1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Dobra pogoda to więcej wypadków

Dobra pogoda to więcej wypadków

Czy liczba wypadków na drodze zależy od pogody? To oczywiste. Okazuje się jednak, że to niekoniecznie złe warunki przyczyniają się do większej wypadkowości na drodze.

Dobra pogoda to więcej wypadków

Im gorsza pogoda, tym więcej wypadków? A może tendencja jest zupełnie odwrotna i w optymalnych warunkach częściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń na drodze? Wpływ pogody na występowanie wypadków sprawdzili i przeanalizowali eksperci systemu Yanosik.

W ramach realizacji projektu „Profil kierowcy – system rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach WRPO 2014-2020, Neptis S.A., operator systemu Yanosik, sprawdził wpływ pogody na wypadkowość w Polsce.

W tym celu pozyskane zostały baza wypadków obejmująca zdarzenia drogowe, w wyniku których minimum jeden uczestnik został ranny lub doszło do jego śmierci oraz baza danych pogodowych z każdej gminy w Polsce. Aby ustalić jaka zachodzi korelacja między badanymi czynnikami, warunki pogodowe zostały podzielone na trzy rodzaje: korzystne, uciążliwe oraz niebezpieczne.

- Często słyszy się, że deszcz, śnieg, gęsta mgła czy śliska nawierzchnia przyczynia się do powstania wypadków drogowych. Niezaprzeczalnie podczas takiej pogody prowadzenie auta wymaga większych umiejętności,  skupienia i rozwagi, ale czy faktycznie wpływa rosnąco na wypadkowość? Postanowiliśmy to sprawdzić – komentuje Julia Rachwalska z Yanosika.

- W badaniu wzięliśmy pod uwagę takie parametry jak: temperatura powietrza, opady deszczu i śniegu, wiatr, widzialność, a także różnice ciśnienia w ciągu doby – dodaje.

Jaka jest zatem zależność między pogodą a wypadkami drogowymi?

Dobra pogoda to większa wypadkowość

Okazuje się, że to podczas korzystnych warunków pogodowych najczęściej dochodzi do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych. W tej grupie odnotowano 70 proc. wypadków.

Co więcej, w przypadku występowania warunków pogodowych uznawanych za niebezpieczne, bardzo rzadko dochodzi do wypadków z poważnymi konsekwencjami. W tym przypadku odnotowano zaledwie 2 proc. wypadków. Do 28 proc. zdarzeń drogowych dochodzi podczas uciążliwych warunków pogodowych. Dlaczego tak się dzieje?

- Na podstawie tych wyników można wnioskować, że kierowcy rozważniej prowadzą pojazd, kiedy warunki pogodowe są złe. Podczas intensywnych opadów śniegu, deszczu czy śliskiej nawierzchni zmotoryzowani są bardziej skupieni, a przede wszystkim zwracają większą uwagę na swoją prędkość – komentuje ekspertka.

- Kiedy pogoda jest dobra, czyli np. jest odpowiednia widoczność i nie występują opady atmosferyczne, kierowcy czują się pewniej na drodze. Niektórzy zbyt pewnie, co może prowadzić do brawurowych zachowań, których konsekwencje mogą być niekiedy tragiczne – dodaje.

Warunki pogodowe – kiedy są korzystne, a kiedy niebezpieczne?

Warunki pogodowe korzystne to takie, gdzie temperatura powietrza jest wyższa niż 3 st. Celsjusza, opady nie występują, wiatr jest słabszy niż 5,5 m/s, a widzialność wyższa niż 10 kilometrów. Do tego także różnica ciśnienia w ciągu doby jest mniejsza niż 8 hPa. Przy czym uwzględniona została zasada, że jeden z wymienionych wyżej czynników może odbiegać od wartości oczekiwanej.

Warunki pogodowe uciążliwe to z kolei takie, gdzie o uciążliwości decyduje współwystępowanie negatywnych zjawisk jak na przykład opady, powiewy wiatru powyżej 5,5 m/s, ograniczona widzialność poniżej 10 kilometrów, czy temperatury poniżej 0 st. Celsjusza.

I wreszcie warunki pogodowe niebezpieczne. Występują one, kiedy:

  • nawierzchnia jest śliska, przy temperaturze poniżej 3 st. Celsjusza i występujących opadach,
  • występuje ulewny deszcz i temperatura powyżej 0 st. Celsjusza oraz opady powyżej 3 mm,
  • śnieżyca i temperatura poniżej 0 st. Celsjusza oraz opady powyżej 3 mm.,
  • silny wiatr, o prędkości powyżej 10 m/s
  • gęsta mgła i widzialność poniżej 300 metrów.

Podobne wiadomości:

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na zagrożenie

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na...

Bezpieczna jazda 2022-08-05

Stan budowy dróg w Polsce - wakacje 2022

Stan budowy dróg w Polsce - wakacje 2022

Bezpieczna jazda 2022-07-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!