1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Jak sprawnie parkować przy centrach handlowych?

Jak sprawnie parkować przy centrach handlowych?

W grudniu tłok na parkingach przy centrach handlowych i supermarketach to częste zjawisko. Kolizja tuż przed świętami jest jednak ostatnią rzeczą, której potrzebujemy. Jak bezpiecznie poruszać się po parkingu?

Jak sprawnie parkować przy centrach handlowych?

Wydawałoby się, że dla kierowcy, który na egzaminie na prawo jazdy musiał wykonywać trudne manewry, a później przez lata praktyki ćwiczył parkowanie w różnych miejscach, jazda na zatłoczony parking przed świętami nie będzie sprawiała problemu. Życie pokazuje jednak, że jest inaczej. Poniżej kilka porad, jakie przygotowali eksperci Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

1. Nie lekceważ przepisów


Zdarza się, że podczas jazdy na parkingach kierowcy zachowują się tak, jakby przepisy ruchu drogowego ich nie obowiązywały. Tymczasem również na prywatnym parkingu należy się do nich stosować. Jazda pod prąd czy rozmowa przez telefon w czasie jazdy zawsze są niedopuszczalne i mogą skończyć się kolizją.

2. Patrz na znaki

Kierowca zawsze ma obowiązek zwracać uwagę na znaki drogowe, ale na parkingu może to mieć szczególne znaczenie. Na małej przestrzeni znajduje się tam bardzo wiele skrzyżowań oraz alejek jednokierunkowych.

Przeoczenie informującego o tym oznaczenia, zwłaszcza w sytuacji rozkojarzenia i pośpiechu kierowców związanego ze świętami, może prowadzić do stłuczki, a to niepotrzebny stres i strata czasu w przedświątecznych przygotowaniach.

3. Nie spiesz się

Choć w grudniu wizyta w centrum handlowym może być stresująca i wiele osób chce ją zakończyć jak najszybciej, na parkingu nie należy się spieszyć. Ważna jest także uważna obserwacja otoczenia.
Na zakupy warto wybrać się w czasie, kiedy inni są w pracy.

Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli mamy akurat urlop czy inną możliwość, do centrum handlowego dobrze jest dotrzeć w godzinach okołopołudniowych. Najgorszy czas to popołudnie i wieczór.

4. Nie parkuj przed samym wejściem

Wielu kierowców stara się zaparkować auto jak najbliżej wejścia do sklepu. Właśnie tam jest zwykle najbardziej tłoczno. Dlatego jeśli mamy taką możliwość, lepiej zatrzymać się nieco dalej. Inna rzecz, że miejsca tuż przy wejściu mogą przydać się osobie mniej sprawnej, kobietom w ciąży czy rodzicom z małymi dziećmi.

Dobrym pomysłem jest też zaparkowanie na niższym lub wyższym poziomie podziemnego parkingu, gdzie samochodów jest z reguły mniej. Większość kierowców pozostaje bowiem na poziomie wjazdu i tam krąży w poszukiwaniu miejsca. Tymczasem często warto jest właśnie wybrać inny poziom, żeby trafić na znacznie luźniejszy parking.

5. Jeśli możesz, zaparkuj tyłem

Na wąskie miejsce parkingowe warto wjechać tyłem. Wielu kierowców obawia się tego manewru, ale w rzeczywistości wymaga on niewiele miejsca. Umożliwia również później bezpieczniejszy wyjazd. Jeżeli natomiast planujemy większe zakupy, ustawienie auta klapą bagażnika na zewnątrz będzie lepszym – wygodniejszym pomysłem. Wówczas jednak trzeba uważać przy cofaniu, a w przypadku braku dobrej widoczności poprosić pasażera o pomoc.

6. Uważaj na pieszych

Na wielu parkingach nie ma jasno wyznaczonych ścieżek i przejść dla pieszych, a nawet jeśli są, to wielu pieszych niestety je ignoruje. Dlatego w takim miejscu łatwo o potrącenie osoby, która nagle wyjdzie zza zaparkowanego samochodu. Pamiętajmy przy tym o dzieciach, które nie są trzymane za rękę przez obładowanych zakupami rodziców i mogą wybiec zza auta, podczas kiedy my skupieni jesteśmy na poszukiwaniu wolnej luki na parkingu.

Zapobiec niebezpieczeństwu może uważność kierowcy i jazda z niską prędkością. Pamiętajmy, że piesi mają pierwszeństwo w poruszaniu się po parkingach.

Artykuł 26 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi m.in.:

4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.

Będąc pieszym, nie należy jednak specjalnie utrudniać ruchu pojazdom, tym samym ryzykując – istotne jest abyśmy obserwowali siebie nawzajem. Często parkingi oznaczone są znakami „strefa ruchu” – co oznacza, że obowiązują tam wszystkie przepisy ruchu drogowego tak jak na drodze publicznej.

7. Nie blokuj ruchu

Niektórzy kierowcy, widząc że ktoś wraca z zakupami do swojego samochodu, obserwują taką osobę, a potem zatrzymują się nieopodal jej auta, czekając aż miejsce parkingowe się zwolni. W ten sposób tamują jednak ruch na parkingu i zmuszają innych kierowców do omijania.

Takie oczekiwanie wywiera też niepotrzebną presję na wyjeżdżającym kierowcy, który może potrzebować nieco więcej czasu, choćby na prawidłowe przypięcie dziecka w foteliku. Jeżeli więc na parkingu są inne wolne miejsca, choćby usytuowane nieco dalej, lepiej unikać takich sytuacji.

Tematy w artykule: bezpieczenstwo parkowanie parking

Podobne wiadomości:

Bezpieczny powrót z wakacji - jak jeździć bezpiecznie?

Bezpieczny powrót z wakacji - jak jeździć...

Bezpieczna jazda 2021-08-26

Bezpieczny wyjazd na weekend

Bezpieczny wyjazd na weekend

Bezpieczna jazda 2021-06-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A1 z nowym odcinkiem Piotrków-Kamieńsk
Autostrada A1 z nowym odcinkiem Piotrków-Kamieńsk
Duże zmiany na odcinku autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem, gdzie pojawiła się organizacja ruchu w układzie 2+2.