1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Jak jeździć bezpiecznie?

Jak jeździć bezpiecznie?

Większość z nas wróciła już z urlopów, ale spora grupa wciąż podróżuje, korzystając z dobrej pogody i niższych cen. Jak zadbać o to, żeby bezpiecznie dotrzeć do domu?

Jak jeździć bezpiecznie?

Eksperci bezpiecznej jazdy są zgodni, że przede wszystkim ważny jest brak pośpiechu i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Najwięcej osób ginie bowiem w wypadkach, których przyczyną była właśnie nadmierna prędkość.

Wiele osób chce jak najlepiej wykorzystać urlop i z tego powodu planuje powrót na ostatnią chwilę. Kierowcy dużo jednak wtedy ryzykują: bardzo prawdopodobne, że czeka ich stanie w korkach, niepotrzebny stres oraz pośpiech, co często prowadzi do jazdy z nadmierną prędkością.

- Wysoka prędkość jest ryzykowna z wielu powodów. Po pierwsze mamy mniej czasu na reakcję w razie zagrożenia, bo w każdej sekundzie przejeżdżamy większy dystans niż przy niższej prędkości. Po drugie wydłuża się nasza droga hamowania. Po trzecie w razie kolizji wraz z prędkością zwiększa się siła uderzenia, co ma wpływ m.in. na to, jak poważne obrażenia mogą odnieść uczestnicy wypadku – mówi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Na znaczenie prędkości wskazują policyjne statystyki. W 2018 r. niedostosowanie prędkości do warunków ruchu było drugą najczęstszą przyczyną wypadków, a ponad jedna trzecia (35,7 proc.) wszystkich ofiar śmiertelnych zginęła w zdarzeniach, do których przyczyniła się nadmierna prędkość.

Wiele mówią również warunki atmosferyczne panujące w momencie, gdy dochodzi do wypadków. Okazuje się, że najwięcej takich zdarzeń ma miejsce przy dobrej pogodzie, która sprzyja brawurze i nadmiernej prędkości. Najmniej wypadków wydarzyło się wtedy, gdy warunki atmosferyczne zmuszały kierowców do zdjęcia nogi z gazu, czyli podczas silnego wiatru czy mgły.

Wtedy bowiem kierowcy lepiej koncentrują się na prowadzeniu, poświęcając więcej uwagi na bezpieczne wykonywanie manewrów, obserwację drogi i utrzymanie prędkości, która zapewni odpowiednią przyczepność na śliskiej nawierzchni.

Inna rzecz, że taka wzmożona koncentracja szybciej prowadzi do zmęczenia i znużenia jazdą. Dlatego istotne jest częstsze wykonywanie postojów, a jeśli kierowcę morzy senność, nawet ucięcie sobie piętnastominutowej drzemki na parkingu stacji benzynowej lub innym bezpiecznym miejscu.

Chcąc zapewnić sobie spokojną podróż do domu, kierowca powinien przede wszystkim dobrze ją zaplanować. Najlepiej przed wyjazdem zorientować się, kiedy natężenie ruchu na wybranej trasie może być największe i postarać się wyjechać wcześniej, być może warto wybrać na powrót inny dzień. W przeciwnym razie czeka nas stanie w korkach.

- Wielu kierowców decyduje się później nadrabiać stracony czas, m.in. poprzez jazdę z nadmierną prędkością i ryzykowne wyprzedzanie. Dlatego nawet jeśli my na zatłoczonej drodze zachowamy zdrowy rozsądek, to możemy stać się ofiarą niebezpiecznych zachowań innych uczestników ruchu – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Tematy w artykule: bezpieczenstwo jazda bezpieczna

Podobne wiadomości:

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Bezpieczna jazda 2020-08-06

Niebezpieczne owoce przy drodze

Niebezpieczne owoce przy drodze

Bezpieczna jazda 2020-07-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia Scout – premiera nowej generacji
Skoda Octavia Scout – premiera nowej generacji
Skoda Octavia Scout debiutuje w modelu czwartej generacji. Auto ma napęd na cztery koła i większy prześwit, ale pierwszy raz dostępny będzie napęd wyłącznie na przód.