mojeauto.pl > porady > Bezpieczna jazda > Bezpieczna podróż ze zwierzętami

Bezpieczna podróż ze zwierzętami

Zwierzęta są bardzo często traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny. Niezależnie od tego, czy podróżujemy z psem, kotem, chomikiem czy świnką morską - ważne jest bezpieczeństwo, ponieważ często nasi pupile podróżują w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę podczas planowania takich eskapad?

Bezpieczna podróż ze zwierzętami

To mój kawałek podłogi!
Ustalcie jasne i zrozumiałe reguły. Podczas jazdy samochodem zwierzę powinno mieć przypisane własne miejsce, do którego ma szansę się przyzwyczaić. Przynajmniej na początku pomóż mu się oswoić z tym miejscem, umieszczając tam jakąś znajomą mu rzecz, jak ulubiony koc lub zabawkę.

Zapnij pasy
Większe zwierzęta powinny być przewożone w bagażniku za przedziałem dla pasażerów. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w przypadku wszystkich pupili. Alternatywą może być więc przewożenie zwierzaka na tylnym fotelu w specjalnej uprzęży, mocowanej do pasa bezpieczeństwa. Uprzęże takie są dostępne także w katalogu akcesoriów marki ŠKODA.

Ścisz muzykę
Hałas szkodzi nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Jednostajny, cyklicznie powtarzany dźwięk szczególnie źle oddziałuje na psy i koty. Warto więc ściszyć muzykę w samochodzie, dbając o komfort pupila.

Zróbmy sobie przerwę
„Długie podróże potrafią być męczące dla wszystkich. Zwykle psy powinny mieć zapewnioną przerwę co dwie-trzy godziny, ale każde zwierzę należy traktować indywidualnie i niektóre mogą potrzebować nawet częstszych postojów. Wykorzystaj je nie tylko na spacer, ale także na napojenie i nakarmienie – zawsze lepiej jest zrobić to na zewnątrz, niż w samochodzie" - tłumaczy instruktor ŠKODA Auto Szkoły, Radosław Jaskulski.

Wymagaj posłuszeństwa
W samochodzie powinny przebywać tylko zwierzęta, które słuchają każdej komendy właściciela. Jazda samochodem wymaga ciągłego skupienia, a każde rozproszenie uwagi kierowcy może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Dlatego też Twój kot powinien podróżować w specjalnym, zamkniętym transporterze, nawet jeśli on sam jest przekonany, że najwygodniejsze jest miejsce na Twoich kolanach.

Nie zostawiaj pupila samego
W niektórych krajach zamykanie zwierzęcia samego w samochodzie grozi surową karą. W ciepłe dni temperatura w kabinie szybko może dwukrotnie wzrosnąć, nawet jeśli na zewnątrz jest pochmurno. Uchylone okno nie zda się na wiele, a taka sytuacja może stanowić śmiertelne zagrożenie. Stosuj się do prostej zasady: jeśli masz zostawić zwierzę samo w samochodzie, lepiej zostaw je w domu.

Czy wiesz, jak szybko podnosi się temperatura w zamkniętym samochodzie?
Zmiany temperatury w kabinie zależą w dużej mierze od koloru nadwozia i stopnia zachmurzenia nieba. Latem przy nawet częściowo zachmurzonym niebie może ona wzrosnąć do 50°C w zaledwie 20 minut. Lekko otwarte okno nie zmieni tutaj wiele.

Tematy w artykule: Skoda

Podobne wiadomości:

Bezpieczny samochód służbowy

Bezpieczny samochód służbowy

Bezpieczna jazda 2017-02-28

Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?

Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?

Bezpieczna jazda 2016-08-22

Komentuj:

Roach 2017-07-03

No taki piesek potrzebuje trochę miejsca. A jak znosi dłuższe podróże? Wybieram się niedługo na wakacje i rozważam właśnie zabranie mojego Husky. Problem w tym że podróż będzie trwała co najmniej 5 godzin

Alko-maty 2017-06-30

Podstawowa kwestia to regularne podróże z psem, dzięki czemu szybko się do nich przyzwyczai i nie będzie problemu, a druga rzecz to większe auto pokroju mini vana, aby każdy pasażer podróżował komfortowo. www.alko-maty.pl

~Buczek 2017-06-27

Nasz Burek (jest owczarkiem niemieckim) to lubi jeździć samochodem i nawet muzyka mu nie przeszkasza nie boi się ani nic. Wygodnie ma bo podróżujemy z nim citroenem c4g picasso. Dzieci siedzą w 2 rzędzei siedzeń a pies z tyłu. Składamy mu ostatnie siedzenia, by miał dużo misjaca. Zawsze wydaje sie być zadowolony z podróży. A czasami ta podróz wcale nie trwa pół godziny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Samochodem na narty. Jak bezpiecznie jeździć zimą?
Samochodem na narty. Jak bezpiecznie jeździć zimą?
Zimowa jazda jest dla kierowców bardzo wymagająca. Wspólnie z ekspertami radzimy, jak bezpiecznie dotrzeć zimą do celu.