1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Bezpieczna podróż ze zwierzętami

Bezpieczna podróż ze zwierzętami

Zwierzęta są bardzo często traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny. Niezależnie od tego, czy podróżujemy z psem, kotem, chomikiem czy świnką morską - ważne jest bezpieczeństwo, ponieważ często nasi pupile podróżują w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę podczas planowania takich eskapad?

Bezpieczna podróż ze zwierzętami

To mój kawałek podłogi!
Ustalcie jasne i zrozumiałe reguły. Podczas jazdy samochodem zwierzę powinno mieć przypisane własne miejsce, do którego ma szansę się przyzwyczaić. Przynajmniej na początku pomóż mu się oswoić z tym miejscem, umieszczając tam jakąś znajomą mu rzecz, jak ulubiony koc lub zabawkę.

Zapnij pasy
Większe zwierzęta powinny być przewożone w bagażniku za przedziałem dla pasażerów. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w przypadku wszystkich pupili. Alternatywą może być więc przewożenie zwierzaka na tylnym fotelu w specjalnej uprzęży, mocowanej do pasa bezpieczeństwa. Uprzęże takie są dostępne także w katalogu akcesoriów marki ŠKODA.

Ścisz muzykę
Hałas szkodzi nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Jednostajny, cyklicznie powtarzany dźwięk szczególnie źle oddziałuje na psy i koty. Warto więc ściszyć muzykę w samochodzie, dbając o komfort pupila.

Zróbmy sobie przerwę
„Długie podróże potrafią być męczące dla wszystkich. Zwykle psy powinny mieć zapewnioną przerwę co dwie-trzy godziny, ale każde zwierzę należy traktować indywidualnie i niektóre mogą potrzebować nawet częstszych postojów. Wykorzystaj je nie tylko na spacer, ale także na napojenie i nakarmienie – zawsze lepiej jest zrobić to na zewnątrz, niż w samochodzie" - tłumaczy instruktor ŠKODA Auto Szkoły, Radosław Jaskulski.

Wymagaj posłuszeństwa
W samochodzie powinny przebywać tylko zwierzęta, które słuchają każdej komendy właściciela. Jazda samochodem wymaga ciągłego skupienia, a każde rozproszenie uwagi kierowcy może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Dlatego też Twój kot powinien podróżować w specjalnym, zamkniętym transporterze, nawet jeśli on sam jest przekonany, że najwygodniejsze jest miejsce na Twoich kolanach.

Nie zostawiaj pupila samego
W niektórych krajach zamykanie zwierzęcia samego w samochodzie grozi surową karą. W ciepłe dni temperatura w kabinie szybko może dwukrotnie wzrosnąć, nawet jeśli na zewnątrz jest pochmurno. Uchylone okno nie zda się na wiele, a taka sytuacja może stanowić śmiertelne zagrożenie. Stosuj się do prostej zasady: jeśli masz zostawić zwierzę samo w samochodzie, lepiej zostaw je w domu.

Czy wiesz, jak szybko podnosi się temperatura w zamkniętym samochodzie?
Zmiany temperatury w kabinie zależą w dużej mierze od koloru nadwozia i stopnia zachmurzenia nieba. Latem przy nawet częściowo zachmurzonym niebie może ona wzrosnąć do 50°C w zaledwie 20 minut. Lekko otwarte okno nie zmieni tutaj wiele.

Tematy w artykule: Skoda

Podobne wiadomości:

Bezpieczny samochód służbowy

Bezpieczny samochód służbowy

Bezpieczna jazda 2017-02-28

Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?

Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?

Bezpieczna jazda 2016-08-22

Komentuj:

Roach 2017-07-03

No taki piesek potrzebuje trochę miejsca. A jak znosi dłuższe podróże? Wybieram się niedługo na wakacje i rozważam właśnie zabranie mojego Husky. Problem w tym że podróż będzie trwała co najmniej 5 godzin

Alko-maty 2017-06-30

Podstawowa kwestia to regularne podróże z psem, dzięki czemu szybko się do nich przyzwyczai i nie będzie problemu, a druga rzecz to większe auto pokroju mini vana, aby każdy pasażer podróżował komfortowo. www.alko-maty.pl

~Buczek 2017-06-27

Nasz Burek (jest owczarkiem niemieckim) to lubi jeździć samochodem i nawet muzyka mu nie przeszkasza nie boi się ani nic. Wygodnie ma bo podróżujemy z nim citroenem c4g picasso. Dzieci siedzą w 2 rzędzei siedzeń a pies z tyłu. Składamy mu ostatnie siedzenia, by miał dużo misjaca. Zawsze wydaje sie być zadowolony z podróży. A czasami ta podróz wcale nie trwa pół godziny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Suzuki Motor Poland przekazuje auta szpitalowi
Suzuki Motor Poland przekazuje auta szpitalowi
W ramach akcji „Suzuki dla lekarzy” do Szpitala Czerniakowskiego w Warszawie trafiła flota miejskich samochodów japońskiej marki. Modele Swift i Ignis będą wykorzystywane przez stołecznych medyków w codziennej walce z COVID-19.

Podkast VW Podkast VW