1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Bezpieczna jazda >
  4. Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Ferie wystartowały i potrwają kilka kolejnych tygodni. Oznacza to wzmożony ruch samochodów i większe ryzyko związane również z trudnymi warunkami. O czym warto wiedzieć, radzą eksperci bezpiecznej jazdy.

Zimowa jazda samochodem. O czym pamiętać?

Rozpoczął się okres ferii zimowych. Wiele osób wyjechało, a pozostali odliczają już dni do rozpoczęcia białego szaleństwa na stokach. Jak co roku wyzwaniem może okazać się zapakowanie do samochodu sprzętu – nart, kijków, desek snowboardowych, butów, ale i bezpieczny dojazd na miejsce.

Oto kilka rozwiązań dla pięciu największych bolączek zmotoryzowanych narciarzy i snowboardzistów.

Bagażnik dachowy na zimowy sprzęt

Istnieją cztery typy bagażników zewnętrznych, które można wykorzystać do przewozu nart, zależnie od potrzeb użytkownika:

  • dachowy,
  • do montażu na kole zapasowym,
  • na hak,
  • magnetyczny.

Ten ostatni będzie dogodnym rozwiązaniem dla tych, którzy na narty jeżdżą raz do roku, ze względu na łatwość montażu. Trzeba jednak pamiętać, że nie zaleca się jazdy z tym typem bagażnika z prędkością przekraczającą 90 km/h, a w przypadku ewentualnego wypadku, ta opcja stwarza dodatkowe ryzyko.

Wersje montowane na relingach dachowych czy zaczepie do przyczepy okażą się najbardziej praktyczne dla zapalonych narciarzy. Nowoczesne modele samochodów pozwalają na wygodny montaż każdego typu bagażnika.

– Jeśli zdecydujesz się na wariant dachowy, pamiętaj, że czubki nart powinny być skierowane do tyłu samochodu – przypomina kierowca wyścigowy i entuzjasta sportów zimowych, Jordi Gené.

Czy można przewozić narty wewnątrz samochodu?

Jak najbardziej tak, przyda się jednak na nie torba narciarska. Właściciele pojazdów umożliwiających złożenie tylnych siedzeń, lub wyposażone w tunel znajdujący się pośrodku oparcia tylnej kanapy, mogą przewozić narty lub deski w samochodzie, o ile sprzęt zostanie odpowiednio zapakowany i mocno przymocowany.

– Ułożenie ciężkiego bagażu luzem wiąże się z ogromnym ryzykiem dla pasażerów. Pięciokilogramowa para nart w momencie zderzenia samochodu z prędkością 50 km/h staje się pociskiem o wadze 150 kg – przestrzega Jordi.

Jak przewozić zimowy sprzęt?

Dodatkowe elementy wyposażenia, jak kaski czy buty, najlepiej jest zapakować do bagażnika, stosując się do kilku zasad. Ciężkie przedmioty, takie jak buty, powinny znajdować się na samym dole, bliżej oparcia kanapy, aby zapobiec ich przesuwaniu.

Lżejsze rzeczy natomiast, jak kijki czy kaski, należy ułożyć na samym wierzchu, jednak nigdy na tylnej półce. W przypadku nagłego hamowania lub kolizji, mogłyby one zranić podróżujących.

Ponadto warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe, szczególnie jeżeli wybieramy się do zagranicznego kurortu – przydadzą się, gdy natrafimy na zaśnieżoną drogę lub na niebezpieczny odcinek ze śliskim, ubitym śniegiem.

– Polecam zawsze trzymać łańcuchy w bagażniku, na wszelki wypadek. Nigdy nie wiadomo, jakie warunki zastaniemy na trasie – tłumaczy Jordi.

Powiększenie bagażnika – boks dachowy

Jeżeli sprzęt i walizki nie mieszczą się w naszym samochodzie, komfort podróżowania zwiększy kufer dachowy. Ma mnóstwo zalet, przede wszystkim zwalnia miejsce w bagażniku i mieści narty, deski snowboardowe oraz resztę wyposażenia.

Warto zwrócić jednak uwagę na jego wysokość – niższe mniej wpływają na aerodynamikę samochodu, a zatem nie zwiększają znacząco zużycia paliwa.

Jak zmienić sposób prowadzenia pojazdu?

Wszystkie dodatkowe zewnętrzne elementy mają wpływ na jazdę samochodu, dlatego kierowca musi zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy ciśnienie w oponach jest odpowiednie dla w pełni załadowanego auta.

Trzeba też mieć na uwadze, że auto z boksem dachowym będzie bardziej podatne na podmuchy bocznego wiatru, a wyższy środek ciężkości wpłynie negatywnie na stabilność pojazdu w zakrętach.

– Staraj się też unikać nagłego hamowania i gwałtownych ruchów kierownicy, które mogłyby skutkować przemieszczeniem się bagażu. Miej również na względzie, że ciężar znacznie wydłuża czas hamowania, dlatego zawsze zachowuj bezpieczną odległość, większą niż zazwyczaj – podpowiada zawodowy kierowca.

Ponadto trzeba uważać na niesprzyjające warunki pogodowe. Padający śnieg zwiększa wilgotność i pozostawia na drodze gołoledź, co znacznie utrudnia manewry. Zagrożenie stanowi także niska temperatura.

– Bardzo ważne jest, aby podróżować z pełnym bakiem. W razie awarii mechanicznej lub innego nieprzewidzianego zdarzenia, można dzięki niemu włączyć ogrzewanie i bezpiecznie przeczekać do chwili przybycia pomocy – radzi Jordi.

Ostatnia porada na koniec: podczas jazdy najlepiej zdjąć kurtkę. Ogranicza ona swobodę ruchów i zdolności szybkiej reakcji na sytuację na drodze.


Podobne wiadomości:

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na zagrożenie

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na...

Bezpieczna jazda 2022-08-05

Stan budowy dróg w Polsce - wakacje 2022

Stan budowy dróg w Polsce - wakacje 2022

Bezpieczna jazda 2022-07-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!