1. mojeauto.pl >
 2. porady >
 3. Bezpieczna jazda >
 4. Parkowanie równoległe. Jak robić to dobrze?

Parkowanie równoległe. Jak robić to dobrze?

Parkowanie równoległe to pozornie trudny manewr. Tymczasem wystarczy poznać kilka zasad, by wpasować się w każdą niemal lukę.

Parkowanie równoległe. Jak robić to dobrze?

W gorączce zakupów i innych załatwień każde miejsce parkingowe jest na wagę złota. Miasta są zatłoczone, samochodów przybywa, a parkingów nieraz wręcz ubywa.

Wielu kierowców jak ognia unika jednak parkowania równoległego, nawet jeśli w najbliższej okolicy właśnie takie miejsca są dostępne. Wspólnie z trenerami Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault podpowiadamy, jak pokonać swoje obawy i dobrze wykonać ten manewr.

Wiele osób uważa parkowanie równoległe, zwane inaczej parkowaniem „na kopertę”, za jeden z najtrudniejszych sposobów zatrzymania samochodu. Przede wszystkim dlatego, że wymaga manewrowania bardzo blisko innych pojazdów, a w dodatku tyłem.

Jeśli jednak pozbędziemy się obaw i opanujemy ten manewr, bardzo ułatwi nam to życie – twierdzą eksperci. I mają wiele racji.

Jak zaparkować równolegle?

 1. Ustawmy się możliwie blisko auta, za którym chcemy stanąć i cofając, jak najmocniej kręćmy kierownicą w stronę, po której planujemy zaparkować, uważając jednocześnie, by nie zahaczyć sąsiedniego pojazdu jeśli manewr rozpoczniemy zbyt wcześnie.
  Chodzi o to, by jak najgłębiej „schować” samochód między sąsiednimi pojazdami, możliwie blisko krawężnika.
 2. Przód pojazdu podczas parkowania równoległego zajmuje dużą część jezdni i może utrudnić ruch innym samochodom, co dla niewprawnego kierowcy może być stresujące. Nie starajmy się jednak za wszelką cenę jak najszybciej wjechać na miejsce.
  Manewr lepiej jest wykonać możliwie sprawnie, ale jednocześnie dokładnie i bezpiecznie. Lepiej, by kierowca za nami poczekał, niż gdybyśmy mieli spowodować stłuczkę.
 3. Kiedy już uda nam się „schować” tył, możemy zdecydowanie odkręcać kierownicę w drugą stronę. Uważać trzeba przy tym na przód auta, by nie zahaczył o inny pojazd. Kontrolujmy też odległość od samochodu za nami.
 4. Pamiętać należy również, by zaparkować możliwie pośrodku miejsca, tak by pozostawić za i przed samochodem przestrzeń wystarczającą do późniejszego wyjechania z miejsca parkingowego.
 5. W przypadku wątpliwości po zaparkowaniu możemy wysiąść z samochodu i z zewnątrz sprawdzić, czy stoimy wystarczająco blisko krawężnika oraz czy nie zablokowaliśmy możliwości wyjazdu pojazdom przed i za nami. W mieście istotne jest też, by nie zablokować przejazdu tramwajom. To że auto nie stoi na torach nie oznacza, że nie zablokuje przejazdu tramwajowi - ten ma szerokość o wiele większą, niż rozstaw szyn.

 

Tematy w artykule: parkowanie

Podobne wiadomości:

Jak bezpiecznie cofać samochodem?

Jak bezpiecznie cofać samochodem?

Bezpieczna jazda 2020-08-18

Jak sprawnie parkować przy centrach handlowych?

Jak sprawnie parkować przy centrach...

Bezpieczna jazda 2019-12-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Michelin CrossClimate 2 – premiera opony całorocznej
Michelin CrossClimate 2 – premiera opony całorocznej
Opona Michelin CrossClimate 2 debiutuje w drugiej odsłonie, łącząc pozornie niedające się pogodzić osiągi opony letniej i zimowej.