1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Co sprawdzić w aucie przed podróżą

Co sprawdzić w aucie przed podróżą

Co może nam zepsuć długo planowany wakacyjny wyjazd? Jasne, awaria samochodu. Samochód osobowy średnio składa się z kilkuset tysięcy części i trudno jest założyć, że mimo starań uda się wyeliminować każdy defekt.

Co sprawdzić w aucie przed podróżą

Warto jednak wybierając się w długą podróż sprawdzić te najważniejsze elementy, które mogą zadecydować o tym, czy nie zatrzymamy się na środku drogi 1500 kilometrów od domu. Co zatem należy sprawdzić przed wyjazdem?

Przede wszystkim przed dokonaniem jakichkolwiek przeglądów prześledźmy historię swojego pojazdu. Sprawdźmy, kiedy dokonywane były ostatnie naprawy, co uległo awarii i co budzi nasz niepokój. Pozwoli to na stworzenie pewnego zarysu ewentualnych napraw, które powinniśmy przeprowadzić przed wyjazdem. Chwila zastanowienia nad kondycją auta na pewno pomoże. Mechanik też nie wszystkie wady jest w stanie wykryć od razu, a z reguły my sami jesteśmy zajęci również innymi sprawami związanymi z wyjazdem, np. wykupem ubezpieczenia, ustaleniem trasy przejazdu, „dopinaniem” spraw służbowych...

Sprawdzenia samochodu możemy naturalnie dokonać sami lub powierzyć to zadanie serwisowi. Jeżeli jednak w naszych żyłach nie płynie motoryzacyjna krew zdajmy się na opinię fachowców. Oczywiście będzie to stanowić pewien cios dla budżetu, jednak zapewniamy, że awaria za granicą może okazać się bardziej kosztowna. Korzystając z pomocy serwisu warto przeprowadzić krótkie rozeznanie także tutaj. Wiele stacji diagnostycznych czy autoryzowanych serwisów w okresie letnim oferuje ceny promocyjne przeglądów i napraw.

Sprawa komplikuje się wtedy, kiedy nie mamy już czasu na dokładniejsze sprawdzenie samochodu i musimy dokonać jej sami. Wtedy przede wszystkim sprawdźmy pasek rozrządu (czy nie jest zbyt luźny, czy nie ma pęknięć i czy jest poprawnie założony). Jego zerwanie w czasie jazdy oznacza po prostu koniec podróży i remont niemal połowy silnika. W drugiej kolejności należy sprawdzić stan płynów (jeżeli jest to możliwe hamulcowego, na pewno oleju silnika, chłodnicy i spryskiwaczy). Do standardowych czynności należy sprawdzenie stanu opon i ciśnienia. Sprawdźmy również bieżnik opony (w krajach UE wysokość bieżnika nie może być niższa niż 1,6 mm) i jeżeli jeszcze tego nie dokonaliśmy... zmieńmy wreszcie opony na letnie! Nasze auto będzie paliło mniej benzyny, opony będą miały dłuższą żywotność, a przede wszystkim będzie bezpiecznej w trakcie jazdy.

Sprawdzając stan opon przy okazji popatrzmy na układ hamulcowy, czy nie są zbyt wytarte klocki hamulcowe, czy tarcze hamulcowe mają równą powierzchnię i czy przypadkiem nie wycieka płyn hamulcowy. O konsekwencjach źle działających „bloków” nie trzeba chyba przekonywać.

Następnie przy pomocy osoby pośredniej sprawdźmy poprawne działanie wszystkich świateł (także oświetlenia tablicy rejestracyjnej). W wielu krajach UE za spaloną żarówkę w tylnym reflektorze można dostać surowy mandat. Warto mieć też komplet zapasowych żarówek (w Hiszpanii jest to traktowane jako podstawowe wyposażenie auta).

Niemałe znaczenie w długiej podróży ma poprawnie działająca wentylacja. Jeżeli nasze auto wyposażone jest w klimatyzację, wtedy ewentualnie możemy pokusić się o przeczyszczenie i nabicie w fachowym serwisie. Tutaj jednak uwaga. Takie czynności najlepiej przeprowadzić przed lub po okresie letnim – wtedy ceny w serwisach są po prostu niższe. W przypadku braku klimatyzacji pozostaje nam sprawdzić stan filtrów powietrza (ewentualnie przeczyścić lub wymienić) i nawiewów (przemyć je, odkurzyć).

Niedopuszczalna jest jazda z uszkodzonym układem wydechowym. Po pierwsze grozi to mandatem, a nawet konfiskatą samochodu w niektórych krajach za zatruwanie środowiska, a po drugie ogranicza komfort jazdy przez zbyt duży hasał i wdzierające się spaliny do wnętrza auta.

I na koniec kilka słów o wyposażeniu obowiązkowym, w skład którego wchodzi apteczka, trójkąt ostrzegawczy, linka holownicza, koło zapasowe z kluczem, gaśnica i zapasowy zestaw żarówek. Na pokład warto zabrać również pakiet bezpieczników i kilka kluczy samochodowych. Nie zajmują one dużo miejsca, a mogą pomóc w momencie kiedy np. przestaną nam działać wycieraczki w trakcie ulewy. Na wszelki wypadek weźmy ze sobą awaryjne kluczyki od samochodu. Lepiej mieć je w walizce niż w domu.

Tematy w artykule: podroze eksploatacja samochodu

Podobne wiadomości:

Zaparowane szyby w samochodzie. Jak temu zaradzić?

Zaparowane szyby w samochodzie. Jak temu...

Bezpieczna jazda 2019-12-19

Menu dla kierowców. Co jeść w trasie?

Menu dla kierowców. Co jeść w trasie?

Bezpieczna jazda 2019-08-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Powstanie gęstej sieci publicznych ładowarek do aut elektrycznych będzie możliwe znacznie szybciej, niż się dotąd wydawało.