1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Stres za kierownicą – jak sobie z nim radzić?

Stres za kierownicą – jak sobie z nim radzić?

Każdy kierowca wie, że w stanie zdenerwowania zdolność koncentracji za kierownicą mocno spada. Jak sobie z tym radzić?

Stres za kierownicą – jak sobie z nim radzić?

Obecna sytuacja, związana z ograniczeniami z powodu pandemii koronawirusa, niepewność zatrudnienia, spowolnienie gospodarcze, wreszcie strach o zdrowie swoje i bliskich to dla wielu osób bardzo istotne źródło stresu.

Stres wpływa z kolei na naszą zdolność do prowadzenia samochodu. Stres pogarsza naszą koncentrację, a w przypadku osób, które na sytuacje stresowe reagują złością, może zwiększać ryzyko niebezpiecznych zachowań, jak np. przekraczanie prędkości czy lekceważenie innych przepisów.

Jak radzić sobie ze stresem za kierownicą?

Zestresowany kierowca gorzej radzi sobie z prowadzeniem samochodu. W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii aż 71 proc. kierowców wskazało, że w ciągu ostatniego roku straciło koncentrację podczas prowadzenia samochodu z powodu stresu lub poirytowania.

Ale to nie wszystko. Oprócz tego niektóre osoby reagują na sytuacje stresowe złością. Zwiększa to ryzyko agresywnych zachowań, takich jak:

  • przekraczanie dozwolonej prędkości,
  • nagła zmiana pasa ruchu,
  • jazda na zderzaku,
  • przejazd na czerwonym świetle.

Jak kierowcy mogą się chronić przed stresem?

Stres jest w dużej mierze wywoływany przez czynniki niezależne od nas, ale możemy ograniczać ich wpływ. Jeżeli stresują nas informacje, które docierają do nas za pośrednictwem mediów, najlepiej w czasie jazdy zrezygnować ze słuchania radia.

Gdy chcemy się uspokoić, pomóc może relaksująca muzyka lub muzyka dynamiczna, ale nie agresywna. Dobry pomysł to ćwiczenia oddechowe, a nawet... zawieszka o zapachu mięty czy cynamonu, gdyż te zapachy obniżają napięcie związane ze stresem, a w konsekwencji uspokajają.

Zobacz także: koronawirus a mycie samochodu i wymiana opon

Stres może się także pojawić w wyniku samego prowadzenia samochodu, najczęściej z powodu dużego ruchu na drodze czy agresywnej jazdy innych kierowców, lub w wyniku naszego pośpiechu. Postarajmy się zdystansować, zapewnić sobie przestrzeń i sprawdzić, jak wielu nerwowych sytuacji możemy uniknąć przez jazdę defensywną.

- Wystarczy zwolnić, obserwować daleko drogę. Wówczas jazda stanie się płynniejsza, będziemy mieć więcej czasu na spokojne decyzje. Panowanie nad sytuacją obniża poziom stresu – radzi ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Pamiętajmy również o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania wobec pozostałych uczestników ruchu. W ten sposób mamy szansę ustrzec się przed skutkami agresywnych zachowań innych kierowców, które mogą być związane ze stresem.


Podobne wiadomości:

Tablet jak cegła - Volvo ostrzega przed zagrożeniem

Tablet jak cegła - Volvo ostrzega przed...

Bezpieczna jazda 2021-06-10

Jak bezpiecznie jeździć na mokrej nawierzchni?

Jak bezpiecznie jeździć na mokrej...

Bezpieczna jazda 2021-04-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Akumulatory elektrycznych Volkswagenów ID.3 i ID.4
Akumulatory elektrycznych Volkswagenów ID.3 i ID.4
Zestaw akumulatorów Volkswagenów ID.3, ID.4 i ID.4 GTX oferuje duży zasięg do 549 km i szybkie ładowanie mocą do 125 kW.