1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Wakacyjny wyjazd samochodem. Zasady bezpiecznej podróży

Wakacyjny wyjazd samochodem. Zasady bezpiecznej podróży

Wielu z nas na wakacyjny urlop podróżuje samochodem. Warto poznać kilka najważniejszych zasad, które pomogą bezpiecznie dotrzeć do celu.

Wakacyjny wyjazd samochodem. Zasady bezpiecznej podróży

Wakacje to o wyczekiwany przez wszystkich czas, z którym często wiążemy duże plany. Urlopowicze będący o krok od wakacji, zastanawiają się, czy spakowali każdą niezbędną rzecz, myśląc przy tym o najbliższych dniach pełnych wypoczynku.

Tymczasem eksperci od bezpieczeństwa drogowego mają co najmniej kilka porad, w tym najważniejszą – konieczność skupienia się na drodze zarówno podczas długiej, wielogodzinnej podróży, jak i w przypadku krótszych wycieczek.

Poniżej przedstawiamy siedem wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy latem.

Właściwe obuwie

Prowadzenie samochodu w stroju plażowym jest niebezpieczne, a w niektórych krajach grozi mandatem. Klapki zmniejszają kontrolę nad pedałami oraz spowalniają reakcje kierowcy. Podczas jazdy mogą łatwo zsunąć się z nogi i utknąć między pedałami.

W większości krajów europejskich nie ma przepisów wprost zakazujących jazdy w tego typu obuwiu, jednak policjant może przyznać mandat za prowadzenie w klapkach, jeśli uzna je za ubiór ograniczający swobodę ruchów i zagrażający bezpieczeństwu.

Kierowcy zobowiązani są zawsze nosić odpowiednie do jazdy obuwie. Te mniej stabilne, takie jak wspomniane klapki czy szpilki, powinniśmy przewieźć ze sobą i założyć dopiero po dotarciu na miejsce.

Również ubranie wierzchnie powinno być dostosowane do jazdy samochodem. Jazda bez koszulki, według danych European Automobile Commission Foundation praktykowana przez nawet jedną czwartą kierowców, może spowodować rany wywołane otarciem gołej skóry o pasy bezpieczeństwa.

Jeśli jest za gorąco, aby obniżyć temperaturę wewnątrz pojazdu, eksperci z Centrum Technicznego Seata zalecają przewietrzyć samochód przed podróżą, a po ruszeniu uruchomić klimatyzację, ustawiając ją na nogi i szybę, dla uniknięcia późniejszych infekcji górnych dróg oddechowych.

Nawadnianie w podróży

Jedzenie i picie podczas jazdy samochodem nie jest jednoznacznie zabronione, jednak tak samo jak używanie telefonu, wymaga oderwania rąk od kierownicy i rozprasza kierowcę. Mimo to podczas upalnych dni należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu.

Najlepiej jest napić się wody przed wyruszeniem w podróż, a później regularnie uzupełniać płyny przy użyciu nieodkręcanej butelki z tzw. dziubkiem lub samozamykającego się bidonu.

Co ciekawe, badanie przeprowadzone przez Loughborough University (UK) i European Hydration Institute wykazało, że odwodniony kierowca popełnia te same błędy, jak ten który wypił osiem lampek wina.

Nadliczbowi pasażerowie

Nawet jeśli podróż ma zająć kilka minut, a miejsce docelowe oddalone jest jedynie o parę kilometrów, przewożenie większej liczby osób niż to dozwolone w dokumentacji samochodu jest ryzykowne i niezgodne z przepisami. Nie mówiąc już nawet o bezpieczeństwie.

Oznacza to bowiem, że owi nadliczbowi pasażerowie nie będą mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa, a w przypadku dzieci zabraknie miejsca dla urządzeń je przytrzymujących. W razie wypadku, a nawet stłuczki czy ostrego hamowania, może się zrobić naprawdę groźnie. Nie ryzykuj więc, nawet na krótkich odcinkach.

Zimny łokieć, nogi na desce rozdzielczej

Wystawianie łokcia za okno samochodu to często stosowana w lecie praktyka, która ma chłodzić kierującego, a niekiedy, wraz z głośno grającą muzyką, odzwierciedla jego beztroski stan ducha. Taka postawa nie jest jednak bezpieczna – po pierwsze, ogranicza zdolność do sterowania pojazdem, gdyż jedna ręka jest całkowicie lub częściowo zdjęta z kierownicy, a po drugie, w razie kolizji, może być przyczyną poważnych obrażeń.

Trzymanie nóg na desce rozdzielczej przez pasażera siedzącego z przodu to inna, niezwykle ryzykowna postawa, często spotykana w lecie. W razie wypadku, przednia poduszka powietrzna nie tylko nie ochroni pasażera, a może mu nawet bardziej zaszkodzić, łamiąc kończyny, a nawet doprowadzając do śmierci.

Dokumenty w podróży

Niezależnie od dystansu, jaki zamierzasz przebyć i wielkości torby, w jaką chcesz się spakować, zawsze pamiętaj o tym, żeby zabrać dokumenty tożsamości. O ile dowód rejestracyjny nie jest już fizycznie wymagany podczas kontroli, o tyle dowód osobisty i prawo jazdy wciąż są obligatoryjne, a jazda bez nich wiąże się z otrzymaniem kary pieniężnej.

Natomiast jadąc za granicę, miej wszystkie potrzebne dokumenty przy sobie – prawo jazdy, dowód rejestracyjny z potwierdzeniem opłacenia ubezpieczenia czy dowód osobisty lub paszport. Pamiętaj o dokumentach tożsamości dla dzieci oraz o specjalnych paszportach dla zwierząt, jeśli zabierasz je ze sobą do innego kraju.

W przypadku wyjazdu za granicę nie swoim samochodem, a na przykład służbowym, konieczne może być notarialne zaświadczenie o jego wypożyczeniu.

Parkowanie

Znalezienie miejsca parkingowego w pobliżu plaży lub innego popularnego miejsca wypoczynku, często graniczy z cudem, jednak nie warto się denerwować, nadużywając na przykład klaksonu. To niepotrzebnie eskaluje poziom irytacji u ciebie i innych kierowców.

Bez względu na poziom zatłoczenia, parkować można tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Pozostawienie samochodu na trawie, piasku lub na obszarze chronionym grozi niekiedy bardzo wysoką grzywną, a czasami również odholowaniem samochodu czy założeniem na jedno z kół blokady. Nie mówiąc o zagrożeniu pożarowym, związanym z mocno nagrzanym jazdą katalizatorem i układem wydechowym.

Muzyka w podróży

Wielu artystów właśnie na początku wakacji wypuszcza swój najnowszy album lub singiel, aby to przy nim fani mogli bawić się całe lato. Zbyt głośne słuchanie muzyki w samochodzie grozi jednak tym, że nie usłyszymy innych ważnych dźwięków, takich jak choćby syrena karetki pogotowia lub klakson innego pojazdu.

Z powodu dudniącej muzyki można również dostać... karę grzywny za niezachowanie należytej ostrożności na drodze. Ponadto jakkolwiek romantyczna nie byłaby piosenka, nie należy dać się ponieść emocjom. Całowanie pasażera na przednim siedzeniu odwraca uwagę kierowcy, a w Hiszpanii podlega karze w wysokości 80 euro.


Podobne wiadomości:

Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższym postoju?

Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższym...

Serwis auta 2020-05-22

Mniejszy ruch na drogach to więcej zagrożeń

Mniejszy ruch na drogach to więcej zagrożeń

Bezpieczna jazda 2020-04-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitsubishi Outlander PHEV – polska premiera
Mitsubishi Outlander PHEV – polska premiera
Do polskich salonów Mitsubishi Motors dotarły właśnie pierwsze dostawy debiutującego w nowej odsłonie modelu Mitsubishi Outlander PHEV 2020.

Podkast VW Podkast VW