mojeauto.pl > porady > Bezpieczna jazda > Jak jeździć w zimie?

Jak jeździć w zimie?

Zimowa pora sprawia, że na drodze powinniśmy bardziej uważać i wzmóc czujność za kółkiem. Ale przede wszystkim pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Dziś zdradzamy tajniki jazdy zimą.

Jak jeździć w zimie?
Na początek
Gdy temperatury zaczynają spadać wieczorami, powinniśmy przygotować się na poranne skrobanie szyb. Tu o czym wspominaliśmy w ostatnim artykule, warto wyposażyć się w miotełkę oraz skrobaczkę. Proponujemy również zaplanować sobie dodatkowy czas na poranne odśnieżanie. I tu należy pamiętać, że za jazdę ze „śniegową czapą” na aucie grozi nam mandat. Prawo o ruchu drogowym, w art. 66 mówi, iż każdy pojazd uczestniczący w ruchu musi być tak utrzymany i wyposażony, że nie zagraża bezpieczeństwu osób jadących nim oraz innym uczestnikom ruchu. Kierowca musi mieć przynajmniej odśnieżone szyby z przodu, lusterka oraz szybę przednią. Czyste muszą być również reflektory przednie, tylne jak i tablice rejestracyjne. Śnieg nie może zalegać na masce, dachu i pokrywie bagażnika. Możemy za to dostać mandat w kwocie od 20-500 zł. Do tego policjant może na nas nałożyć 6 pkt. karnych. Dociekliwy funkcjonariusz może również ukarać nas za nieośnieżoną, brudną tablicę, jeśli ta nie jest czytelna – mandat w wysokości 200 zł i 3 pkt karne.

Jak jeździmy zimą?
W zasadzie najważniejsze by odpowiednio wcześniej przewidywać i być jeszcze bardziej ostrożnym. Nie wykonujmy gwałtownych ruchów, zwłaszcza podczas wyprzedzania i omijania innych pojazdów, a hamowanie rozpoczynajmy wcześniej. Bardzo uważać powinniśmy na z pozoru bezpiecznej, odśnieżonej drodze. Wszystko dlatego, że może tworzyć się na niej bardzo cienka warstwa tzw. czarnego lodu.

Może się tak zdarzyć, że nasz samochód ugrzęźnie w zaspie. Wtedy powinniśmy delikatnie „rozbujać” samochód przy użyciu pierwszego i wstecznego biegu, pamiętając by nie skręcać kół w żadną stronę i delikatnie operować pedałem przyspieszenia. To może się okazać wystarczające.

W bagażniku warto wozić saperkę, która pozwoli nam odkopać nasze auto. Możemy również skorzystać z dywaników samochodowych. Podkładamy je pod koła i nasze auto bez problemu powinno poradzić sobie z zaspą. Dywaniki możemy zastąpić np. kartonem. Zimą dobrze jest wozić w bagażniku łańcuchy na koła, te sprawdzą się idealnie, gdy udamy się w górzyste rejony.

Na górskich serpentynach zdarza się, że drogi nie są dobrze odśnieżone. Tu wystarczy chwila nieuwagi i nasze auto wpada w poślizg, co może skończyć się tragicznie. Do tego powinniśmy w każdym przypadku starać się hamować silnikiem, zjeżdżając drogą biegnącą w dół. Z hamulcami powinniśmy obchodzić się delikatnie. Z kolei jeśli będziemy podjeżdżać, a auto zacznie się staczać to zaciągamy ręczny, co obciąża tylną oś i odciążą przód.
Tematy w artykule: zima jazda bezpieczna

Podobne wiadomości:

Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na ferie

Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na...

Bezpieczna jazda 2020-01-27

Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Bezpieczna jazda 2020-01-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen Motorsport kończy ze spalinowym ściganiem
Volkswagen Motorsport kończy ze spalinowym ściganiem
Volkswagen Motorsport zapowiada odejście od silników spalinowych w sporcie motorowym. Zamiast tego marka skoncentruje się na ściganiu aut elektrycznych.