1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Jak bezpiecznie przewozić rowery

Jak bezpiecznie przewozić rowery

Majowe słońce, dni wolne od pracy i perspektywa spędzonego czasu poza miastem na rowerowych wycieczkach to plan idealny. Przeszkodzić może nam jednak  transport rowerów. Temat niby prosty, ale jak wszystko wymaga poświęcenia czasu, by zwrócić uwagę na ważne detale. Dziś doradzamy jak bezproblemowo poradzić sobie z transportem rowerów.

Jak bezpiecznie przewozić rowery
Sposób najłatwiejszy
Jeśli wybieramy się na wycieczkę rowerową zabierając nie więcej niż dwa rowery to możemy je przetransportować w bagażniku. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że nie wszystkie auta będą w stanie pomieścić nasze dwa kółka w całości i to nawet przy rozłożonych tylnych fotelach. Jesteśmy zmuszeni do odkręcenia jednego z kół. W przypadku transportu jednośladów w bagażniku musimy pamiętać by zabezpieczyć je w odpowiedni sposób. Chodzi o to, aby rowery nie leżały luzem. Gdy policja zatrzyma nas do kontroli, to w przypadku nie przypięcia rowerów w kufrze musimy liczyć się nawet z mandatem w kwocie 200 złotych.

Na rynku są dostępne specjalne uchwyty, które pozwolą nam stabilnie przymocować rower w bagażniku. Zainteresowani takim rozwiązaniem powinni pytać u dilerów Skody oraz przedstawicieli marki Thule. Jak wygląda uchwyt dedykowany do Skody możecie przeczytać na strona Auto Motor i Sport.

Na Dachu
Rowery możemy przewozić bez większych problemów na dachu przy użyciu specjalnych uchwytów. Polecamy przed zakupem poważnie zastanowić się czy na pewno chcemy zakupić tani bagażnik rowerowy montowany na dachu. Jakość wykonania i trwałość nie idą w parze z ceną. Ważne jest również bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu podczas przewożenia rowerów na dachu.

Współczesne konstrukcje aut pozwalają nam przewozić na dachu maksymalnie od ok. 50 kg do ok. 70 kg. Możemy spokojnie umocować dwa duże rowery, a i montaż dodatkowych dwóch dziecięcych nie powinien być przeszkodą. Co istotne - musimy pamiętać by większe jednoślady umieścić od strony zewnętrznej lub naprzemian z mniejszymi. Źle rozłożony ciężar będzie miał wpływ na prowadzenie auta.

W przypadku przewożenia rowerów na dachu koszt zakupu bagażnika kształtuje się od mniej niż 100 zł do ok. 500 zł za podstawowy bagażnik i ok. 50 do nawet 500 zł za uchwyt na jeden rower. Musimy również pamiętać, że samochód będzie prowadził się inaczej z rowerami na dachu i o tym, by zwracać uwagę na przejazd przez zalesione drogi, tak by nie uszkodzić zarówno samochodu jaki i naszych rowerów. Pamiętajmy również o rosnącym zużyciu paliwa w przypadku bagażnika rowerowego - wg ADAC nawet o 41%.

No to klapa!
W sprzedaży znajdziemy również specjalne bagażniki montowane na tylnej klapie. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że wiele dostępnych na rynku konstrukcji z uchwytami na rowery dopasowana jest do nadwozia hatchback. W tym przypadku największą wadą jest ryzyko zniszczenia powłoki lakierniczej przez montaż bagażnika na tylnej klapie jak i jej bliski kontakt z rowerami. Topowe produkty kosztują blisko 500 złotych.

Problem z tablicą
Ostatnie rozwiązanie to montaż dodatkowej platformy na haku holowniczym. Tu trzeba doliczyć koszt montażu haka, ale ceny bagażnika mocowanego na nim wahają się od ponad 100 złotych do nawet kilku tysięcy za topowe produkty renomowanych marek. Platforma jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale problematycznym.

Platforma najczęściej zasłania tablicę rejestracyjną, co według polskiego prawa jest niedozwolone. Z kolei pomysł z przekładaniem tablicy można włożyć między bajki, gdyż druga tablica rejestracyjna, ta tylna musi znajdować się na pojeździe. Nie ma możliwości również, aby zamówić trzecią tablicę do  umieszczenia jej na dedykowanym miejscu, na platformie. Ostrzegamy również przed próbą oszukania wydziału komunikacji w celu wyrobienia dodatkowej tablicy przy argumentacji o zgubieniu jednej z nich. Taki manewr jeśli zostanie wykryty jest podciągany pod odpowiednie paragrafy, co wiąże się z delikatnie mówiąc niemiłymi konsekwencjami.

Jeśli zakupimy platformę i będziemy przewozić na niej rowery to w przypadku kontroli raczej powinno zakończyć się to na upomnieniu przez policjanta, ale nigdy nie wiemy na kogo trafimy. Może skutkować to odpowiednim mandatem. Wszystko jest dziwne, zwłaszcza, że w innych krajach korzystanie z platform do przewozu rowerów jest dozwolone przez prawo.

Każde z przedstawionych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jeśli transport naszych rowerów jest związany z jednorazową przygodą, to nie warto inwestować w drogie rozwiązania. Zwykłe pasy zabezpieczające dostępne w wielu marketach pomogą nam w bezpiecznym montażu rowerów w bagażniku. Jeśli planujemy częściej przewozić nasze jednoślady to warto rozejrzeć się za droższymi, ale solidniejszymi rozwiązaniami dodatkowo lepszymi jakościowo, które posłużą nam na lata.  

Tematy w artykule: bagaznik rowerowy rowerzysta

Komentuj:

~facebook.com/28cali 2016-02-05

Nie dramatyzujmy z tym przewożeniem roweru na dachu. Ja mam oryginalne poprzeczki bagażnika, do tego rurkowy uchwyt na rower firmy z Łodzi i wszystko daje rade do 100 km/h

~zmotoryzowany cyklista 2015-05-15

Tak, kombinują, żeby to wprowadzić, zamiast zalegalizować przekładanie tylnej tablicy rejestracyjnej. Oto artykuł: http://motogazeta.mojeauto.pl/Finanse_i_prawo/Bedzie_trzecia_tablica_rejestracyjna_na_bagaznik_rowerowy,a,256249.html i (m.in) mój komentarz do tegoż.

Wieszal 2015-05-15

Zgadzam się z Tobą, też pierwsze słysze aby za przeworzenie roweru w bagażniku groził jakiś mandat. No rozumiem jak rower nie jest odpowiednio przymocowany czy to do dachu, czy na tylnim bagażnika z tyłu i stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu ale jak jest zamknięty w bagażniku to co komu do tego! A swoją drogą czytałem, że teraz będą dodatkowe rejestracje na tylni bagażnik rowerowy bo obecnie rower przeszkadza w odczytaiu numerów z tyłu auta.

~zmotoryzowany cyklista 2015-05-06

Ja artykułu się nie czepiam, oprócz tej ewidentnej bzdury, czyli możliwości dostania mandatu za rowery luzem przewożone w bagażniku.

~Rob 2015-05-06

Artykuł całkiem dobry, ja dodatkowo ma wykupione w cuk ubezpieczenie roweru.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Powstanie gęstej sieci publicznych ładowarek do aut elektrycznych będzie możliwe znacznie szybciej, niż się dotąd wydawało.