1. mojeauto.pl >
 2. porady >
 3. Bezpieczna jazda >
 4. Jazda na niewłaściwych światłach - mandaty i punkty karne

Jazda na niewłaściwych światłach - mandaty i punkty karne

Światła do jazdy dziennej w deszczu i mgle, czy przeciwmgłowe podczas dobrej widoczności – to często powtarzane błędy, za które grozi mandat.

Jazda na niewłaściwych światłach - mandaty i punkty karne

Używanie świateł podczas jazdy w dzień ogranicza liczbę wypadków o 3-12 proc. Wielu kierowców nie wie jednak, jak korzystać z różnych rodzajów oświetlenia. Zdarza się np. jazda na światłach do jazdy dziennej podczas deszczu czy w tunelu. Kierowcy nie wiedzą też, kiedy używać świateł przeciwmgłowych. Wątpliwości pomogą rozwiać eksperci, trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Światła przez całą dobę

W Polsce kierowcy mają obowiązek jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę. Zależnie od okoliczności mogą to być światła do jazdy dziennej, światła mijania czy przeciwmgłowe, a po zmierzchu również drogowe.

Cel jest jeden – zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Badania wykazują, że używanie świateł w ciągu dnia ogranicza liczbę wypadków o 3-12 proc., a w przypadku wypadków śmiertelnych nawet o 15 proc.

- Obecnie w wielu modelach samochodów światła uruchamiają się automatycznie, dlatego coraz rzadziej można spotkać kierowców, którzy po prostu zapomnieli ich włączyć. Wciąż jednak niektóre osoby ignorują obowiązujące przepisy albo nie kontrolują stanu oświetlenia, co kończy się jazdą z niesprawnym reflektorem czy źle ustawionymi światłami – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. - Nie wszyscy rozumieją też różnicę między światłami do jazdy dziennej a światłami mijania.

Światła do jazdy dziennej

Światła do jazdy dziennej potrzebują mniej energii niż światła mijania, co może wpływać na zużycie paliwa. Należy jednak pamiętać, że światła do jazdy dziennej nie służą do oświetlania drogi przed nami, mają jedynie zapewnić widoczność samochodu dla innych kierowców. Z tego powodu można ich używać wyłącznie w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu.

- Warto przypomnieć, że choć wiele samochodów posiada system automatycznego przełączania świateł, to z reguły takie systemy nie uwzględniają mgły. W efekcie kierowcy przyzwyczajeni do automatyzacji działania świateł mogą nie zwrócić uwagi na to, że podczas jazdy we mgle mają włączone jedynie światła do jazdy dziennej, co przyczynia się do powstawania zagrożeń na drodze – mówi ekspert.

Światła do jazdy dziennej są w wyposażeniu wszystkich nowych samochodów, a reszta jest w nie często doposażana. Rzecz w tym, że w myśl przepisów, światła dzienne świecą tylko z przodu, a z tyłu nie muszą. Wielu kierowców nie myśli o tym, że w czasie deszczu, mgły czy czasem nawet przy zapadającym zmroku, takie oświetlenie nie zapewnia widzialności ich samochodu.

Korzystanie z oświetlenia regulują przepisy, a zgodnie z nimi kierowcy są zobowiązani używać świateł mijania, a nie "dziennych", w warunkach gorszej widoczności, a więc zawsze kiedy pada deszcz, nie mówiąc już o mgle.

Światła mijania

Wielu kierowców do codziennej jazdy używa świateł mijania. Zużywają one nieco więcej energii niż światła do jazdy dziennej, ale za to są bardziej uniwersalne. Świateł mijania możemy używać w czasie opadów atmosferycznych czy mgły. Powinniśmy przełączyć światła dzienne na światła mijania również wtedy, gdy wjeżdżamy do tunelu.

Światła przeciwmgłowe

Świateł przeciwmgłowych przednich możemy używać w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą czy opadami atmosferycznymi. Umieszczone są nisko nad powierzchnią ziemi, co pozwala m.in. zmniejszyć efekt odbijania się promieni świetlnych od mgły.

Wielu kierowców zapala je niezgodnie z przepisami, bo w warunkach lekkiej mgły i - co gorsza - nie gaszą ich po poprawie przejrzystości powietrza, oślepiając innych kierowców ostrym czerwonym światłem z tyłu.

Tymczasem przepisy wyraźnie mówią, że tylnych przeciwmgielnych świateł używa się, kiedy przejrzystość powietrza spadnie do 50 metrów, a przednich w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza oraz nocą na krętej drodze.

Światła przeciwmgłowe tylne włączamy wyłącznie wtedy, gdy widoczność jest ograniczona do mniej niż 50 m. Kiedy widoczność się poprawi, musimy je wyłączyć, by nie oślepiać pozostałych uczestników ruchu.
Dodatkowo świateł przeciwmgłowych przednich można używać także na krętej drodze w okresie od zmierzchu do świtu, nawet w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Światła drogowe

Światła drogowe, zwane również długimi, co do zasady nie nadają się do jazdy dziennej. Można ich używać po zmierzchu, na nieoświetlonych drogach i tylko pod warunkiem, że nie oślepiamy innych kierowców. Dotyczy to zarówno pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka, jak i tych przed nami, ponieważ światła drogowe mogą oślepić kierowcę za pośrednictwem lusterka.

Mandaty i punkty karne za używanie niewłaściwych świateł

 

 • Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu – 200 zł
 • Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu – 100 zł
 • Jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej – 100 zł
 • Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby – 200 zł
 • Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności – od 150 do 300 zł
 • Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami – 200 zł
 • Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych – 100 zł
 • Używanie „szperacza” podczas jazdy – 100 zł
 • Niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł od zmierzchu do świtu – 4 punkty karne
 • Niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza – 2 punkty karne
 • Niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł w okresie od świtu do zmierzchu – 2 punkty karne
 • Niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł w tunelu, niezależnie od pory doby – 4 punkty karne
 • Naruszenie warunków dopuszczalności używania świateł przeciwmgłowych przednich – 2 punkty karne

Podobne wiadomości:

Hulajnogi elektryczne - na co muszą uważać kierowcy?

Hulajnogi elektryczne - na co muszą uważać...

Bezpieczna jazda 2022-06-03

Nowy taryfikator punktów karnych od września

Nowy taryfikator punktów karnych od września

Przepisy i prawo jazdy 2022-04-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!