mojeauto.pl > porady > Bezpieczna jazda > Jak pakować bagaże

Jak pakować bagaże

Przed nami długo oczekiwany wyjazd na wymarzony urlop. Jeszcze tylko szybkie spakowanie naszych rzeczy i w drogę. No właśnie, a co jeśli okaże się, iż zmieszczenie wszystkiego do naszego samochodu wcale nie jest takie proste.

Jak pakować bagaże

Pakując samochód walizkami i innymi torbami powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. W końcu sama podróż, kilkunasto lub nawet kilkudziesięciogodzinna, powinna upłynąć w dość komfortowych warunkach, a nie będąc wciśniętym pomiędzy bagaże.

A więc przede wszystkim, nie musimy brać wszystkiego, co na co dzień używamy w domu. Lepiej zapakować mniej i spokojnie wszystko zmieścić w aucie, niż wziąć za dużo i przez całą podróż użerać się z torbą na jednym siedzeniu. Pakując, starajmy się, by wszystkie torby zmieścić do bagażnika, tak by w kabinie pasażerskiej pozostały tylko niezbędne rzeczy - torebka z dokumentami, coś do picia, jedzenia, jakaś mapa i inne niezbędne w czasie podróży przedmioty (np. książka lub jakaś zabawka dla dziecka). Absolutnie nie można umieszczać żadnych większych, a szczególnie twardych, przedmiotów na tylnej półce (wiadomo, co się wówczas dzieje w czasie uderzenia). Tylna kanapa lub podłoga za fotelami mogą być miejscem na bagaże tylko, jeśli jedziemy maksymalnie w dwie, góra trzy osoby. Komfortowe warunki podróży powinniśmy bowiem zapewnić wszystkim, nie tylko jadącym na przednich siedzeniach.

Przystępując do pakowania bagażnika, zaczynamy od największych i najcięższych bagaży. Je kładziemy po środku, tuż za oparciem tylnej kanapy. Tak samo, jak robią to kierowcy przewożący towar. Pozostałe torby umieszczamy odpowiednio na lub obok. Nie wolno zapakować bagażnika powyżej oparcia tylnej kanapy (chyba, że auto posiada kratkę lub specjalną siatkę). Pamiętajmy, by szybko dostępne były te bagaże, z których w nagłych przypadkach będziemy musieli coś wyciągnąć. Unikniemy w ten sposób wyciągania gdzieś na jakimś poboczu wszystkich toreb na zewnątrz (z tego powodu ważne jest też, by wiedzieć, co w której torbie mamy schowane).

Jeśli mimo wszystko bagażnik naszego auta okazał się za mały, wówczas możemy skorzystać z bagażników lub boksów dachowych. To w ostateczności. W takim przypadku umieśćmy tam rzeczy duże objętościowo, ale stosunkowo lekkie. W żadnym przypadku nie możemy przekroczyć dopuszczalnych wartości wagowych. Jeśli chcemy ze sobą wziąć także sprzęt sportowy (rower, deska surfingowa, narty) to powinniśmy skorzystać z różnych dostępnych bagażników (dachowych, na tył samochodu, na hak holowniczy).

Ważne, by przed samą podróżą sprawdzić dokładnie wszelkie mocowania bagażnika zewnętrznego i nawet przejechać próbnie minimum kilkanaście kilometrów. Warto też, już w podróży, po kilkudziesięciu kilometrach zatrzymać się i jeszcze raz sprawdzić, czy wszystko jest dobrze pozapinane.

Pamiętajmy też, iż mocno obciążony samochód powinien mieć dopompowane opony. Wartości te znajdziemy np. w instrukcji obsługi lub na klapce wlewu paliwa.


Podobne wiadomości:

Smartfon w aucie może być groźny

Smartfon w aucie może być groźny

Bezpieczna jazda 2019-04-26

Samochodem na narty. Jak bezpiecznie jeździć zimą?

Samochodem na narty. Jak bezpiecznie jeździć...

Bezpieczna jazda 2019-02-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota sprzedała w Polsce 55 tys. hybryd
Toyota sprzedała w Polsce 55 tys. hybryd
Do końca kwietnia 2019 roku Toyota sprzedała w Polsce łącznie prawie 55 000 hybryd.