1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Wypadek czy kolizja drogowa? Czy wiesz, jak się zachować?

Wypadek czy kolizja drogowa? Czy wiesz, jak się zachować?

Nasza nieuwaga, zbyt duża prędkość, bądź niskie umiejętności własne, kiepskie warunki pogodowe, a czasami zwykły pech lub po prostu wina innego uczestnika ruchu drogowego. Przyczyn zdarzeń drogowych może być bez liku, jednak nasze zachowanie po nich powinno odbywać się według z góry określonego scenariusza.

Wypadek czy kolizja drogowa? Czy wiesz, jak się zachować?
Niestety, kolizji, a nawet wypadków drogowych nie da się całkowicie wykluczyć z naszego motoryzacyjnego życia. Ich uczestnikami są nawet najbardziej doświadczeni i jeżdżący bardzo bezpiecznie kierowcy. Nie zawsze przecież jest to nasza wina, a na zachowanie innych kierowców na drodze nie mamy praktycznie żadnego wpływu. Statystycznie, im więcej pokonujemy kilometrów, tym większe jest ryzyko, że kiedyś sami znajdziemy się w takiej sytuacji. Dlatego dobrze przygotować się, oczywiście w teorii, do takiej sytuacji drogowej, mając jednak nadzieję, że z tej wiedzy nigdy nie skorzystamy.

Właściwe zachowanie po wypadku bądź kolizji na drodze jest ważne z wielu powodów. Od tego bowiem zależy bezpieczeństwo osób uczestniczących w zdarzeniu, ale również innych przejeżdżających akurat w danym miejscu. Niewłaściwe zachowanie może być również powodem nałożenia na nas mandatu, stworzyć problem z ustaleniem sprawcy zdarzenia oraz przyczynić się do kłopotów z uzyskaniem odszkodowania.

Wypadek czy kolizja - definicje

Choć dla laika pojęcia kolizja drogowa i wypadek drogowy mogą oznaczać to samo, w rzeczywistości różnią się one i to dość wyraźnie. Znacząco różni się także nasze postępowaniu po obu tych zdarzeniach. Dlatego warto umieć je rozróżniać, by właściwie zareagować na zaistniałą sytuację drogową.

Z kolizją drogową, potocznie nazywaną też stłuczką, mamy do czynienia wówczas, gdy w zdarzeniu nie ma ofiar śmiertelnych ani rannych (ewentualnie z drobnymi obrażeniami). Uszkodzone są tylko pojazdy i ewentualnie inne obiekty stojąca wzdłuż drogi. Najważniejszą kwestią, związaną z kolizją, jest to, że w jej następstwie nie mamy obowiązku wzywania policji (choć możemy), chyba że mamy problemy z ustaleniem sprawcy stłuczki.

Jeśli poszkodowanymi są osoby, wówczas koniecznie powinniśmy na miejsce wezwać policję, nie możemy przestawiać pojazdów uczestniczących w zdarzeniu, a jedynie musimy zabezpieczyć miejsce wypadku.

Sposób postępowaniu po wypadku drogowym

W przypadku zdarzenia drogowego, ważne jest zachowanie "zimnej krwi", szybka ocena sytuacji i podjęcie pierwszych kroków. Pamiętajmy, że o życiu czy zdrowiu ludzi może decydować kilka minut. W niedotlenionym mózgu już po ok. 4 minutach może dojść do nieodwracalnych szkód. Pamiętajmy równocześnie, że udzielenie pomocy jest naszym obowiązkiem - kara za jej nieudzielenie może wynieść nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Udzielając pomocy nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie naszym, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Warto przywdziać kamizelkę odblaskową, choć nie jest ona obowiązkowa w Polsce. Miejsce kolizji musimy odpowiednio oznaczyć - w tym przypadku nasze obowiązki reguluje Kodeks drogowy. Na autostradzie i drodze ekspresowej bezwzględnie musimy ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m za pojazdem i włączyć światła awaryjne, a w razie ich braku światła pozycyjne.

Poza obszarem zabudowanym ustawiamy trójkąt w odległości 30-50 m za samochodem i włączamy światła awaryjne, ewentualnie pozycyjne, w razie postoju w miejscu zabronionym bądź na słabo oświetlonym poboczu. Z kolei na obszarze zabudowanym, gdy auto stoi na miejscu niedozwolonym, trójkąt powinniśmy umieścić 1 metr za autem i włączyć światła awaryjne lub pozycyjne. W pozostawionych samochodach (nie zmieniamy ich pozycji - może to utrudnić ustalenie przebiegu wypadku i jego sprawcy) powinniśmy wyłączyć silnik, zaciągnąć ręczny hamulec, wyjąć kluczyki ze stacyjki i pozostawić je pod przednią szybą.

Kolejnym krokiem jest określenie liczby i stanu poszkodowanych w wypadku - czy są przytomni, czy oddychają, czy wśród ofiar wypadku są dzieci. Dopiero wówczas dzwonimy po pomoc. Możemy wybrać numer alarmowy 112, możemy też zadzwonić pod numer konkretnej pomocy - 997 (policja), 998 (straż pożarna) lub 999 (pogotowie ratunkowe). Podczas zgłaszania wypadku warto mówić krótko i konkretnie, podając w miarę jak najdokładniejsze miejsce wypadku, liczbę aut uczestniczących w wypadku, liczbę poszkodowanych wraz z ich stanem (czy są przytomni, czy oddychają, jakie mają widoczne obrażenia).

Następnie przystępujemy do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, zaczynając od tych z największymi obrażeniami. W pierwszej kolejności pomocy potrzebują osoby nieprzytomne, które nie oddychają, oraz z widocznym krwotokiem. Jeśli osoba jest nieprzytomna, ale oddycha, możemy zostawić ją w aucie, gdyż nie wiemy, czy np. nie ma uszkodzonego kręgosłupa. Gdy stan rannego jest poważny bądź istnieje ryzyko zapalenia się czy wybuchu pojazdu, wyciągamy go z samochodu, starając się uczynić to jednak jak najdelikatniej.

Do przyjazdu pogotowia monitorujemy stan rannych, który może się momentalnie pogorszyć. Zwróćmy też uwagę na tych poszkodowanych, którzy o własnych siłach wyszli z auta. Taka osoba może być w szoku i nie kontrolować swojego zachowania.

Wiele czynności, jakie powinniśmy wykonać na miejscu wypadku, sprawia, że warto zwrócić się o pomoc do innych uczestników zdarzenia bądź świadków. Podczas gdy jedna osoba będzie wzywać telefonicznie pomoc, inna może już zacząć jej udzielać rannym.

Sposób postępowania po kolizji drogowej

Jeśli wśród poszkodowanych nie ma osób, czyli mamy do czynienia z kolizją drogową, a uszkodzone auta nie wymagają skorzystania z pomocy drogowej, wówczas teoretycznie możemy usunąć z drogi uczestniczące w stłuczce pojazdy, by nie tamowały one ruchu. Teoretycznie, bowiem wcześniej warto jednoznacznie ustalić sprawcę kolizji. Nawet, gdy winny się przyzna, warto pomyśleć o udokumentowaniu miejsca zdarzenia zdjęciami poglądowymi (przedstawiającymi całą sytuację z różnych ujęć, jak i same uszkodzenia auta) i zebrać dane świadków. Jeśli pojawiły się rozbieżności z ustaleniem winnego, wówczas niezbędna będzie już policja. Wtedy auta powinny pozostać nieruszone.

Policję powinniśmy także wezwać, gdy zachodzą podejrzenia, że drugi uczestnik kolizji jest pod wpływem alkoholu, nie chce nam okazać swoich dokumentów, albo zachodzą podejrzenia do ich legalności.

Jeżeli co do winy nie ma wątpliwości, zjeżdżamy w bezpieczne miejsce (chodnik, pobocze, boczna uliczka), a z ulicy zbieramy większe części czy też szkło. Decyzja, żeby nie wzywać policji, pozwoli uniknąć sprawcy kolizji mandatu i punktów karnych, a także zaoszczędzi czas (na przyjazd policji możemy poczekać nawet kilka godzin). Następnie przystępujemy do spisania oświadczenia o zdarzeniu drogowym.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej

Dobrze, gdyby zrobił to sprawca kolizji - trudniej będzie mu się później wyprzeć tego dokumentu. Idealnie, jeśli posiadamy gotowy druk, który tylko wypełniamy na miejscu, jednak nie ma problemu, jeśli takie oświadczenie spiszemy na zwykłej kartce. Ważniejsza niż forma, jest bowiem treść takiego oświadczenia. W takim jednak przypadku pamiętajmy, by znalazły się w nim wszystkie niezbędne dane, które powinny zawierać minimum:
- imię i nazwisko uczestników kolizji, numery dowodów osobistych, ich adresy oraz telefony kontaktowe;
- kategorię i numer prawa jazdy, nazwę wystawcy;
- numery rejestracyjne pojazdów;
– nazwę firmy ubezpieczeniowej, numer polisy, czas trwania ubezpieczenia,
– opis okoliczności kolizji, w tym data, godzina, miejsce, przyczyna i jednoznaczne określenie winowajcy;
- prosty szkic sytuacyjny;
- podpisy kierowców biorących udział w kolizji.


WYPADEK DROGOWY
KOLIZJA DROGOWA
Zabezpiecz miejsce wypadkuZabezpiecz miejsce kolizji
Nie usuwaj żadnego pojazdu z miejsca zdarzenia
Usuń pojazdy z miejsca zdarzenia, jeśli zagrażają bezpieczeństwu w ruchu lub ten ruch utrudniają
Oceń liczbę rannych i ich obrażenia
 
Wezwij pomoc
Gdy nie ma wątpliwości co do sprawcy kolizji, policji nie musisz wzywać. Wezwij ją, jeśli zachodzi podejrzenie co do stanu trzeźwości kierowcy.
Udziel pierwszej pomocy poszkodowanym 
Pozostań na miejscu wypadku do czasu przyjazdu służb ratunkowych
 
Zabezpiecz ślady przed ich zniszczeniem  
Spisz dane świadków wypadku
 
Na żądanie innej osoby podaj jej swoje dane osobiste, dane właściciela samochodu i ubezpieczyciela, z którym zawarta jest umowa ubezpieczenia OC
Na żądanie innej osoby podaj jej swoje dane osobiste, dane właściciela samochodu i ubezpieczyciela, z którym zawarta jest umowa ubezpieczenia OC
 Jeśli na miejsce kolizji nie będzie wzywana policja, spisz oświadczenie sprawcy kolizji, które będzie podstawą późniejszego dochodzenia odszkodowania przez poszkodowanego
W razie możliwości wykonaj kilka zdjęć miejsca zdarzenia oraz uszkodzonych pojazdów
W razie możliwości wykonaj kilka zdjęć miejsca zdarzenia oraz uszkodzonych pojazdów
źródło: Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Podobne wiadomości:

Uderzenie w tył samochodu

Uderzenie w tył samochodu

Bezpieczna jazda 2019-11-15

Kiedy wypadek, a kiedy kolizja?

Kiedy wypadek, a kiedy kolizja?

Przepisy i prawo jazdy 2015-11-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jeden bieg w każdej sytuacji
Jeden bieg w każdej sytuacji
Pojawienie się aut elektrycznych wymusiło zmiany konstrukcyjne w układach przeniesienia napędu.