mojeauto.pl > porady > Bezpieczna jazda > Jak jeździć w zimie?

Jak jeździć w zimie?

Zimowa pora sprawia, że na drodze powinniśmy bardziej uważać i wzmóc czujność za kółkiem. Ale przede wszystkim pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Dziś zdradzamy tajniki jazdy zimą.

Jak jeździć w zimie?
Na początek
Gdy temperatury zaczynają spadać wieczorami, powinniśmy przygotować się na poranne skrobanie szyb. Tu o czym wspominaliśmy w ostatnim artykule, warto wyposażyć się w miotełkę oraz skrobaczkę. Proponujemy również zaplanować sobie dodatkowy czas na poranne odśnieżanie. I tu należy pamiętać, że za jazdę ze „śniegową czapą” na aucie grozi nam mandat. Prawo o ruchu drogowym, w art. 66 mówi, iż każdy pojazd uczestniczący w ruchu musi być tak utrzymany i wyposażony, że nie zagraża bezpieczeństwu osób jadących nim oraz innym uczestnikom ruchu. Kierowca musi mieć przynajmniej odśnieżone szyby z przodu, lusterka oraz szybę przednią. Czyste muszą być również reflektory przednie, tylne jak i tablice rejestracyjne. Śnieg nie może zalegać na masce, dachu i pokrywie bagażnika. Możemy za to dostać mandat w kwocie od 20-500 zł. Do tego policjant może na nas nałożyć 6 pkt. karnych. Dociekliwy funkcjonariusz może również ukarać nas za nieośnieżoną, brudną tablicę, jeśli ta nie jest czytelna – mandat w wysokości 200 zł i 3 pkt karne.

Jak jeździmy zimą?
W zasadzie najważniejsze by odpowiednio wcześniej przewidywać i być jeszcze bardziej ostrożnym. Nie wykonujmy gwałtownych ruchów, zwłaszcza podczas wyprzedzania i omijania innych pojazdów, a hamowanie rozpoczynajmy wcześniej. Bardzo uważać powinniśmy na z pozoru bezpiecznej, odśnieżonej drodze. Wszystko dlatego, że może tworzyć się na niej bardzo cienka warstwa tzw. czarnego lodu.

Może się tak zdarzyć, że nasz samochód ugrzęźnie w zaspie. Wtedy powinniśmy delikatnie „rozbujać” samochód przy użyciu pierwszego i wstecznego biegu, pamiętając by nie skręcać kół w żadną stronę i delikatnie operować pedałem przyspieszenia. To może się okazać wystarczające.

W bagażniku warto wozić saperkę, która pozwoli nam odkopać nasze auto. Możemy również skorzystać z dywaników samochodowych. Podkładamy je pod koła i nasze auto bez problemu powinno poradzić sobie z zaspą. Dywaniki możemy zastąpić np. kartonem. Zimą dobrze jest wozić w bagażniku łańcuchy na koła, te sprawdzą się idealnie, gdy udamy się w górzyste rejony.

Na górskich serpentynach zdarza się, że drogi nie są dobrze odśnieżone. Tu wystarczy chwila nieuwagi i nasze auto wpada w poślizg, co może skończyć się tragicznie. Do tego powinniśmy w każdym przypadku starać się hamować silnikiem, zjeżdżając drogą biegnącą w dół. Z hamulcami powinniśmy obchodzić się delikatnie. Z kolei jeśli będziemy podjeżdżać, a auto zacznie się staczać to zaciągamy ręczny, co obciąża tylną oś i odciążą przód.
Tematy w artykule: zima jazda bezpieczna

Podobne wiadomości:

Sezon motocyklowy rozpoczęty. Jak jeździć bezpiecznie?

Sezon motocyklowy rozpoczęty. Jak jeździć...

Bezpieczna jazda 2019-04-16

Jak zmiana czasu wpływa na kierowców?

Jak zmiana czasu wpływa na kierowców?

Bezpieczna jazda 2019-04-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sezon motocyklowy rozpoczęty. Jak jeździć bezpiecznie?
Sezon motocyklowy rozpoczęty. Jak jeździć bezpiecznie?
Pierwsze ciepłe dni wiosny oznaczają początek sezonu na jednoślady. Niestety wiąże się z tym wzrost liczby wypadków. Na co powinni uważać kierowcy?