1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Jak przygotować się do podróży zimą?

Jak przygotować się do podróży zimą?

Grudzień wystartował na dobre, a za chwilę zacznie się okres świąteczny i wielu z nas ruszy w podróż do rodziny. Dziś powiemy Wam, na co zwrócić uwagę ruszając w trasę zimą.

Jak przygotować się do podróży zimą?
Pomyśl o sobie
To Ty prowadzisz auto i Twoje przygotowanie do jazdy jest rzeczą nadrzędną. Gdy czeka Cię długa trasa zimą, proponujemy tak zaplanować wyjazd, by wsiąść do samochodu wypoczętym. W czasie, gdy za oknem śnieg i niskie temperatury czujność kierowcy musi być jeszcze bardziej wzmożona. Staraj się nie prowadzić siedząc w puchowej kurtce, czapce i butach z grubą podeszwą. Wszystko to będzie ograniczać Twoją pracę za kierownicą.

Postoje staraj się robić co 2,5-3 godziny, pamiętając by poświęcić choć chwilę na przespacerowanie się i kilkuminutowe rozruszanie zastałego organizmu. Jeśli pijesz kawę pamiętaj, że pobudza ona na ok. 90 minut w ciągu dnia i tylko przez pół godziny, gdy jedziesz nocą. Przed wyruszeniem w trasę dobrze zaplanuj podróż z uwzględnieniem miejsc na tankowanie. Nie czekaj z tym aż do momentu, gdy na tablicy przyrządów rozbłyśnie ikona rezerwy. Sytuacje na drodze mogą się zmieniać, napotkasz na długi korek, który mocno wpłynie na zasięg samochodu.

Samochód - Twój najwierniejszy kompan
Najdrażliwszy temat związany z zimą, ten który dzieli wszystkich w motoryzacji – wymieniać, czy nie opony na zimowe? Naszym zdanie warto to zrobić, zwłaszcza gdy wybierasz się w rejony, gdzie pokrywa śnieżna jest duża. Sprawdź również stan koła zapasowego, czy ciśnienie powietrza jest odpowiednie.  Do tego wyposaż się w łańcuchy - w niektórych rejonach są wręcz obowiązkowe. Warto również zabrać na pokład saperkę, która okaże się nieoceniona w przypadku, gdy nasz samochód zakopie się w śniegu. W takiej sytuacji pomocne będą również, stary dywanik samochodowy i worek z piaskiem. Obie te rzeczy również zdadzą egzamin przy wyjeżdżaniu z zaspy.

Niezbędnik zimowy
Po pierwsze miotełka, proste narzędzie, a bardzo pomocne przy odśnieżaniu. Nie musisz inwestować w tą „specjalną do odśnieżania samochodu”, wystarczy najprostsza, grunt by była trwała i z miękkim włosiem.  Po drugie odmrażacz do zamków, aby w mroźny poranek móc bez problemu otworzyć samochód. I co ważne, noś go w kieszeni kurtki lub pozostaw w łatwo dostępnym miejscu, w domu albo w garażu. Po trzecie skrobaczka do szyb, ewentualnie odmrażacz w płynie. Ten pozwoli na szybkie i wygodne usunięcie pokrywy lodowej z oszklonych części auta oraz lusterek wstecznych. Te wszystkie rzeczy pozwolą na bezproblemowe rozpoczęcie podróży i dadzą oszczędność czasu przy wyjeździe.

O tym nie zapominaj
Odpowiednio wcześniej skontroluj poziomy płynów (hamulcowy, chłodniczy), a ten do spryskiwaczy pamiętaj, by wymienić na zimowy. Letni mimo że jest na bazie spirytusu, to i tak potrafi zamarzać. Dla własnej wygody dobrze jest przesmarować uszczelki specjalnym silikonem, dzięki czemu drzwi nie będą w nocy przymarzać. Jeśli stan wycieraczek daje wiele do życzenia, pióra są wyrobione i mocno zużyte warto pomyśleć ich wymianie. Zimą wycieraczki są bardziej narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, niż latem.


Podobne wiadomości:

Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na ferie

Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na...

Bezpieczna jazda 2020-01-27

Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Bezpieczna jazda 2020-01-13

Komentuj:

~Rumcajs 2021-01-04

Olej przy okazji tematu mogę polecić. B. dobry Hyundai Xteer. NA zimę zapominamy o wielu rzeczach, ale silnika lepiej nie bagatelizować. Odmrażacz do zamka ma prawie każdy. Ale w schowku w aucie :P ja olej wymieniam co około 12 tys km staram się właśnie przed zimą bo remont silnika by mnie zrujnował

~Jędrzej 2017-12-15

Osobiście uważam, że przed zimą warto wybrać się do profesjonalnego serwisu- w moim przypadku Serwis Zet Czeladź - gdzie wiedzą o czym warto pamiętać, i wymienią to co ważne.

nordglass 2015-12-22

Witam, tak jest to tak zwana "niewidzialna wycieraczka", na szybę nakłada się warstwę powłoki hydrofobowej, która wyrównuje relatywnie szorstką powierzchnię szyby. Dzięki zastosowaniu tej technologii szyba staje się idealnie gładka, wpływając na ułatwienie odprowadzania z jej powierzchni wody i cieczy olejowych, a także usuwania brudu, owadów, lodu i innych zanieczyszczeń. Pozdrawiam, Sebastian Nikulski Online Ekspert Nordglass

~Fabian 2015-12-11

Co to jest hydrofobizacja szyby? Czy ma to coś wspólnego z tak zwaną " niewidzialną wycieraczką"?

~Antek 2015-12-02

Dobra opcja na zimę to hydrofobizacja szyby.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Odcinkowy pomiar prędkości na A1
Odcinkowy pomiar prędkości na A1
Odcinkowy pomiar prędkości już 20 stycznia zacznie funkcjonować na budowanej autostradzie A1. Ze względu na trwające prace budowlane obowiązuje tam obecnie ograniczenie prędkości do 70 km/h.