To Ty prowadzisz auto i Twoje przygotowanie do jazdy jest rzeczą nadrzędną. Gdy czeka Cię długa trasa zimą, proponujemy tak zaplanować wyjazd, by wsiąść do samochodu wypoczętym. W czasie, gdy za oknem śnieg i niskie temperatury czujność kierowcy musi być jeszcze bardziej wzmożona. Staraj się nie prowadzić siedząc w puchowej kurtce, czapce i butach z grubą podeszwą. Wszystko to będzie ograniczać Twoją pracę za kierownicą.
Postoje staraj się robić co 2,5-3 godziny, pamiętając by poświęcić choć chwilę na przespacerowanie się i kilkuminutowe rozruszanie zastałego organizmu. Jeśli pijesz kawę pamiętaj, że pobudza ona na ok. 90 minut w ciągu dnia i tylko przez pół godziny, gdy jedziesz nocą. Przed wyruszeniem w trasę dobrze zaplanuj podróż z uwzględnieniem miejsc na tankowanie. Nie czekaj z tym aż do momentu, gdy na tablicy przyrządów rozbłyśnie ikona rezerwy. Sytuacje na drodze mogą się zmieniać, napotkasz na długi korek, który mocno wpłynie na zasięg samochodu.
Samochód - Twój najwierniejszy kompan
Najdrażliwszy temat związany z zimą, ten który dzieli wszystkich w motoryzacji – wymieniać, czy nie opony na zimowe? Naszym zdanie warto to zrobić, zwłaszcza gdy wybierasz się w rejony, gdzie pokrywa śnieżna jest duża. Sprawdź również stan koła zapasowego, czy ciśnienie powietrza jest odpowiednie. Do tego wyposaż się w łańcuchy - w niektórych rejonach są wręcz obowiązkowe. Warto również zabrać na pokład saperkę, która okaże się nieoceniona w przypadku, gdy nasz samochód zakopie się w śniegu. W takiej sytuacji pomocne będą również, stary dywanik samochodowy i worek z piaskiem. Obie te rzeczy również zdadzą egzamin przy wyjeżdżaniu z zaspy.
Niezbędnik zimowy
Po pierwsze miotełka, proste narzędzie, a bardzo pomocne przy odśnieżaniu. Nie musisz inwestować w tą „specjalną do odśnieżania samochodu”, wystarczy najprostsza, grunt by była trwała i z miękkim włosiem. Po drugie odmrażacz do zamków, aby w mroźny poranek móc bez problemu otworzyć samochód. I co ważne, noś go w kieszeni kurtki lub pozostaw w łatwo dostępnym miejscu, w domu albo w garażu. Po trzecie skrobaczka do szyb, ewentualnie odmrażacz w płynie. Ten pozwoli na szybkie i wygodne usunięcie pokrywy lodowej z oszklonych części auta oraz lusterek wstecznych. Te wszystkie rzeczy pozwolą na bezproblemowe rozpoczęcie podróży i dadzą oszczędność czasu przy wyjeździe.
O tym nie zapominaj
Odpowiednio wcześniej skontroluj poziomy płynów (hamulcowy, chłodniczy), a ten do spryskiwaczy pamiętaj, by wymienić na zimowy. Letni mimo że jest na bazie spirytusu, to i tak potrafi zamarzać. Dla własnej wygody dobrze jest przesmarować uszczelki specjalnym silikonem, dzięki czemu drzwi nie będą w nocy przymarzać. Jeśli stan wycieraczek daje wiele do życzenia, pióra są wyrobione i mocno zużyte warto pomyśleć ich wymianie. Zimą wycieraczki są bardziej narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, niż latem.
Ostatnie komentarze z Forum mojeauto.pl:
Dodaj swój komentarz +