1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Zaparowane szyby w samochodzie. Jak temu zaradzić?

Zaparowane szyby w samochodzie. Jak temu zaradzić?

W okresie jesienno-zimowym częstym problemem są zaparowane szyby w samochodzie. Tymczasem ograniczona widoczność może być przyczyną wypadku.

Zaparowane szyby w samochodzie. Jak temu zaradzić?

Zaparowane szyby w samochodzie to częste zjawisko w okresie jesienno-zimowym. Wielu kierowców bagatelizuje ten problem i rusza z miejsca jeszcze zanim szyby staną się przejrzyste. Ograniczona widoczność może jednak prowadzić do wypadku.

To scenariusz dobrze znany większości kierowców: spieszymy się, wsiadamy do samochodu, chcąc natychmiast odjechać, i widzimy zupełnie zaparowane szyby. W takiej sytuacji może nas kusić, żeby pobieżnie przetrzeć część szyby przed nami i wyjechać z parkingu, ale takie zachowanie grozi wypadkiem.

- Dobra widoczność jest podstawą naszego bezpieczeństwa na drodze. Zdecydowanie nie wystarczy możliwość obserwowania jezdni przez część szyby, bo im mniejsze pole widzenia, tym większa szansa, że nie zauważymy nagłego pojawienia się pieszego czy przeszkody przed nami – mówi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak sprawić, by szyby odparowały?

Co więc należy zrobić w opisanej sytuacji? Włączyć nawiew i nakierować go na szybę. Pamiętajmy jednak, żeby wyłączyć zamknięty obieg powietrza, bo to właśnie wilgotne powietrze w zamkniętym samochodzie jest źródłem problemu. W początkowej fazie warto uruchomić nawiew zimnego powietrza, co również przyspieszy nagrzanie się silnika samochodu i możliwość przełączenia nawiewu na ciepły podmuch.

Znacznie lepiej z problemem poradzi sobie oczywiście klimatyzacja, która dodatkowo osusza powietrze. Układ klimatyzacji musi być jednak w pełni sprawny i regularnie serwisowany. Osuszacz i inne elementy podlegają okresowej wymianie. Jeśli to zaniedbamy, klimatyzacja nie zadziała poprawnie.

Znaczny udział w skutecznym odparowaniu wilgoci z szyb ma filtr kabinowy – warto dbać o jego regularną wymianę. Jeśli do układu dostały się liście, a powierzchnia filtra jest już mocno zanieczyszczona, prowadzi to do gromadzenia się na nim wilgoci.

Jeżeli natomiast nie możemy czekać ani chwili, możemy przetrzeć szybę za pomocą czystej szmatki, pamiętając jednak, żeby zrobić to dokładnie. W początkowej fazie jazdy warto unikać oddychania ustami i rozmów, ponieważ wilgotne i ciepłe powietrze kierowane jest wtedy prosto na szybę, pogarszając sytuację.

Jak zapobiegać parowaniu szyb w samochodzie?

Aby ograniczyć problem parowania szyb, trzeba nie dopuścić do tego, żeby w naszym aucie gromadziła się wilgoć. Jesienią i zimą nie jest to łatwe zadanie, bo często wsiadamy do samochodu w mokrej odzieży, która następnie nasącza wilgocią tapicerkę foteli.

Z tego też powodu w czasie opadów śniegu ważne jest wcześniejsze otrzepanie butów z mokrej brei oraz kontrolowanie stanu dywaników – tam gromadzi się woda. Można pomyśleć o wymianie dywaników z filcowych, które nasiąkają wilgocią, na gumowe, które gromadzą nadmiar wody, ułatwiając jej wylanie na zewnątrz.

Trzeba też posprzątać zalegający pod nogami brud, czasem jesienne liście i błoto. Wszystko to jest dodatkowym źródłem wilgoci. Parując w ciepłym wnętrzu, uwalnia ją i osadza na szybach. Szczególnie jest to uciążliwe po zaparkowaniu takiego nagrzanego jazdą auta na otwartym powietrzu, w zimny dzień. Mokre od wewnątrz szyby gwarantowane.

Warto również sprawdzić, czy uszczelki drzwi i klapy bagażnika nie są uszkodzone. Pamiętajmy też o tym, by dbać o czystość szyb nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz, ponieważ na brudnej szybie łatwiej osadza się wilgoć. Możemy także wypróbować pochłaniacz wilgoci. Można wykonać go samodzielnie, umieszczając w aucie woreczek wypełniony solą, ryżem lub żwirkiem dla kota.


Podobne wiadomości:

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na zagrożenie

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na...

Bezpieczna jazda 2022-08-05

Stan budowy dróg w Polsce - wakacje 2022

Stan budowy dróg w Polsce - wakacje 2022

Bezpieczna jazda 2022-07-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!