1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Samochodem na narty. Jak bezpiecznie jeździć zimą?

Samochodem na narty. Jak bezpiecznie jeździć zimą?

Zimowa jazda jest dla kierowców bardzo wymagająca. Wspólnie z ekspertami radzimy, jak bezpiecznie dotrzeć zimą do celu.

Samochodem na narty. Jak bezpiecznie jeździć zimą?

Sezon narciarski trwa w najlepsze, podobnie jak ferie zimowe dla kilku ostatnich województw. Ponieważ na stok większość osób podróżuje własnym samochodem, radzimy wspólnie z ekspertami Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault, jak zapakować sprzęt i bezpiecznie dotrzeć na miejsce w zimowych warunkach.

Poniżej kilka porad, które przygotowali trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak bezpiecznie przewozić narty?

Transport nart potrafi być wyzwaniem, ale pod żadnym pozorem nie wolno ich przewozić luzem we wnętrzu pojazdu. Narty powinny być ze sobą połączone i dobrze zamocowane, aby nie stworzyć zagrożenia w razie nagłego hamowania czy kolizji.

Do transportu nart najlepiej nadają się boksy dachowe. W plastikowym pojemniku umieszczonym na dachu zmieszczą się nie tylko narty, lecz także kijki, buty i stroje narciarskie. Zanim jednak zapakujemy boks, warto sprawdzić, jaka jest dozwolona masa załadunku, a zwłaszcza dopuszczalne obciążenie dachu według producenta samochodu – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Oprócz boksów przydatne są specjalne uchwyty mocowane do bagażników dachowych. Ich minusem jest konieczność czyszczenia sprzętu z brudu i soli pryskających spod kół innych samochodów w czasie podróży.

Co warto spakować na zimowy wyjazd?

Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, powinniśmy się przygotować na różne niespodziewane sytuacje, a zwłaszcza w przypadku wyjazdu za granicę sprawdzić, czy posiadamy obowiązkowe wyposażenie.

Nawet jeśli jednak poruszamy się tylko po Polsce, warto mieć ze sobą kamizelkę odblaskową. Choć za jej brak nie grozi nam mandat, poprawia ona bezpieczeństwo kierowcy wysiadającego z auta np. po zatrzymaniu awaryjnym.

Do wezwania pomocy w razie kolizji czy awarii niezbędny będzie telefon komórkowy, dlatego przed wyjazdem należy naładować baterię, a także zabrać ze sobą ładowarkę samochodową lub powerbank.

Na wypadek, gdybyśmy utknęli w śniegu, możemy zapakować również niedużą łopatę, a także – jak radzą eksperci SBJR – kawałki starego dywanika lub żwirek dla kota do podłożenia pod koła.

W sytuacji awarii lub bardzo trudnych warunków atmosferycznych może być konieczny dłuższy postój. Dlatego nie zaszkodzi też wozić ze sobą termos z ciepłą herbatą, batony czy czekoladę i koc. Warto też mieć zatankowany samochód i nie schodzić z ilością paliwa poniżej połowy baku.

Zimowy styl jazdy

Jeśli nawierzchnia drogi pokryta jest śniegiem, trzeba nieco zmodyfikować nasz sposób jazdy. W przypadku problemów z ruszeniem z miejsca można użyć drugiego biegu i delikatnie puszczać sprzęgło, by zmniejszyć ryzyko buksowania.

Również podczas nabierania prędkości warto pozostać na wyższym biegu, co pozwoli lepiej kontrolować samochód. Prędkość powinna być dostosowana do warunków jazdy. Jadąc zbyt szybko, ryzykujemy utratę kontroli nad autem.

Powinniśmy też wziąć pod uwagę, że na lodzie czy śniegu droga hamowania znacznie się wydłuża – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jednocześnie wszystkie manewry powinny być wykonywane możliwie jak najbardziej płynnie. Dotyczy to zwłaszcza hamowania, sterowania czy przyspieszania. Jeśli to możliwe, starajmy się hamować silnikiem, tzn. redukując biegi – unikajmy gwałtownego wciskania hamulca.


Podobne wiadomości:

Jak bezpiecznie cofać samochodem?

Jak bezpiecznie cofać samochodem?

Bezpieczna jazda 2020-08-18

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Bezpieczna jazda 2020-08-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Renault Arkana – nowy SUV coupe na rynku
Renault Arkana – nowy SUV coupe na rynku
Nowe Renault Arkana to oryginalny SUV coupe, który pojawi się w Europie w wersji hybrydowej. Na rynku konkurencją, jeśli chodzi o rodzaj nadwozia, są jedynie SUV-y segmentu premium, zatem Arkana ma przed sobą szansę na sukces.