1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?

Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?

Wraz z ekspertami bezpiecznej jazdy radzimy, o czym pamiętać przez wyjazdem na sylwestrowe świętowanie.

Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?

Za nami okres świąteczny, ale za progiem czeka kolejny powód do wyruszenia w podróż, nierzadko w górskie tereny, gdzie warunki drogowe są trudne i zmieniają się z godziny na godzinę. O tym, jak zadbać, by spokojnie i bezpiecznie dotrzeć do celu i wrócić, opowiedzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Przygotowanie samochodu

Pierwsze opady śniegu już za nami, ale na wszelki wypadek warto przypomnieć, że dla bezpieczeństwa jazdy kluczowa jest dobra widoczność. Dlatego przed wyruszeniem w drogę dobrze jest upewnić się, czy uzupełnienia nie wymaga płyn do spryskiwaczy – niezbędny jest zimowy płyn, który nie zamarznie nawet podczas dużych mrozów.

W aucie powinniśmy też wozić szczotkę do odśnieżania oraz skrobaczkę do szyb. Warto zabrać też łańcuchy śniegowe. Nie mówiąc o sprawdzeniu ciśnienia w kołach oraz stanu bieżnika.

Sprawny akumulator

Niskie temperatury są zabójcze dla słabego akumulatora. W czasie mrozów sprawność baterii spaść może nawet o połowę, dlatego warto sprawdzić jego stan przed wyruszeniem w dłuższą trasę. Można to zrobić w warsztacie samochodowym za symboliczną opłatą.

Trzeba zwrócić też uwagę na pracę rozrusznika podczas uruchamiania silnika. W przypadku, gdy jego obroty są wolniejsze niż zwykle, może to oznaczać, że akumulator dostarcza za mało prądu. Słabsze świecenie reflektorów przy wyłączonym silniku też powinno nas zaniepokoić. W niektórych przypadkach konieczna może być wymiana akumulatora.

Kondycja kierowcy

Bezpieczna jazda jest możliwa tylko wówczas, gdy kierowca jest wypoczęty i skoncentrowany. W przedsylwestrowym pośpiechu często trudno o dobry wypoczynek, mimo to w noc przed wyjazdem należy o to zadbać. Osoby dorosłe potrzebują od 7 do 9 godzin snu i już niewielkie skrócenie tego czasu może negatywnie wpływać na to, jak poradzą sobie za kierownicą.

Zero alkoholu

Alkohol i inne środki odurzające są zakazane za kierownicą. I choć dla wszystkich kierowców rezygnacja z alkoholu przed prowadzeniem samochodu powinna być oczywistością, co roku w policja zatrzymuje tysiące nietrzeźwych kierowców. W tegorocznym okresie świątecznym takich „delikwentów” było ponad 1200.

Zagrożenie stanowią nie tylko osoby, które wsiadły za kierownicę tuż po spożyciu alkoholu, lecz także te, które ruszyły w drogę po zakrapianej kolacji poprzedniego wieczoru. - Dlatego jeśli już kierowca planuje spożywać alkohol podczas świąt, powinien skończyć picie odpowiednio wcześniej, bo kilka godzin na wytrzeźwienie to za mało przy spożyciu większych ilościach napojów alkoholowych - przypomina Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Spiesz się powoli

Korek na autostradzie, zamieć śnieżna czy gołoledź to tylko niektóre z okoliczności, jakie mogą wprowadzić zły nastrój i znacznie opóźnić czas dotarcia do celu. Dlatego też w miarę możliwości powinniśmy zaplanować wyjazd odpowiednio wcześnie.

Nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mogą wziąć urlopu. Ale nawet wtedy, gdy wyjeżdżamy na ostatnią chwilę, należy dostosować prędkość do panujących warunków i nie stosować ryzykownych manewrów, np. wyprzedzania w nieprzepisowy sposób. Próba nadrobienia czasu może zakończyć się tragicznie. Lepiej dotrzeć na miejsce o godzinę później, niż nie dotrzeć wcale.

Sprawdź pogodę

Na etapie planowania zimowego wyjazdu, zwłaszcza w górskie rejony, ważne jest sprawdzenie prognozy pogody. Wiedząc, że może pojawić się śnieg czy przymrozki, można ustalić odpowiednio wczesną porę wyjazdu oraz na wszelki wypadek zabrać np. termos z gorącą herbatą, koce czy lekką saperkę do odkopania samochodu ze śniegu.

Zimowa kurtka a pasy

Wsiadając do zimnego samochodu, wchodzimy w kurtkach i płaszczach. Ale przecież po paru minutach jazdy ogrzewanie zacznie działać, a wtedy nie dość, że będzie nam za ciepło, to narażamy się na większe obrażenia w razie wypadku. Gruba odzież utrudnia bowiem prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa. Grozi to tzw. nurkowaniem, czyli wyślizgnięciem się z nich w momencie wypadku.

W sposób szczególny należy zwrócić uwagę na właściwe zapięcie dzieci podróżujących w fotelikach. Jeśli wsiadamy do wychłodzonego auta, to zanim wnętrze się nagrzeje, możemy np. przykryć najmłodszych pasażerów kocem - już po zapięciu pasów – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Tematy w artykule: bezpieczenstwo jazda bezpieczna

Podobne wiadomości:

Jak bezpiecznie cofać samochodem?

Jak bezpiecznie cofać samochodem?

Bezpieczna jazda 2020-08-18

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Bezpieczna jazda 2020-08-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mazda MX-30 nadal w niższej cenie
Mazda MX-30 nadal w niższej cenie
Sukces Ekodopłaty Mazdy zachęcił importera do przedłużenia oferty na listopad. Duże zainteresowanie sprawiło jednak, że liczba samochodów jest mocno ograniczona.