wiatr czy poranne przymrozki to tylko niektóre czynniki sprawiające, że podróż staje się wyzwaniem.

W jaki sposób kierowcy powinni dostosować się do tych zmian? Eksperci Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault wskazują, na co zwrócić uwagę.

1. Zdradliwe liście

Spadające z drzew liście to nie tylko urokliwy element jesiennego krajobrazu, lecz także zagrożenie dla kierowców. Mokre, gnijące liście tworzą na jezdni śliską powłokę, która podobnie jak warstwa lodu czy wody powoduje wcześniejszą utratę przyczepności.

W takich warunkach łatwo wpaść w poślizg, dlatego należy zredukować prędkość, szczególnie przed zakrętami, ale też należy unikać gwałtownego przyspieszania oraz hamowania.

2. Sprawne wycieraczki

Mgła, deszcz czy błoto to jesienią częste zjawiska, dlatego tak ważne jest skontrolowanie stanu wycieraczek. Jeśli wycieraczki rozmazują zanieczyszczenia, źle zbierają wodę czy piszczą, prawdopodobnie zużyte są ich pióra i trzeba je po prostu wymienić. Koszt nowych piór nie jest duży, warto ponieść ten wydatek.

Kierowca powinien także regularnie kontrolować poziom płynu do spryskiwaczy. Utrzymanie szyby w czystości zapewnia lepszą widoczność, a więc bezpieczniejszą jazdę – radzi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jeśli na co dzień auto parkuje poza ogrzewanym garażem, warto przed nadejściem przymrozków zużyć letni płyn i uzupełnić zbiornik zimowym. W przeciwnym razie pojawi się problem z lodem blokującym wężyki spryskiwaczy.

3. Czyste reflektory

Jesienią kluczową kwestią jest to, żeby widzieć innych uczestników ruchu oraz żeby inni mogli dostrzec nas z daleka. Dlatego należy zadbać o czystość reflektorów. To nie tylko sposób na lepszą widoczność, ale i ustawowy obowiązek, o którym wielu kierowców zdaje się zapominać, ryzykując mandat.

Upewnijmy się również, że światła są właściwie wyregulowane, aby dobrze oświetlały drogę przed nami, nie oślepiając jednocześnie kierowców jadących z naprzeciwka. Regularnie kontrolować trzeba również stan oświetlenia i sprawność żarówek.

4. Niewidoczni piesi

Zmiana czasu na zimowy jeszcze przed nami, ale już teraz dni stają się coraz krótsze. Podczas jazdy po zmierzchu kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na pieszych. Należy zachować ostrożność zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych, a także w miejscach, gdzie mogą oni poruszać się poboczem.

Piesi i rowerzyści natomiast powinni pomyśleć również o bezpieczeństwie – odblaskowe elementy na odzieży mogą uratować życie. Ciemno ubrany pieszy czy rowerzysta jest niewidoczny i ryzykuje potrącenie. Z kolei jasne ubranie i odblaski, a w przypadku rowerzystów obowiązkowe dobrej jakości światła przednie i tylne pozwolą kierowcom zauważyć ich już z daleka.

5. Dystans w deszczu

Podczas deszczu znacząco wydłuża się droga hamowania, grozi nam także zjawisko akwaplanacji, czyli poślizgu wodnego. Istotne jest zadbanie o właściwy stan opon. Nie tylko głębokość bieżnika, która powinna być większa niż dozwolone przepisami 1,6 mm, ale również wiek ogumienia jest istotny. Szczególnie kiedy w chłodne dni guma twardnieje, obniżając graniczny poziom przyczepności.

W czasie deszczu powinniśmy przede wszystkim dostosować prędkość do trudniejszych warunków na drodze oraz zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu. Dzięki temu w sytuacji nieprzewidzianego zdarzenia będziemy w stanie odpowiednio wcześnie zahamować i uniknąć kolizji – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.


Podobne wiadomości:

Niebezpieczna jazda kierowcy? Zwróć mu uwagę

Niebezpieczna jazda kierowcy? Zwróć mu uwagę

Bezpieczna jazda 2019-11-29

Bezpieczeństwo w drodze do pracy i szkoły

Bezpieczeństwo w drodze do pracy i szkoły

Bezpieczna jazda 2019-09-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezemisyjne SUV-y Volkswagena
Bezemisyjne SUV-y Volkswagena
Moda na SUV-y nie przemija, a z prognoz wynika, że ich sprzedaż jeszcze się podwoi w ciągu najbliższych lat. VW nie poprzestaje na tych modelach, które ma w ofercie, lecz wciąż opracowuje nowe.