1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Jak przewozić zwierzęta w aucie

Jak przewozić zwierzęta w aucie

Nie możemy naszego psa zostawić w domu, a sąsiadka nie zaopiekuje się przez kilka dni kotem? My musimy wyjechać i stajemy przed decyzją przewiezienia samochodem naszego milusińskiego. Radzimy, jak zrobić to bezpiecznie i wygodnie.

Jak przewozić zwierzęta w aucie
Fizyki nie oszukasz
Dziś skupimy się praktycznie tylko na aspekcie transportu psa i kota, gdyż są to najpopularniejsze zwierzęta domowe. Musimy sobie uświadomić, iż, tak jak my potrzebujemy zabezpieczenia w postaci pasów, tak i nasz zwierzak powinien być na czas podróży zabezpieczony, aby jemu i nam nie stała się krzywda. Podczas wypadku zwierzę, przemieszczające się swobodnie, naciska na nasz fotel z dużo większą siłą. Fizyki nie jesteśmy w stanie oszukać. Pies, leżący swobodnie na kanapie, podczas wypadku jest jak pocisk zagrażający naszemu bezpieczeństwu. Niewielki pies przy prędkości 50 km/h podczas zderzenia może ważyć 500 kg.

Powinniśmy pamiętać również, że w razie kontroli drogowej grozi nam ukaranie mandatem. Przepisy nie regulują tego wprost, ale art. 60 pkt. 1 kodeksu drogowego "zabrania kierowcom używania pojazdów w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim". Jeśli policjant uzna, że nasz pupil nie jest przewożony prawidłowo i bezpiecznie, może wystawić nam mandat w kwocie 200 zł.

Przypnij psa
Przy przewożeniu musimy pamiętać o kilku prostych zasadach. Wskazane jest, abyśmy zaopatrzyli się w specjalny transporter do przewozu kotów i psów. Musimy nabyć taki, aby rozmiarami pasował dla naszego pupila, który będzie w nim miał swobodę poruszania się. Śmiało możemy go wyłożyć miękkim materiałem lub kocem. Pojemnik powinniśmy przypiąć pasem bezpieczeństwa, ustawiając go prostopadle to kierunku jazdy. Dodatkowe zabezpieczenie dla pasażerów jadących z przodu to specjalna kurtyna montowana pomiędzy fotelami przedniej części. Transportery nadają się do przewozu kotów i niedużych psów.Gdy nasz czworonóg to zwierzę słusznych rozmiarów, to mamy do wyboru dwa sposoby jego transportu. Najprostszy to zakup specjalnych szelek. Te dostępne w wielu sklepach zoologicznych mają zazwyczaj standardową końcówkę, którą wepniemy do zaczepów pasów bezpieczeństwa. Drugi sposób, to przewożenie psa w bagażniku. Oczywiście mówimy tu jedynie o samochodach typu kombi, SUV czy van. Gdy często wozimy naszego psa, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalną klatkę montowaną w bagażniku.  Przy braku klatki powinniśmy zdemontować półkę oraz oddzielić przestrzeń bagażową od pasażerskiej kratą lub siatką.

Szarik, do wozu!
Jazda z psem nie wymaga od nas dużej uwagi, wystarczy pamiętać o dodatkowym pasażerze na pokładzie, któremu też należy się komfortowa podróż. Super, jeśli potrafisz przejechać długą trasę bez postoju. Twój pupil będzie jednak potrzebował przerwy. Miska z wodą, mniej więcej co 2-3 godziny, i szansa na załatwienie potrzeb natury fizjologicznej to minimum. Jeśli to możliwe, uchylmy okno, by pies miał dostęp do świeżego powietrza, mógł się schłodzić, ale zwróćmy jednocześnie uwagę, by nie tworzyły się przeciągi. Nasz czworonóg może nabawić się np. zapalenia uszu.

W miarę możliwości unikajmy podróżowania w upalne dni, gdy z nieba leje się żar. Jeśli jednak w słoneczną pogodę będziemy się poruszać autem z zwierzakiem na pokładzie, zadbajmy o to, by zasłonić tylne okna. Niewiele osób o tym pamięta, więc i na to zwracajmy uwagę. Jeśli zostawiasz auto na parkingu, w słońcu to zabierz psa ze sobą, a gdy to niemożliwe uchyl szybę, by miał dostęp do świeżego powietrza.Prowadząc samochód, starajmy się jechać płynnie i nie hamować gwałtownie. Ostre hamowanie może skończyć się dla psa oberwanym pazurem, gdy przy hamowaniu zahaczy nim o tapicerkę. Skutkiem tego będzie nawet amputacja pazura aż po kość. O uszkodzeniach wewnątrz auta, nie wspominając.

Pierwszy raz w samochodzie
Jazda w aucie może być dla naszego czworonoga bardzo nieprzyjemna i stresująca. Najlepiej jest od szczeniaka przyzwyczajać go do jazdy samochodem. Później będzie pierwszy wskakiwał do samochodu i może go traktować jak swój teren, który należy bronić. Jeśli nasz kot lub pies nie znosi podróżowania w aucie, jest niespokojny, nerwowy i trzęsie się, to wybierzmy się do weterynarza, który przepisze specjalne lekarstwa. Mogą to być te same, które podaje się milusińskim, by spokojnie znosiły wystrzały z fajerwerków.

Komentuj:

~karolajna22 2015-11-30

Nie wiedziałam dziewczyny że jest coś takiego jak taka antypoślizgowa mata... Ja kładłam kocyk, po którym mój piesek się zglizgał. W sumie rzeczywiście bardzo mądrze pomyślane i na pewno wygodnie jesli chodzi o naszego czworonoga.

e-Wycieraczki_pl 2015-07-02

Kilka rybek przewieziesz w specjalnym pojemniku z wodą,więc to takze żaden problem,co innego w przypadku akwarium-im wiecej litrów tym praktycznie gorzej i nie da się tego wykonać na jeden raz,jeden przewóz. Pozdrawiam e-Wycieraczki.pl

~kolo 2015-06-26

a jak przewieźć rybki....?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
VW zdecydowanie stawia na elektromobilność
VW zdecydowanie stawia na elektromobilność
Przy salonach Grupy VW powstaną ogólnodostępne stacje ładowania zarówno z szybkimi złączami DC 50 kW, jak i AC 22 kW ? łącznie ponad 350 punktów, a wszystkie ładowarki będą zasilane energią ze źródeł odnawialnych.