mojeauto.pl > porady > Bezpieczna jazda > Zimowy wyjazd na narty - jak się przygotować

Zimowy wyjazd na narty - jak się przygotować

W okresie ferii zimowych szczególnie chętnie wyjeżdżamy na narty. Tak samo, jak dbamy o narciarski sprzęt, powinnyśmy zaopiekować się naszym samochodem. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas zimowego wyjazdu na narty.

Zimowy wyjazd na narty - jak się przygotować

Wbrew pozorom narciarstwo alpejskie i podróżowanie samochodem mają wiele wspólnego. Zarówno na stoku, jak i na drodze należy dostosować prędkość do panujących warunków. Być może ta regułka niektórych nudzi, ale jej zastosowanie jest niezwykle istotne.

Zarówno dla narciarzy, jak i kierowców, problematyczna może okazać się pogoda. Ograniczona widoczność, silny wiatr, czy śnieg mogą powodować poważne utrudnienia w ruchu. Gdy aura się pogorsza warto zdjąć nogę z gazu lub nawet się zatrzymać. 

Narciarz przed zjazdem przygotowuje swój sprzęt i dokładnie go sprawdza. Tak samo powinien zrobić kierowca, sprawdzić, czy stan jego auta jest odopowiedni, by wyjechać w trasę. Kluczowy jest w tym przypadku stan opon, prawidłowe ich ciśnienie, jasność świecenia reflektorów, a także ogólny stan techniczny pojazdu. Warto też sprawdzić, czy mamy odpowiednie wyposażenie, wymagane w danym kraju.

Ważnym elementem jest także umiejętne pakowanie bagaży. Rozmieszczenie pakunków powinniśmy zacząć od najcięższych przedmiotów i je umieścić możliwie najbliżej tylnej kanapy. Lżejsze i mniejsze torby powinny znaleźć się z brzegu. Pamiętajmy, żeby niektóre bagaże położyć "na widoku", aby w razie potrzeby mieć do nich łatwy dostęp. Butelki z napojami zawsze umieszczamy w miejscach do tego przeznaczonych. Nigdy nie zostawiajmy luźnych pakunków, plątających się po podłodze. Zobacz, jak bezpiecznie należy umieszczać bagaże.

Bez względu na to, czy poruszamy się po górach czy drogach, musimy poznać panujące tam zasady oraz znaki, które informują nas o tym, jak powinniśmy się zachować i na co zwrócić uwagę. Dotyczy to zarówno zasad spisanych, jak i zwyczajowych. Bez tej wiedzy trudno nam będzie sprawnie i bezpiecznie poruszać się po szlakach. Jedną z takich zasad jest ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu. Jeśli będziemy uważnie obserwować drogę i jej otoczenie, a niepokojące zachowania potraktujemy jako ostrzeżenie, możemy uniknąć niebezpiecznych zdarzeń. Dla wspólnego bezpieczeństwa, szczególną ostrożność należy zachować przy skrzyżowaniach tras oraz w przypadku narciarzy - przy dojazdach do wyciągów.

Cechami łączącymi dobrego narciarza z dobrym kierowcą jest chłodna głowa i odporność na stres, a także nie przecenianie własnych umiejętności. 


Podobne wiadomości:

Sezon motocyklowy rozpoczęty. Jak jeździć bezpiecznie?

Sezon motocyklowy rozpoczęty. Jak jeździć...

Bezpieczna jazda 2019-04-16

Jak zmiana czasu wpływa na kierowców?

Jak zmiana czasu wpływa na kierowców?

Bezpieczna jazda 2019-04-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Seat z rekordowym wynikiem sprzedaży
Seat z rekordowym wynikiem sprzedaży
Po raz pierwszy w historii Seat sprzedał w pierwszych czterech miesiącach roku ponad 200 tysięcy samochodów.