1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Niebezpieczna jazda kierowcy? Zwróć mu uwagę

Niebezpieczna jazda kierowcy? Zwróć mu uwagę

Często zdarza się, że styl jazdy kierowcy budzi w pasażerach strach. Rzadko jednak decydują się mu o tym powiedzieć. To błąd, który może sporo kosztować.

Niebezpieczna jazda kierowcy? Zwróć mu uwagę

Jak wynika z danych organizacji Transport for London, niemal jedna trzecia pasażerów odczuwa dyskomfort związany z prośbą o zredukowanie prędkości, skierowaną do kierowcy, który jedzie ich zdaniem zbyt szybko.

Eksperci są jednak zgodni, że nadmierna, niedostosowana do warunków drogowych prędkość należy do najczęstszych przyczyn wypadków. Dlatego też pasażerowie powinni reagować zawsze, gdy ich bezpieczeństwo jest zagrożone z powodu brawurowej jazdy kierowcy.

Niebezpieczna jazda to nie tylko nadmierna prędkość. Ta sama zasada dotyczy także innych groźnych zachowań, takich jak wyprzedzanie na trzeciego czy jazda pod wpływem alkoholu. To kwestia także naszego życia lub zdrowia, tymczasem rzadko zdobywamy się na tę odwagę.

Dyskomfort a bezpieczeństwo

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że dwie trzecie pasażerów samochodów czuło się niekomfortowo z powodu prędkości, z jaką jechał ich znajomy lub członek rodziny. Jednocześnie blisko jedna trzecia pasażerów wstydziłaby się poprosić bliską osobę, żeby ta zwolniła.

Nie trzeba przecież przypominać, że jazda z nadmierną prędkością jest niezwykle ryzykowna. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to druga najczęstsza przyczyna wypadków powstałych z winy kierujących. W zeszłym roku w wypadkach spowodowanych nadmierną prędkością w Polsce zginęło 778 osób.

Eksperci radzą – reaguj na brawurę

Co na to eksperci bezpiecznej jazdy? - Nie powinniśmy traktować przekraczania prędkości jako normalnego zjawiska i usprawiedliwiać naszych bliskich, którzy się tego dopuszczają w naszej obecności. Narażają oni w ten sposób bezpieczeństwo wielu osób. Dlatego zawsze w takiej sytuacji należy zwrócić uwagę kierowcy – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

W podobny sposób powinniśmy traktować pozostałe sytuacje, w których kierowca ryzykuje życie swoje i innych, takie jak wyprzedzenie „na trzeciego”, ignorowanie czerwonego światła czy wymuszanie pierwszeństwa.

Wciąż zdarza się również, że członkowie rodziny czy przyjaciele nie reagują, widząc, że za kierownicę chce wsiąść osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu. W takim przypadku najczęściej trudno jej przemówić do rozsądku, ale musimy uniemożliwić kierowcy jazdę w tym stanie.

Ileż to razy zdarzało się, że wracając z zakrapianej imprezy, pasażerowie wsiadali razem z nietrzeźwym kierowcą do samochodu i niestety ginęli później w wypadku. Warto o tym pomyśleć, zanim nie będzie za późno.

- Nawet jeśli sytuacja wymaga odebrania kierowcy kluczyków do pojazdu albo wezwania policji, zróbmy to – radzi ekspert Zbigniew Weseli.

Jednocześnie nie należy mylić reakcji na niebezpieczne sytuacje z komentowaniem stylu prowadzenia bliskiej osoby. Niechciane wskazówki czy okazywanie niezadowolenia bez ważnej przyczyny mogą prowadzić od poirytowania kierowcy, co również negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy.


Podobne wiadomości:

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na zagrożenie

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na...

Bezpieczna jazda 2022-08-05

Stan budowy dróg w Polsce - wakacje 2022

Stan budowy dróg w Polsce - wakacje 2022

Bezpieczna jazda 2022-07-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!