1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Burza w samochodzie - jak sobie poradzić?

Burza w samochodzie - jak sobie poradzić?

Jedziesz samochodem i dopadła Cię burza? Zobacz, co zrobić, żeby bezpiecznie przetrwać zawieruchę, będąc w trasie.

Burza w samochodzie - jak sobie poradzić?
W okresie letnim trzeba się liczyć zarówno z gorącą aurą, ale także gwałtownymi wyładowaniami atmosferycznymi, przy których występują także obfite opady deszczu, gradobicie, a także mocne wichury.

Nie są to bezpieczne warunki do podróżowania samochodem, dlatego wiedząc o burzy, musimy mieć na uwadze, że może ona nawet uniemożliwić dalszą jazdę. Jeżeli burza złapała nas podczas jazdy w mieście, najlepiej zjechać na parking pod zadaszeniem. Unikajmy przede wszystkim miejsc, gdzie w okolicy są wysokie drzewa. Dlatego w ostateczności najlepiej zaparkować nawet na dużym parkingu pod hipermarketem i przeczekać ulewę.

Jeżeli burza złapała nas w trasie, to tutaj nie ma złotego środka. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Jeżeli jesteśmy w stanie jechać dalej, to próbujmy przemieścić się do najbliższego zjazdu, stacji benzynowej, bądź miejsca obsługi podróżnych. Jeżeli mamy do czynienia z warunkami ekstremalnymi, zjeżdżamy na pobocze, pod warunkiem jednak, że nie ma tam wysokich drzew, i włączamy światła awaryjne. Lepiej wybrać miejsce, w którym drzewa są niższe na tyle, że po powaleniu nie zmiażdżą samochodu w którym siedzimy. Musimy mieć też na uwadze, że podczas gwałtownych opadów widoczność jest mocno ograniczona i inni uczestnicy ruchu mogą nas nie zauważyć i wjechać w tył naszego samochodu.

Gdy pogoda zmusi nas do zatrzymania się, najlepiej zrobić to na utwardzonym gruncie, gdzie nie ma większych zagłębień terenu, ponieważ bardzo szybko może się tam zebrać woda, która nie tylko utrudni nam wyjazd, ale może dostać się do wnętrza samochodu lub do układu dolotowego silnika.

Podczas wyładowań atmosferycznych nie powinniśmy opuszczać samochodu. Teoretycznie nic nie powinno się nam stać, nawet gdyby w auto uderzył piorun, ponieważ karoseria samochodowa działa niczym "klatka Faradaya", czyli jest ekranem elektrostatycznym chroniącym przed wyładowaniem atmosferycznym. Trochę gorzej, jeżeli akurat przemieszczamy się kabrioletem z materiałowym dachem. Jeżeli czasie takich warunków zamieszczamy opuszczać samochód, to pamiętajmy o założeniu kamizelki odblaskowej. Warto też wziąć ze sobą latarkę.

Podczas postoju w czasie burzy nie wyłączamy świateł i pozostawiamy silnik włączony. Dzięki temu do kabiny będzie dostarczane świeże powietrze, bez konieczności otwierania szyb. Gdybyśmy zostawili samochód na włączonych światłach, bez uruchomionego silnika, po kilkunastu minutach mogłoby się okazać, że mamy problem z uruchomieniem silnika z powodu rozładowanego akumulatora.

Osobną kwestią są tworzące się kałuże podczas gwałtownych opadów deszczu. Musimy mieć na uwadze, że głęboka kałuża może nas za chwilę unieruchomić, gdy woda dostanie się do silnika. Na pewno wyjściem nie jest jednak szybkie przejechanie przez kałuże. Przede wszystkim nie wiemy, czy pod wodą nie ma większych dziur. Dlatego w kałużę wjeżdżamy na wyprostowanych kołach, z niewielką prędkością, nie wciskając jednak pedału hamulca. Niewielka prędkość zwiększy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale i mijane pojazdy. Wzburzona woda może bowiem zagrozić autom jadącym z naprzeciwka.

Inną sprawą jest możliwość wpadnięcia w poślizg, czyli tzw. ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Gruba warstwa wody, jaka może się utworzyć na jezdni podczas mocniejszego deszczu, może sprawić, że utracimy chwilową kontrolę nad autem. W takiej sytuacji noga z gazu i czekamy aż auto ponownie złapie przyczepność. Oczywiście o zwolnieniu i zachowaniu bezpieczniejszej odległości w takich warunkach nie trzeba chyba przypominać.

Tematy w artykule: bezpieczenstwo

Podobne wiadomości:

Jak przygotować samochód do jazdy?

Jak przygotować samochód do jazdy?

Bezpieczna jazda 2020-03-25

Koronawirus a bezpiecznie tankowanie samochodu

Koronawirus a bezpiecznie tankowanie...

Bezpieczna jazda 2020-03-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Powstanie gęstej sieci publicznych ładowarek do aut elektrycznych będzie możliwe znacznie szybciej, niż się dotąd wydawało.