mojeauto.pl > porady > Bezpieczna jazda > Kiedy wymienić opony zimowe?

Kiedy wymienić opony zimowe?

Już za kilka tygodni, gdy średnie temperatury spadną poniżej 6-7 stopni Celsjusza, w zakładach wulkanizacyjnych pojawią się spore kolejki. Zanim zawieziemy opony do wymiany, warto zastanowić się, czy nie potrzebujemy nowych?

Kiedy wymienić opony zimowe?
To już ostatni gwizdek, żeby sprawdzić stan naszych opon zimowych i ewentualnie zamówić nowe, zanim rozpocznie się sezon. W przypadku ogumienia kluczowe jest odpowiednie przechowywanie i dbanie, tak żeby posłużyło nam wiele sezonów. Jednak najważniejszą kwestią, która decyduje o konieczności zakupu nowego kompletu opon jest grubość bieżnika.

Prawo w tej kwestii jasno precyzuje, że grubość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Jednak warto przy tej okazji pamiętać, że jest to wartość krytyczna, a w przypadku opon zimowych jest ona zdecydowanie niewystarczająca i zagrażają bezpieczeństwu podróżujących. O nowych oponach na zimę warto pomyśleć, gdy obecne mają bieżnik w okolicach 4 mm. Poniżej tej grubości opona zimowa traci swoje właściwości. Bieżnik w nowych oponach ma 9 mm, ale przy 7 mm skuteczność takich opon to już "tylko" 60 procent.

Warto pamiętać, także o wieku opony. Datę produkcji znajdziemy na ściance bocznej każdej opony w owalu z nabitymi czteroma cyframi. Pierwsze dwie oznaczają numer tygodnia, a ostatnie dwie rok produkcji. Eksperci twierdzą, że po sześciu latach opona zimowa gwałtownie traci swoje właściwości i nadaje się już tylko do wymiany.

Według badań przeprowadzonych przez Allegro.pl, Polacy w 93 procent przypadków decydują się na zakup opon zimowych, a tylko 3 procent wybiera opony całoroczne. 60 procent ankietowanych osób zadeklarowało, że komplet zimówek wystarcza na cztery do sześciu lat. Tylko 6 procent jeździło dłużej niż siedem lat.

Klienci poszukujący opon w internecie najczęściej decydują się na znane marki. 70 procent internautów decyduje się na zakup nowego kompletu opon.

Kiedy zmienić opony letnie na zimowe? Gdy średnia dzienna temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Mieszanka gumowa opony letniej poniżej tej temperatury twardnieje, co drastycznie obniża przyczepność i wydłuża drogę hamowania. Warto pamiętać także o odpowiednim ciśnieniu. Nieodpowiednie narazi podróżujących na niebezpieczeństwo spowodowane znacznym pogorszeniem trakcji. Zbyt niskie ciśnienie powoduje również zwiększenie zużycia paliwa. Przyjmuje się, że ciśnienie niższe o 20 proc. od zalecanego przez producenta danego modelu samochodu powoduje, że zużycie paliwa wzrasta o 1,7 proc. Warto sprawdzać je regularnie co kilka tygodni.

Jak przechowywać opony? Przede wszystkim po demontażu należy je umyć i osuszyć. Opony można przechowywać w garażu lub magazynie, gdzie nie będą narażone na działanie promieni słonecznych oraz wilgoci. Można zainwestować w specjalne pokrowce, które kosztują od kilkudziesięciu do 100 zł.

Komentuj:

Kogucik 2015-12-01

Ale w przypadku niskiej temperatury efektywność letnich opon też się obniża. Trzeba o tym pamiętać, dlatego lepiej wymienić opony jak temperatury będzie bliska zero. Lepiej wymienić wtedy niż zaryzykować i jeździć na letnich jak już spadnie śnieg.

~clex 2015-11-09

jak zwykle pojawia się temperatura 7 stopni, kttóa jest wzięta z sufitu i ma guzik wspólnego z prawdą. każda markowa letnia opona jest lepsza od zimówki niezależnie od temperatury na suchej czy mokrej drodze. zimówka jest lepsza tylko i wyłącznie na śniegu czy błocie pośniegowym.

~p 2015-11-09

p

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pierwsze egzemplarze Porsche Taycana w Polsce
Pierwsze egzemplarze Porsche Taycana w Polsce
Pierwszy elektryczny model niemieckiej marki – Porsche Taycan – już na początku 2020 roku trafi do polskich salonów. U nas zamówiło go 117 osób.