1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Wypadek drogowy – co robić po

Wypadek drogowy – co robić po

Biorąc udział w wypadku lub będąc jego świadkiem powinniśmy działać szybko i fachowo. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić na czas pomoc ofiarom wypadku.

Wypadek drogowy – co robić po

Przede wszystkim jeśli doszło do potrącenia lub wypadku, w którym są ofiary śmiertelne lub ranne, należy bezwzględnie zabezpieczyć miejsce wypadku, wezwać odpowiednie służby oraz udzielić pomocy poszkodowanym. Nie wolno zmieniać ustawienia pojazdów, usuwać kawałków samochodów z drogi, gdyż może to utrudnić rozstrzygnięcie, kto ponosi odpowiedzialność za całe zdarzenie.

Kolizja

W przypadku kolizji, a więc wówczas gdy nie ma poszkodowanych osób, należy niezwłocznie usunąć pojazdy, by nie tamować ruchu i nie stwarzać dodatkowego zagrożenia. Wezwanie policji będzie wymagane tylko wówczas, jeśli kierowcy nie dojdą do porozumienia o winie zdarzenia. W przeciwnym wypadku wystarczy tylko spisanie stosownego oświadczenia, podpisanego przez obie strony zdarzenia. Warto jednak pamiętać, iż przyznający się do winy może zmienić swoje zdanie i wówczas, przy braku świadków, mogą wystąpić trudności z otrzymaniem odszkodowania.

Wypadek

Wracając jednak do wypadku, najważniejsze jest wezwanie pomocy, zabezpieczenie miejsca wypadku oraz, w miarę możliwości udzielenie pierwszej pomocy. O ile oczywiście, na miejscu nie ma już odpowiednich służb lub osób, które udzielają pomocy. W takich sytuacjach nie zatrzymuj się (chyba, że zostaniesz zatrzymany), gdyż może to utrudnić udzielanie pomocy. W miarę możliwości omiń ostrożnie miejsce zdarzenia i jedź dalej.

Zabezpieczenie miejsca wypadku

Do zabezpieczenia miejsca wypadku należy użyć świateł awaryjnych, trójkąta ostrzegawczego, przy ograniczonej widoczności także świateł pozycyjnych i, jeśli posiadamy, flar sygnalizacyjnych. Trójkąt ostrzegawczy umieszczamy odpowiednio w odległościach: na autostradach i drogach ekspresowych - 100 m, poza obszarem zabudowania 30-50 m, na obszarze zabudowanym nie większej niż 1 m. W niektórych krajach obowiązkowe jest także stosowanie kamizelki odblaskowej przy każdym wyjściu z samochodu, jeśli zatrzymaliśmy się w innym miejscu niż na parkingu.

Wezwanie pomocy

Nawet jeśli czujemy się na siłach, by udzielić samodzielnie pomocy, należy bezwzględnie wezwać odpowiednie służby ratownicze. Najlepiej, jak w momencie udzielania pomocy druga osoba wykona telefon. Podczas zgłaszania wypadku należy spokojnie podać własne dane (imię i nazwisko), w miarę dokładne miejsce zdarzenia (nr drogi, w jakiej odległości od najbliższej miejscowości, w jakim kierunku), liczbę i stan ofiar, czy wśród poszkodowanych są dzieci, liczbę aut, jaka brała udział w wypadku, czy np. pali się, lub nastąpił wyciek oleju. Aby wezwać pomoc, wystarczy z telefonu komórkowego wybrać jeden numer 112, pod którym możemy wezwać wszystkie potrzebne w danej sytuacji służby.

Pierwsza pomoc

Zanim udzielimy pierwszej pomocy, należy ocenić, czy zbliżenie się do pojazdu, w którym są poszkodowani nie stanowi zagrożenia (np. auto na skarpie lub możliwość wybuchu). Tam, gdzie jest to konieczne, należy za pomocą gaśnicy lub kilku gaśnic zgasić źródło pożaru. W uszkodzonych samochodach należy wyłączyć zapłon, zostawiając jednak kluczyki w stacyjce, oraz zaciągnąć hamulec ręczny. Tam gdzie jest to konieczne oraz możliwe odłączmy także akumulator. Nie należy też w jakikolwiek sposób ruszać samochodu (np. stawiać z dachu na koła), jeśli w środku znajdują się osoby, tylko wyciągnąć poprzez okna.

"Jednym z założeń podczas udzielania pierwszej pomocy w wypadkach drogowych jest traktowanie wszystkich rannych, jakby doznali urazu kręgosłupa (zwłaszcza w odcinku szyjnym). Szczególnie jak osoba jest nieprzytomna i nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa, a auto np. dachowało." - wyjaśnia Adam Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej. Obrażenia takie są niewidoczne i często także nieodczuwalne dla rannych. Dlatego samo wyjęcie poszkodowanego musi zostać przeprowadzone bardzo delikatnie i jeśli nie mamy odpowiednich do tego przyrządów oraz umiejętności, to lepiej zaczekać na pomoc medyczną, starając się poprzez rozmowę utrzymać ją przytomną. Chyba, iż nastąpiła przerwa w oddechu lub pracy serca.

Niestety, zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych nie należą do mocnych stron polskich kierowców. Jednak to właśnie od natychmiastowej decyzji o podjęciu działania często zależy życie poszkodowanych.


Podobne wiadomości:

Uderzenie w tył samochodu

Uderzenie w tył samochodu

Bezpieczna jazda 2019-11-15

Kiedy wypadek, a kiedy kolizja?

Kiedy wypadek, a kiedy kolizja?

Przepisy i prawo jazdy 2015-11-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Przedsprzedaż nowej Toyoty Yaris w Polsce
Przedsprzedaż nowej Toyoty Yaris w Polsce
Toyota rozpoczyna przedsprzedaż nowej Toyoty Yaris czwartej generacji. Poznaliśmy cennik wszystkich wersji, w tym z nowym napędem hybrydowym.

Podkast VW Podkast VW