1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Daleka podróż bez noclegu? Nie ryzykuj

Daleka podróż bez noclegu? Nie ryzykuj

Długa podróż samochodem jest męcząca dla kierowcy. Konieczne są nie tylko często odpoczynki, ale i nocleg, w przypadku dalszych tras.

Daleka podróż bez noclegu? Nie ryzykuj

Wiele osób decyduje się na zagraniczne podróże samochodem, nawet jeśli oznacza to przejechanie ponad tysiąca kilometrów w jedną stronę. W przypadku, gdy planujemy podróż trasą, której pokonanie zajmie kilkanaście godzin, warto wcześniej zaplanować nocleg w połowie trasy.

Nocleg ze zwiedzaniem

Zmęczenie i senność za kierownicą zwiększają ryzyko wypadku. Taka przerwa nie musi być straconym czasem. Warto na nocleg wybrać atrakcyjne turystycznie miejsce, które można przy okazji zwiedzić. W ten sposób sama podróż, podzielona na mniejsze odcinki, okaże się przyjemnością.

- Chcąc oszczędzić czas i pieniądze, niektóre osoby decydują się pokonać kilkunastogodzinną trasę samochodem bez noclegu. To bardzo ryzykowne, bo nawet jeśli uczestnicy podróży zmieniają się za kierownicą, to brak solidnego wypoczynku w nocy negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy – radzi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zmęczony kierowca wolniej reaguje i ma problemy z koncentracją oraz percepcją. W dodatku monotonna, kilkugodzinna jazda może skończyć się zaśnięciem za kierownicą i zjechaniem ze swojego pasa ruchu. Szacunki pokazują, że zmęczenie przyczynia się do przynajmniej 10-15 proc. wypadków drogowych.

Znaczenie ma zarówno to, czy kierowca jest wypoczęty, jak i pora, o której podróżuje. Niebezpieczny jest zwłaszcza czas między północą a szóstą rano, a także wczesne popołudnie, między godziną 14 a 16. W tych właśnie godzinach ryzyko zmęczenia za kierownicą i w związku z tym spowodowania wypadku jest największe. Wynika to z rytmu dobowego naszego organizmu, który trudno jest oszukać.

Mikrosen śmiertelnym zagrożeniem

Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest również tzw. mikrosen, czyli stan psychofizyczny, w którym kierowca ma otwarte oczy i czuje się dobrze, ale jego umysł nie przetwarza tego, co widzi, wyłączając się na krótki moment, decydujący nieraz o zdrowiu i życiu pasażerów.

Dlatego kierujący w każdej chwili może wypaść z drogi albo najechać na inny pojazd, ponieważ nie odbiera bodźców z zewnątrz. Wielu kierowców, którym taka sytuacja się przydarzyła, opisuje ten stan bardzo podobnie: nie pamiętają, co się działo w ostatnich sekundach jazdy.

Wypoczynek przed i w trakcie

Należy pamiętać, że nic nie zastąpi odpowiedniego wypoczynku. Ważne jest też, żeby w podróż nie wybierać się po całym dniu pracy i późniejszego pakowania. Przed wielogodzinną podróżą konieczne jest zapewnienie organizmowi odpoczynku i co najmniej kilku godzin snu.

W czasie jazdy kierowcy próbują stosować różne metody zapobiegające zaśnięciu za kierownicą, np. włączanie chłodnego nawiewu, picie kawy czy rozmowa z pasażerem.

Doraźnym środkiem, kiedy kierowcę dopada znużenie, jest postój na stacji benzynowej czy parkingu i krótka drzemka w samochodzie. To często pomaga, ale zdarza się też, że po takim śnie kierowca budzi się jeszcze bardziej rozespany. Dlatego zdecydowanie najrozsądniejszą opcją jest uwzględnienie noclegów w planowaniu trasy podróży.

- Może to być okazja do zwiedzenia ciekawego miejsca, w którym się zatrzymamy – radzą trenerzy bezpiecznej jazdy.


Podobne wiadomości:

Jak bezpiecznie cofać samochodem?

Jak bezpiecznie cofać samochodem?

Bezpieczna jazda 2020-08-18

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Bezpieczna jazda 2020-08-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prezes Suzuki Motor Poland w Radzie Nadzorczej Korony Kielce
Prezes Suzuki Motor Poland w Radzie Nadzorczej Korony Kielce
Piotr Dulnik, Prezes Suzuki Motor Poland został nowym członkiem Rady Nadzorczej w spółce Korona S.A.