mojeauto.pl > porady > Bezpieczna jazda > Daleka podróż bez noclegu? Nie ryzykuj

Daleka podróż bez noclegu? Nie ryzykuj

Długa podróż samochodem jest męcząca dla kierowcy. Konieczne są nie tylko często odpoczynki, ale i nocleg, w przypadku dalszych tras.

Daleka podróż bez noclegu? Nie ryzykuj

Wiele osób decyduje się na zagraniczne podróże samochodem, nawet jeśli oznacza to przejechanie ponad tysiąca kilometrów w jedną stronę. W przypadku, gdy planujemy podróż trasą, której pokonanie zajmie kilkanaście godzin, warto wcześniej zaplanować nocleg w połowie trasy.

Nocleg ze zwiedzaniem

Zmęczenie i senność za kierownicą zwiększają ryzyko wypadku. Taka przerwa nie musi być straconym czasem. Warto na nocleg wybrać atrakcyjne turystycznie miejsce, które można przy okazji zwiedzić. W ten sposób sama podróż, podzielona na mniejsze odcinki, okaże się przyjemnością.

- Chcąc oszczędzić czas i pieniądze, niektóre osoby decydują się pokonać kilkunastogodzinną trasę samochodem bez noclegu. To bardzo ryzykowne, bo nawet jeśli uczestnicy podróży zmieniają się za kierownicą, to brak solidnego wypoczynku w nocy negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy – radzi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zmęczony kierowca wolniej reaguje i ma problemy z koncentracją oraz percepcją. W dodatku monotonna, kilkugodzinna jazda może skończyć się zaśnięciem za kierownicą i zjechaniem ze swojego pasa ruchu. Szacunki pokazują, że zmęczenie przyczynia się do przynajmniej 10-15 proc. wypadków drogowych.

Znaczenie ma zarówno to, czy kierowca jest wypoczęty, jak i pora, o której podróżuje. Niebezpieczny jest zwłaszcza czas między północą a szóstą rano, a także wczesne popołudnie, między godziną 14 a 16. W tych właśnie godzinach ryzyko zmęczenia za kierownicą i w związku z tym spowodowania wypadku jest największe. Wynika to z rytmu dobowego naszego organizmu, który trudno jest oszukać.

Mikrosen śmiertelnym zagrożeniem

Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest również tzw. mikrosen, czyli stan psychofizyczny, w którym kierowca ma otwarte oczy i czuje się dobrze, ale jego umysł nie przetwarza tego, co widzi, wyłączając się na krótki moment, decydujący nieraz o zdrowiu i życiu pasażerów.

Dlatego kierujący w każdej chwili może wypaść z drogi albo najechać na inny pojazd, ponieważ nie odbiera bodźców z zewnątrz. Wielu kierowców, którym taka sytuacja się przydarzyła, opisuje ten stan bardzo podobnie: nie pamiętają, co się działo w ostatnich sekundach jazdy.

Wypoczynek przed i w trakcie

Należy pamiętać, że nic nie zastąpi odpowiedniego wypoczynku. Ważne jest też, żeby w podróż nie wybierać się po całym dniu pracy i późniejszego pakowania. Przed wielogodzinną podróżą konieczne jest zapewnienie organizmowi odpoczynku i co najmniej kilku godzin snu.

W czasie jazdy kierowcy próbują stosować różne metody zapobiegające zaśnięciu za kierownicą, np. włączanie chłodnego nawiewu, picie kawy czy rozmowa z pasażerem.

Doraźnym środkiem, kiedy kierowcę dopada znużenie, jest postój na stacji benzynowej czy parkingu i krótka drzemka w samochodzie. To często pomaga, ale zdarza się też, że po takim śnie kierowca budzi się jeszcze bardziej rozespany. Dlatego zdecydowanie najrozsądniejszą opcją jest uwzględnienie noclegów w planowaniu trasy podróży.

- Może to być okazja do zwiedzenia ciekawego miejsca, w którym się zatrzymamy – radzą trenerzy bezpiecznej jazdy.


Podobne wiadomości:

Bezpieczna jazda jesienią

Bezpieczna jazda jesienią

Bezpieczna jazda 2019-10-09

Bezpieczeństwo w drodze do pracy i szkoły

Bezpieczeństwo w drodze do pracy i szkoły

Bezpieczna jazda 2019-09-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
VW walczy ze smogiem
VW walczy ze smogiem
Jego zapowiedź, że do 2050 roku stanie się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla nie jest deklaracją bez pokrycia...