1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Bezpieczny wyjazd na wakacje

Bezpieczny wyjazd na wakacje

Lato jest okresem wzmożonych wyjazdów na wakacyjny czy weekendowy wypoczynek. Przemierzamy setki, a nawet tysiące kilometrów. Wielogodzinna podróż samochodem może być trudna zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Co można zrobić, żeby droga minęła bezstresowo, a przede wszystkim bezpiecznie?

Bezpieczny wyjazd na wakacje

Przed podróżą

Do podróży należy się przygotować. Wcześniej warto upewnić się, że auto jest w dobrym stanie technicznym. Konieczne jest też odpowiednie zabezpieczenie bagaży – powinny one mieścić się pod półką bagażnika. Nie należy również przewozić bagaży na tylnych siedzeniach, ponieważ w razie wypadku mogą zranić pasażerów.

Szczególnej uwagi wymaga bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny. – Jeśli autem podróżuje dziecko, powinno zawsze być zapięte w foteliku dostosowanym do jego wzrostu i masy. Nieodpowiedni lub źle zabezpieczony fotelik nie stanowi wystarczającej ochrony w razie wypadku – mówi ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zabierz ze sobą zabawki

Podróż samochodem może być dla dziecka bardzo monotonna i warto wcześniej zaplanować dla niego zajęcia, żeby się nie nudziło. Mogą to być np. rodzinne zabawy (typu gra w skojarzenia), dobrym pomysłem jest też spakowanie ulubionych zabawek dziecka lub włączenie mu filmu.

To nie tylko kwestia wygody rodziców, lecz także bezpieczeństwa – marudzenie czy płacz dziecka może negatywnie wpływać na nastrój pozostałych członków rodziny, w tym kierowcy, i powodować rozproszenie uwagi.

Wartym wypróbowania sposobem na nudę, zwłaszcza jeśli dziecko lub dzieci lubią opowiadania i bajki, jest włączenie w drodze audiobooka. Słuchanie wciągającej opowieści zainteresuje nie tylko dzieci, ale i rodziców – tu dobrze sprawdzają się ponadczasowe książki, jak choćby „Dzieci z Bullerbyn”.

Pamiętaj o postojach

Podczas dłuższej podróży ważne są też kilkunastominutowe postoje, które należy robić przynajmniej co 2-3 godziny. Pomaga to dzieciom lepiej znosić podróż, jak również przeciwdziałać monotonii jazdy i poczuciu znużenia kierowcy, które może uśpić jego czujność. Kierowca powinien także dobrze wypocząć przed podróżą i nie prowadzić auta powyżej ośmiu godzin bez przerwy.

Postój to również dobry moment na spożycie posiłku – nie tylko ze względu na najmłodszych pasażerów warto zadbać, by w czasie drogi odżywiać się zdrowo i regularnie. Kierowca powinien być najedzony, a jednocześnie unikać ciężkostrawnych posiłków, ponieważ ich spożywanie może skutkować uczuciem senności.

Podobne skutki ma odwodnienie, dlatego ważny jest stały dostęp do wody. Najlepiej gasi ona pragnienie i w przeciwieństwie do słodkich napojów nie powoduje nagłego skoku poziomu cukru we krwi.

Odpowiednia temperatura

Podczas letnich upałów schładzanie wnętrza auta to często kwestia bezpieczeństwa – zbyt wysoka temperatura powoduje obniżenie koncentracji i sprawności motorycznej kierowcy. Optymalna temperatura w samochodzie to 20-22°C – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Należy jednak rozsądnie korzystać z klimatyzacji, bo nagłe obniżenie temperatury o kilkanaście stopni w stosunku do warunków panujących na zewnątrz może skończyć się przeziębieniem.

To ważne, by pamiętać, że latem wnętrze pozostawionego w słońcu auta szybko osiąga temperaturę 60°C. Dlatego nawet jeśli dziecko zasnęło w samochodzie i chcemy je zostawić w środku tylko na kilka minut, możemy je narazić na poważne niebezpieczeństwo, ponieważ ciało dziecka nagrzewa się 3 do 5 razy szybciej niż dorosłego. W zamkniętym aucie nie należy pozostawiać również zwierząt.

Wreszcie, warto zwrócić uwagę na miejsce parkowania samochodu. Jeśli to możliwe, niech to będzie zacienione miejsce, w którym auto nie zmieni się w kilka minut w rozgrzany piekarnik. Powtórne schłodzenie nagrzanego wnętrza i parzących plastików zajmie sporo czasu.

Tematy w artykule: bezpieczenstwo

Podobne wiadomości:

Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższym postoju?

Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższym...

Serwis auta 2020-05-22

Mniejszy ruch na drogach to więcej zagrożeń

Mniejszy ruch na drogach to więcej zagrożeń

Bezpieczna jazda 2020-04-10

Komentuj:

~mariolla 2018-08-31

My wzięliśmy z aso uchwyt na rowery, w końcu, myślałam, ze się tego nie doczekam, więc fajnie, ze zrobili te promocje na akcesoria.

~metk 2018-08-22

ja bylem przed jazdą w ASO forda, sprawdziłem czy wszystko jest ok i przy okazji załapałem sie na promocję akcesoriów do auta, kupilem w końcu bagażnik i hak holowniczy, nidy nie wiadomo kiedy może się przydać

~Wojciech 2018-08-02

Podjechałem do swojego szwagra sprawdził mi czy wszystko w porządku z moim korando i okazało się że bez problemu mogę jechać w drogę

~Jarek 2018-07-30

Od kiedy zaczęliśmy jeżdzić z dziećmi to szczególnie sprawdzam czy wszystko gra w aucie, a że brat ma warsztat to bez problemu go obejrzy. Jak na razie nie zdarzyły mi się poważne usterki. Na wakację jeźdzę bez obaw. A co najważniejsze w rav4 mamy duży bagażnik, zabawki dzieciaków jak i nasze walizki mieszczą się bez problemów.

~Wojtek 2018-07-27

Warto też zadbać o bezpieczny fotelik dla dziecka. My z żoną fajny fotelik znaleźliśmy na stronie fotelikiwarszawa. Tam jest na prawdę spory wybór bezpiecznych fotelików od różnych producnetów, no i świetna obsługa, która podpowiada jaki fotelik będzie najlepszy dla malcha ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nasser Al-Attiyah - książę motorsportu
Nasser Al-Attiyah - książę motorsportu
Trzy zwycięstwa w Rajdzie Dakar nie wzięły się z niczego. Nasser Al-Attiyah, który w 2019 roku wygrał legendarną imprezę za kierownicą Toyoty Hilux, to jeden z najwszechstronniejszy zawodników. A w wolnych chwilach odnosi sukcesy w olimpijskiej konkurencji skeet.

Podkast VW Podkast VW