1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Kierunkowskazy są przez wielu kierowców używane zbyt rzadko albo nawet wcale. Jest też spora grupa, która używa ich w niewłaściwy, mylący innych uczestników ruchu sposób. Warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad.

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Przez cały okres użytkowania samochodu potrafimy włączyć kierunkowskazy nawet 220 tysięcy razy. Jednak wielu kierowcom zdarza się zapomnieć o tym ważnym sygnale, szczególnie podczas parkowania, opuszczania ronda i wyprzedzania.

Według badań Abertis Global Observatory, przeprowadzonych w wielu krajach, około 44 proc. prowadzących nie włącza kierunkowskazu przy wyprzedzaniu i zmienianiu pasa. Dla przypomnienia przedstawiamy pięć zasad korzystania z "migaczy", które warto zapamiętać.

Zasada bezpieczeństwa Lusterko-Sygnał-Manewr

Przed każdym manewrem musimy mieć pewność, czy możemy go wykonać w bezpieczny sposób. Zawsze zaczynajmy od spojrzenia na boki i w lusterka boczne. Jeśli nasz ruch nie koliduje z żadnym innym pojazdem, włączmy kierunkowskaz z odpowiednim wyprzedzeniem, tak by inne samochody mogły zauważyć nasz zamiar. Pamiętajmy zarazem, że jeśli migacz będzie włączony zbyt długo, inni uczestnicy ruchu mogą nie zrozumieć, co i kiedy zamierzamy zrobić.

Kierunkowskaz nie daje pierwszeństwa

Gdy zmieniamy pas lub skręcamy w inną ulicę, mamy prawny obowiązek skorzystać z kierunkowskazu. Włączenie sygnału świetlnego nie oznacza jednak, że możemy rozpocząć manewr. Koniecznie zachowajmy zasady bezpieczeństwa ruchu i przepuśćmy pojazdy, które mają pierwszeństwo przejazdu przed nami.

Sygnalizuj każdy etap manewru

Nie wszyscy kierowcy pamiętają, by włączyć kierunkowskaz podczas kolejnych etapów manewru. Podczas wyprzedzania powinniśmy mieć włączony migacz aż do zakończenia manewru zmiany pasa ruchu, wyłączyć go podczas mijania wyprzedzanego auta, a następnie ponownie włączyć sygnał podczas powrotu na wcześniejszy pas.

Opuszczanie ronda

Nieużycie kierunkowskazu podczas przejazdu przez rondo może łatwo doprowadzić do kolizji lub nieprzyjemnych przytarć o inny pojazd. O ile więc nie musimy sygnalizować kierunku zjazdu przed wjazdem na rondo - formalnie wręcz uznawane jest to przez policję za błąd - o tyle koniecznie włączmy prawy migacz dostatecznie wcześnie przed swoim zjazdem, ale dopiero po minięciu poprzedniego.

Na rondach z kilkoma pasami ruchów, np. rondach turbinowych, musimy także pamiętać o kierunkowskazie, jeśli chcemy zmienić pas.

Hamowanie to nie zawsze dobry powód

Przy gwałtownym hamowaniu podstawowym sygnałem świetlnym powinny być światła stop. W wielu nowoczesnych samochodach podczas takiego gwałtownego manewru światło hamowania zaczyna pulsować, ale również w starszych modelach można zamontować dodatkowe światło z taką funkcją.

Policja dopuszcza jednak skorzystanie ze świateł awaryjnych, jeśli chcemy zasygnalizować innym uczestnikom drogi konieczność ograniczenia prędkości, np. z powodu zauważenia gęstej mgły na drodze czy korka na autostradzie.

Od fizycznych łopatek po dynamiczne światła LED

Za wynalazkiem kierunkowskazów stoi przedwojenna gwiazda filmowa, Florence Lawrence. Aktorka była prawdziwą miłośniczką samochodów, dysponującą pokaźną kolekcją najróżniejszych modeli. Nie ograniczała się do prowadzenia aut, lecz także zajmowała się ich naprawą i usprawnianiem. Wykorzystała swój kreatywny umysł by w 1914 roku zaprojektować ruchome łopatki wskazujące kierunek jazdy samochodu.

Sto lat później w samochodach można znaleźć innowacyjną technologię LED, która pozwala na wskazanie kierunku ruchu dynamicznym sygnałem świetlnym.

– Technologia LED jest bardziej oszczędna i bezpieczniejsza w porównaniu do konwencjonalnych żarówek, które przez lata były standardem. Diody potrafią funkcjonować bezproblemowo przez cały okres użytkowania samochodu, bez konieczności wymiany – opisuje Magnolia Paredes, kierująca działem SEAT-a ds. rozwoju elektroniki, oświetlenia i testowania. – Dziś możemy zaprojektować takie sygnały świetlne, które obejmują również przestrzeń lusterek bocznych, co zupełnie zmienia sposób dostrzegania samochodu na drodze.


Podobne wiadomości:

Nowe przepisy na przejściach dla pieszych

Nowe przepisy na przejściach dla pieszych

Przepisy i prawo jazdy 2021-06-09

Jak jeździć po rondzie? Tajniki ruchu okrężnego

Jak jeździć po rondzie? Tajniki ruchu...

Przepisy i prawo jazdy 2021-03-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mój elektryk - dopłaty do aut elektrycznych
Mój elektryk - dopłaty do aut elektrycznych
12 lipca startuje druga odsłona rządowego programu dopłat do samochodów elektrycznych - "Mój elektryk". Na przykładzie Mazdy MX-30 pokazujemy, jak wyglądają założenia programu.