mojeauto.pl > porady > Bezpieczna jazda > Jak przygotować samochód do zimy?

Jak przygotować samochód do zimy?

Kalendarzowa zima rozpoczyna się za kilka dni, ale mocno dodatnie temperatury w połowie grudnia powodują, że wielu kierowców nie zadbało jeszcze o zimowy przegląd samochodu. Dowiedz się, o czym warto pamiętać.

Jak przygotować samochód do zimy?
Typową sytuacją o zimowym poranku jest problem z uruchomieniem samochodu. Najczęściej jest on spowodowany rozładowanym akumulatorem. Podczas zimowej aury sprawność baterii potrafi spaść nawet do 50 procent. Więc jeżeli na co dzień pokonujemy bardzo krótkie dystanse, to nie ma szans by akumulator mógł sprawnie się naładować. Dlatego warto przed pełnym sezonem zimowym doładować go prostownikiem, a jeżeli nie posiadamy garażu, to można zlecić taką usługę na warsztacie.

Kluczową sprawą zimą są płyny eksploatacyjne. Jeżeli zwlekaliśmy z wymianą oleju, to jest to ostatni dzwonek by to zrobić. Zużyty olej silnikowy traci swoje właściwości podczas niskich temperatur, a ucierpi na tym silnik, którego poranny rozruch przyczyni się do szybszego zużycia. Przepracowany olej dociera wolniej do wszystkich zakamarków jednostki, co sprawia, że niektóre elementy mogą przez chwilę pracować na sucho.

Zanim temperatury spadną grubo poniżej zera warto dolać zimowego płynu do spryskiwacza, co pozwoli zapobiec jego zamarznięciu. Przy tej okazji sprawdzamy stan wycieraczek. Zużyte będą rozmazywać wodę ze śniegiem na szybie, co pogarsza widoczność obraz bezpieczeństwo. Kolejna sprawa to płyn chłodniczy, który powinniśmy wymieniać co kilka lat, gdyż wraz z upływem czasu zaczyna być coraz mniej odporny na niskie temperatury. Jego zamarznięcie może doprowadzić do pęknięcia nie tylko głowicy, ale także bloku silnika.

Płyn w układzie hamulcowym to kolejny ważny element, który odpowiada bezpośrednio za nasze bezpieczeństwo. Eksperci zalecają jego wymianę co dwa lata z powodu właściwości higroskopijnych (wchłania wodę). Przez to obniża się jego temperatura wrzenia, co objawia się charakterystyczną, miękką pracą pedału hamulca po serii ostrzejszych hamowań. Podczas kontroli układu hamulcowego warto zadbać o sprawdzenie stanu linki hamulca ręcznego, która lubi zimą przymarzać i blokować koła.

Rozpoczęcie sezonu zimowego to także najwyższy czas na wymianę ogumienia. Szczególnie, gdy średnia temperatura spadła już grubo poniżej 7 stopni Celsjusza. Minimalna grubość bieżnika według przepisów to 1,6 mm, ale optymalnie powinien mieć co najmniej 3-4 mm. Warto przy tej okazji sprawdzić rok produkcji opon. Ogumienie, którego wiek przekracza 6-7 lat również traci swoje właściwości i nie zapewnia już tego samego poziomu bezpieczeństwa co nowe. Szczególnie, gdy było przechowywane w nieodpowiedni sposób. Jeżeli zimą wyjeżdżamy często w góry, warto wyposażyć się w zestaw łańcuchów śniegowych. Ułatwią one poruszanie się w ciężkim terenie.

W zimowe miesiące dzień jest bardzo krótki, dlatego kluczowy jest także stan oświetlenia. Warto przy okazji przeglądu sprawdzić, czy wszystkie żarówki są sprawne, a także czy oświetlają drogę w odpowiedni sposób. Wiele samochodów jeżdżących po polskich drogach ma źle ustawione światła, które zamiast oświetlać oślepiają innych uczestników drogi.

Przed zimą trzeba też zadbać o wszystkie gumowe uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika. W tym celu należy wyposażyć się w specjalny środek z dodatkiem silikonu lub wazeliny technicznej. Posmarowane, gumowe elementy nie będą przymarzać w niskiej temperaturze. Warto posiadać awaryjnie odmrażacz do zamków, ale zamiast w samochodzie lepiej trzymać go w domu.
Tematy w artykule: zima jak przygotowac auto do zimy

Podobne wiadomości:

Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na ferie

Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na...

Bezpieczna jazda 2020-01-27

Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Bezpieczna jazda 2020-01-13

Komentuj:

nordglass 2016-02-29

Witam, zawsze można wymienić na nowe, w Nordglass można to zrobić, więcej na stronie internetowej http://www.nordglass.pl/pl/samochodowe,c7/wymiana-wycieraczek,a18.html. Pozdrawiam, Sebastian Nikulski Online Ekspert Nordglass

AdamskiJan 2016-02-05

Też miałem stare wycieraczki i jak robili mi powłokę, to polecili żebym wymienił.

~bartek 2016-02-04

A ja polecam skorzystać z takiej promocji: http://www.serwistoyoty.pl/samochod-gotowy-na-mrozy Jest w gliwickiej Toyocie. Za niewielka sumę sprawdzą ci samochód i przygotują na trudne zimowe warunki

dynamical 2016-02-03

To ja polecam wybrać się do specjalistów. W Gliwicach na przykład serwis Toyoty robi takie akcje sezonowe http://www.serwistoyoty.pl/samochod-gotowy-na-mrozy i za małą kasę sprawdzają wszystko. Dużo osób z tego w okolicy korzysta. Szczególnie właśnie przed zimą, bo na wiosnę z tego co wiem też mają, ale nie jest już tak bardzo popularne

~malec 2016-01-30

Dziękuje Panie Sebastianie za podpowiedz. Rok takiej powłoki to świetna sprawa. Jeszcze jedno, mianowicie czy nie porysują ja wycieraczki ? Mam leciwe .

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen Motorsport kończy ze spalinowym ściganiem
Volkswagen Motorsport kończy ze spalinowym ściganiem
Volkswagen Motorsport zapowiada odejście od silników spalinowych w sporcie motorowym. Zamiast tego marka skoncentruje się na ściganiu aut elektrycznych.