1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Jak substancje psychoaktywne wpływają na kierowcę?

Jak substancje psychoaktywne wpływają na kierowcę?

Kierowca wsiadający za kółko powinien być sprawny i wypoczęty, a do tego zdrowy, ponieważ wysoka sprawność psychofizyczna wpływa na bezpieczeństwo. Mówiąc krótko im lepsza nasza kondycja, tym bezpieczniej podróżujemy.

Jak substancje psychoaktywne wpływają na kierowcę?
Zanim wsiądziemy za kółko powinniśmy zwrócić uwagę na substancje psychoaktywne, które możemy ewentualnie przyjmować. Zaliczają się do nich nie tylko alkohol i narkotyki, ale także leki przeciwbólowe i nasenne oraz sterydy anaboliczne. Wszystkie wpływają na mózg, a co za tym idzie, również na zmianę nastroju, procesów myślowych czy zachowania.

Informacje na temat zagrożenia, jakie niesie jazda pod wpływem alkoholu, są powszechnie znane. Statystyki prezentują mało optymistyczny obraz kierowców jeżdżących po alkoholu, ale kierowców świadomych zagrożeń i niewsiadających za kółko po spożyciu alkoholu jest coraz więcej. Trudna do zdiagnozowania natomiast jest liczba kierowców podróżujących pod wpływem narkotyków. Podstawową przyczyną jest brak powszechnie stosowanych narkotestów, które pozwoliłyby na szybkie ustalenie, czy kierowca zażywał narkotyk" - tłumaczy instruktor Skoda Auto Szkoły, Radosław Jaskulski.

Instytut Transportu Samochodowego, Instytut Ekspertyz Sądowych i Komenda Główna Policji przeprowadziły w latach 2008-2010 szeroko zakrojone badania pod nazwą DRUID. Podczas kontroli na terenie całego kraju sprawdzono alkomatami i narkotestami ponad 4 000 kierowców. Tylko u 44 osób wykazano niedozwolone prawem stężenie alkoholu, natomiast u 102 kierujących wykryto inne substancje psychoaktywne.

Kierowca powinien mieć świadomość, że mieć świadomość, że substancje psychoaktywne powodują szereg zaburzeń. Mogą być one związane z funkcjami poznawczymi, spowolnieniem czasu reakcji, zaburzeniami koncentracji uwagi, koordynacji ruchów, równowagi i wyczucia odległości. U wielu kierowców po zażyciu takich substancji pojawia się nadmierne poczucie pewności siebie, bądź ataki nieuzasadnionego lęku, przyśpieszona akcja serca, zwiększona skłonność do ryzykownych i agresywnych zachowań na drodze.

Wiele substancji powoduje też trudną do opanowania dla kierowcy senność, obniżenie refleksu i zdolności szybkiej oceny sytuacji. Należy również pamiętać, że wiele z powyższych objawów to efekty uboczne przyjmowania niektórych leków. Dlatego tak ważne jest czytanie ulotek zażywanych medykamentów.

Jazda pod wpływem narkotyków zwiększa ryzyko wypadku, dodatkowo, kierujący ponosi surowe konsekwencje karne nawet jeśli do żadnego zdarzenia drogowego nie dojdzie. Kodeks karny przewiduje sankcje od kary grzywny, przez karę ograniczenia wolności po pozbawienie wolności do lat 3. W przypadku spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, kierujący zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 12. Dodatkowo kierowca może być pozbawiony prawa do kierowania pojazdami tymczasowo lub na zawsze.
Tematy w artykule: Skoda narkotyki alkohol

Podobne wiadomości:

Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?

Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za...

Bezpieczna jazda 2019-01-10

Bezpieczna podróż ze zwierzętami

Bezpieczna podróż ze zwierzętami

Bezpieczna jazda 2017-05-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Powstanie gęstej sieci publicznych ładowarek do aut elektrycznych będzie możliwe znacznie szybciej, niż się dotąd wydawało.