1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Przyjemna podróż z dzieckiem

Przyjemna podróż z dzieckiem

Bezpieczeństwo podróżnych to absolutny priorytet, ale ich komfort jest równie ważny. Możemy kupić dziecku najnowszy, najdroższy i najmodniejszy fotelik, a celu – odpowiedniego zabezpieczenia malca podczas podróży – nie osiągniemy. Dlaczego?

Przyjemna podróż z dzieckiem

Drażliwość, płacz, odmawianie spokojnego siedzenia w foteliku, próby uwolnienia się z szelek mogą być pierwszymi sygnałami, że dziecku w foteliku jest niewygodnie. Źle dobrany fotelik, bez przymiarki oraz wzięcia pod uwagę indywidualnych potrzeb dziecka, nie jest dobrą inwestycją.

Reakcje dzieci należy traktować poważnie, ponieważ jeżeli system zabezpieczający nie jest właściwie dopasowany, nie chroni dziecka tak, jak tego oczekujemy.

Aby zapewnić maksimum wygody, a tym samym maksimum bezpieczeństwa , fotelik musi przede wszystkim oferować dziecku najwygodniejszą pozycję, odpowiednią do sytuacji: półleżąca do spania, pochyloną podczas długiej podróży, siedzącą na czas obserwacji lub zabawy.

Siedzisko fotelika musi być wystarczająco obszerne i ergonomiczne. Fotelik musi być dostosowany do wagi, wzrostu dziecka oraz ilości odzieży. Kąt siedzenia, możliwość pochylenia siedziska lub oparcia oraz regulacja wysokości zagłówka  pomogą w znalezieniu odpowiedniej pozycji dla Twojego dziecka.

Materiały , z których został wykonany fotelik, są niezwykle ważne. Muszą być dobrze dobrane, by zapewnić wygodę i komfort, umożliwić właściwą wentylację, prawidłowo rozkładać ciężar, być przyjemne w dotyku.  
Pamiętajmy, że szelki w fotelikach wykonane są ze śliskiego materiału, który nie wchłania wilgoci  i nie przepuszcza powietrza. Dla  bezpieczeństwa malca ważne jest ,by były one odpowiednio mocno dociągnięte, ale dla jego wygody powinny posiadać ochraniacze, które uchronią przed uciskiem i obtarciami delikatne ramiona  i uda dziecka. Pamiętajmy, że w ciepłe dni maluch zwykle ma na sobie tylko koszulkę i majteczki.

Doskonałym rozwiązaniem na czas letnich podróży jest pokrowiec frotte nakładany na tapicerkę fotelika.  Łatwiej wchłania wilgoć, bez trudu można go ściągnąć i wyprać, a jego zdjęcie na czas czyszczenia nie wyklucza korzystania z fotelika, jak to się dzieje w przypadku gdy pierzemy samą tapicerkę. Pokrowiec chroni również przed zniszczeniem i poplamieniem, w przypadku gdy dziecko je i pije w foteliku. Praktyczny uchwyt na butelkę lub kubek ułatwi dziecku i nam zlokalizowanie pojemnika z płynem. Przed wyjazdem upewnij się czy w samochodzie są jakieś zabawki, książeczki, klocki, płyty z piosenkami, którymi uda  się zająć dziecko znudzone podróżą.

Do fotelika można dokupić specjalne zabawki: blaty, pałąki umożliwiające aktywną i bezpieczna zabawę podczas  jazdy samochodem (są miękkie, bez ostrych zakończeń i można  je przypinać do fotelika ).
Bez względu na nastrój malucha konieczne są postoje, by dziecko mogło rozprostować kości i poruszać się na świeżym powietrzu.

Rodzinna wyprawa na wycieczkę lub wyjazd na wczasy nie muszą być męczące i kojarzyć się z płaczem i nerwami. Wystarczy tylko odpowiednio się do nich przygotować, a podróż minie  zadziwiająco szybko i pozostanie w pamięci jako czas przyjemnie spędzony .
Tak mało mamy możliwości cieszenia się swoim towarzystwem, cieszmy się z każdej chwili spędzonej razem.

Ważne w podróży:
• Nigdy nie zostawiaj śpiącego dziecka bez opieki w zamkniętym samochodzie, nawet jeśli zaparkowałeś w cieniu.
• Wietrz samochód podczas postojów w cieniu i zadbaj , by wszyscy pasażerowie mogli zaczerpnąć świeżego powietrza.
• Upewnij się czy dziecko nie jest przegrzane i nie jest spragnione, szczególnie podczas upałów-zwłaszcza jeżeli dziecko jest na tyle małe, że nie może samo upomnieć się o picie.
• Zamontuj i korzystaj z żaluzji przeciwsłonecznych na bocznych lub tylnym oknie samochodu.
• W upalne dni , podczas parkowania w nasłonecznionym miejscu, zarzuć na pozostawiony w samochodzie fotelik ręcznik lub kocyk, by uniknąć nagrzania jego wnętrza lub elementów , co może być nieprzyjemne dla dziecka podczas usadzania go w foteliku.
• Przed ponownym włożeniem dziecka do fotelika upewnij się, czy jest przewinięte, a w foteliku nie ma zabawek lub okruszków, które mogą mu przeszkadzać.
• Nigdy nie zostawiaj ciężkich przedmiotów lub paczek na tylnej półce samochodu, by nie zraniły dziecka podczas nagłego hamowania.
• Pod żadnym pozorem nie zezwalaj dziecku na jazdę samochodem bez odpowiednich zabezpieczeń. Pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za jego zdrowie i życie.


Podobne wiadomości:

Bezpieczny powrót z wakacji - jak jeździć bezpiecznie?

Bezpieczny powrót z wakacji - jak jeździć...

Bezpieczna jazda 2021-08-26

Bezpieczny wyjazd na weekend

Bezpieczny wyjazd na weekend

Bezpieczna jazda 2021-06-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Audi szykuje rewolucyjny samochód na Rajd Dakar 2022
Audi szykuje rewolucyjny samochód na Rajd Dakar 2022
Za trzy miesiące startuje czterdziesta czwarta edycja sławnego Rajdu Dakar. Dla Audi Sport termin ten oznacza początek prawdziwego wyścigu z czasem, zwłaszcza że zespół szykuje rewolucyjny samochód.