mojeauto.pl > porady > Bezpieczna jazda > Jesz i prowadzisz? Uważaj

Jesz i prowadzisz? Uważaj

Posiłki to ważny element życia każdego człowieka. Tak jak samochód nie jest w stanie poruszać się bez benzyny, tak każdy z nas nie będzie długo sprawnie funkcjonować bez odpowiedniej ilości posiłków. Te czasem jesteśmy zmuszeni zjadać w trasie. I tu pojawia się pytanie, czy jedzenie w aucie niesie ze sobą poważne zagrożenia?

Jesz i prowadzisz? Uważaj
Ciągły pośpiech i napięty plan, każdego z nas zmusza do spożywania posiłków podczas prowadzenia samochodu. Niby jest to prosta czynność, ale może znacząco wpływać na nas kierowców. Warto z głową przygotowywać swój posiłek, gdy jedziemy w długą trasę. To co zjemy ma wpływ także na nasze bezpieczeństwo. Brak czasu, pośpiech sprawiają, że "w trasie" nie jesteśmy w stanie zatrzymać się na przerwę i spokojnie zjeść posiłek. Często jemy w biegu, wszelkiego rodzaju fast foody, czy hot dogi zakupione na przydrożnej stacji.

Jeśli nie mamy już wyjścia i decydujemy się na zakup hot dogów to wybierajmy te z kabanosem. Są po prostu zdrowsze, parówki w większości produkuje sie z tzw. "mięsa oddzielonego mechanicznie", czyt. skóry, chrząstek i innych resztek. Smacznego! Kabanos zawiera więcej mięsa oraz mniej tłuszczu. Jeśli chodzi o ten ostatni to nasi koledzy z auto motor i sport donoszą(amis 04/2014), że duża ilość tłuszczu może prowadzić do senności. Nasz bilans kaloryczny w czasie podróży powinien wynosić 350 kcal/3h.

Z kolei instruktorzy Skoda Auto Szkoła zalecają rezygnację z obfitych posiłków: - To co jemy ma wpływ na wszystko w naszym życiu, także jeśli chodzi o jazdę autem. Powinniśmy unikać bardzo obfitych posiłków przed i w trakcie przerw, kiedy kierujemy samochodem. Organizm „zajmie się” trawieniem i rozprowadzeniem jedzenia, co może spowodować senność. Drobna, lekkostrawna przekąska to dobre rozwiązanie - tłumaczy Radosław Jaskulski, Skoda Auto Szkoła.

Jedzenie w aucie ma bardzo znaczący wpływ na nasze bezpieczeństwo. Przede wszystkim dekoncentruje nas, oprócz prowadzenia auta, dodatkowo skupiamy się na pochłanianej żywności. Prozaiczna sytuacja to spadający kawałek, który zaabsorbuje naszą uwagę. Zwracajmy również uwagę na - posiłek, który może spowodować zakrztuszenie oraz gorącą kawę i herbatę, te mogą nas poparzyć podczas manewrów. W czasie jazdy możemy przegryzać małe przekąski, takie na jeden kęs. Pić raczej z butelki, a nie kubka - zaleca Radosław Jaskulski.

Jak na temat spożywania posiłków spogląda polskie prawo? W art. 63 punkt 5 Kodeksu drogowego możemy przeczytać: "Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki." Zatem ewentualny mandat w kwocie od 20 do 500 zł grozi jedynie taksówkarzom i kierowcom autobusów.


Podobne wiadomości:

Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na ferie

Jak jeździć zimą w górach? Samochodem na...

Bezpieczna jazda 2020-01-27

Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Bezpieczna jazda 2020-01-13

Komentuj:

Arthyuro 2015-03-08

Moze powinniśmy naklejać jakieś naklejki na bagażnik naszego samochodu typu : Jesz Nie Prowadz! proponuję zajrzeć tutaj Zrobiecinaklejke.pl

~mariolka 2015-02-25

Ej jak przeklejacie teksty od kolegów, to je czytacie najpierw? " - To co jemy ma wpływ na wszystko w naszym życie". nPoza tym od kiedy w hot dogach na stacjach są kabanosy? Przecież to wyrób kabanosopodobny. Wasze porady żywieniowe powinny kończyć się radosnym życzeniem: udanej miażdżycy. nPolecam kierowcom (i redakcji) jednak zatrzymać się na przyzwoity i zdrowy posiłek, knajpę można sobie dobrą znaleźć w jakiejś pomocnej aplikacji typu foursquare ;) Może to temat na następny artykuł?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Seat Leon. Premiera czwartej generacji
Seat Leon. Premiera czwartej generacji
Seat zaprezentował nową generację Seata Leona. Kompaktowy model korzysta z rozwiązań użytych w nowym Volkswagenie Golfie czy nowej Skodzie Octavii.