mojeauto.pl > porady > Bezpieczna jazda > Jak przetrwać upał w samochodzie?

Jak przetrwać upał w samochodzie?

Nadchodzi fala największych upałów, a przed Tobą podróż samochodem na wakacje? Dowiedz się, co zrobić żeby bezpiecznie podróżować w upalne dni bezpieczne.

Jak przetrwać upał w samochodzie?
Jedną z kwestii, którą powinniśmy brać pod uwagę w upalne lato, jest miejsce gdzie parkujemy nasz samochód. Najlepiej byłoby schować go do podziemnego parkingu lub garażu, gdzie nie będzie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które zrobią z niego szklarnię na kółkach. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to warto poszukać w okolicy zacienione miejsce pod blokiem lub drzewem. W zabezpieczeniu wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem pomoże też aluminiowa folia montowana na przedniej szybie oraz rolety na szyby boczne.

Jeśli na zewnątrz temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza, we wnętrzu samochodu bardzo szybko może się podwoić. Z tego powodu tak często i głośno mówi się o tym, by nie zostawiać (nawet na kilka minut) w samochodzie dzieci, osób starszych czy zwierząt. Trzeba mieć świadomość, że za taki czyn grozi nam mandat w wysokości do 500 złotych. Dodatkowo przechodzący obok przechodnie lub patrol policji mogą nam zbić szybę w samochodzie, aby się do niego dostać i zapobiec zagrożeniu życia pasażera lub zwierzęcia.

Jeżeli przygotowujemy się do dłuższej podróży w upalne dni, musimy pamiętać o odpowiedniej ilości płynów na pokładzie. Warto wrzucić do bagażnika kilka butelek wody, a także do schowków umieszczonych we wnętrzu pojazdu. Oprócz wody, mogą to być napoje izotoniczne (nie energetyczne!). Nie zaleca się popijania w czasie długiej jazdy słodzonych napojów gazowanych oraz kawy, które jedynie pogarszają nawodnienie naszego organizmu.

Zanim ruszymy w drogę, czas szybko i skutecznie schłodzić wnętrze samochodu. Na początek otwieramy wszystkie okna, tak by stłoczone, gorące powietrze jak najszybciej się wydostało. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów zwiększamy obroty wentylatora klimatyzacji i przekręcamy temperaturę co kilka minut na niższą, aż do uzyskania pożądanej. Warto wiedzieć o tym, że optymalną temperaturą dla ludzkiego organizmu są 22-23 st. C. Sterując klimatyzacją na pokładzie samochodu warto uwzględniać warunki panujące na dworze. Tak, by po zakończeniu jazdy nie narażać organizmu na szok termiczny, co może spowodować przeziębienie lub inne konsekwencje. Różnica między temperaturami na pokładzie, a poza nim, powinna wynosić maksymalnie kilka stopni. Starajmy się także unikać dmuchania bezpośrednio na twarz.

Jeżeli nasz samochód nie został wyposażony w klimatyzację, sprawa się komplikuje. Przed wyruszeniem w trasę warto zrobić kilka kilometrów z otwartymi szybami, żeby wydmuchać gorące powietrze. Podczas podróży warto otworzyć delikatnie jedno z okien, żeby świeże powietrze cyrkulowało w środku. Nie warto ustawiać dmuchawy na maksymalne obroty, bowiem będziemy tylko wtłaczać do środka gorące powietrze.

Jeżeli podczas jazdy poczujemy słabiej lub zaczniemy się intensywnie pocić, warto zjechać na najbliższy parking i odpocząć kilka minut w cieniu popijając wodę lub napój. W takich warunkach jazdy może szybko dojść do odwodnienia lub omdlenia, a to może skończyć się tragicznie.

Podobne wiadomości:

Upał na dworze, śmierć w aucie

Upał na dworze, śmierć w aucie

Bezpieczna jazda 2015-07-08

BMW X3 i X4 - akcja naprawcza

BMW X3 i X4 - akcja naprawcza

Aktualności 2016-06-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na ferie
Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na ferie
Ferie zimowe trwają w naszym kraju kilka tygodni, a wiele rodzin podróżuje w góry własnym samochodem. O czym warto pamiętać – radzą eksperci bezpiecznej jazdy.