1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Stres za kierownicą – jak sobie z nim radzić?

Stres za kierownicą – jak sobie z nim radzić?

Każdy kierowca wie, że w stanie zdenerwowania zdolność koncentracji za kierownicą mocno spada. Jak sobie z tym radzić?

Stres za kierownicą – jak sobie z nim radzić?

Obecna sytuacja, związana z ograniczeniami z powodu pandemii koronawirusa, niepewność zatrudnienia, spowolnienie gospodarcze, wreszcie strach o zdrowie swoje i bliskich to dla wielu osób bardzo istotne źródło stresu.

Stres wpływa z kolei na naszą zdolność do prowadzenia samochodu. Stres pogarsza naszą koncentrację, a w przypadku osób, które na sytuacje stresowe reagują złością, może zwiększać ryzyko niebezpiecznych zachowań, jak np. przekraczanie prędkości czy lekceważenie innych przepisów.

Jak radzić sobie ze stresem za kierownicą?

Zestresowany kierowca gorzej radzi sobie z prowadzeniem samochodu. W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii aż 71 proc. kierowców wskazało, że w ciągu ostatniego roku straciło koncentrację podczas prowadzenia samochodu z powodu stresu lub poirytowania.

Ale to nie wszystko. Oprócz tego niektóre osoby reagują na sytuacje stresowe złością. Zwiększa to ryzyko agresywnych zachowań, takich jak:

  • przekraczanie dozwolonej prędkości,
  • nagła zmiana pasa ruchu,
  • jazda na zderzaku,
  • przejazd na czerwonym świetle.

Jak kierowcy mogą się chronić przed stresem?

Stres jest w dużej mierze wywoływany przez czynniki niezależne od nas, ale możemy ograniczać ich wpływ. Jeżeli stresują nas informacje, które docierają do nas za pośrednictwem mediów, najlepiej w czasie jazdy zrezygnować ze słuchania radia.

Gdy chcemy się uspokoić, pomóc może relaksująca muzyka lub muzyka dynamiczna, ale nie agresywna. Dobry pomysł to ćwiczenia oddechowe, a nawet... zawieszka o zapachu mięty czy cynamonu, gdyż te zapachy obniżają napięcie związane ze stresem, a w konsekwencji uspokajają.

Zobacz także: koronawirus a mycie samochodu i wymiana opon

Stres może się także pojawić w wyniku samego prowadzenia samochodu, najczęściej z powodu dużego ruchu na drodze czy agresywnej jazdy innych kierowców, lub w wyniku naszego pośpiechu. Postarajmy się zdystansować, zapewnić sobie przestrzeń i sprawdzić, jak wielu nerwowych sytuacji możemy uniknąć przez jazdę defensywną.

- Wystarczy zwolnić, obserwować daleko drogę. Wówczas jazda stanie się płynniejsza, będziemy mieć więcej czasu na spokojne decyzje. Panowanie nad sytuacją obniża poziom stresu – radzi ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Pamiętajmy również o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania wobec pozostałych uczestników ruchu. W ten sposób mamy szansę ustrzec się przed skutkami agresywnych zachowań innych kierowców, które mogą być związane ze stresem.


Podobne wiadomości:

Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższym postoju?

Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższym...

Serwis auta 2020-05-22

Mniejszy ruch na drogach to więcej zagrożeń

Mniejszy ruch na drogach to więcej zagrożeń

Bezpieczna jazda 2020-04-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Ranger Thunder z silnikiem Raptora
Ford Ranger Thunder z silnikiem Raptora
Ford Ranger wzbogaca się o nową wersję, którą można uznać za pośrednią pomiędzy zwykłym modelem, a jego terenową wersją Raptor.

Podkast VW Podkast VW